جزئیات دستمزد سال ۱۴۰۲ کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟

جزئیات میزان حقوق و مزایای کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۲ اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱ دستمزد سال ۱۴۰۲ کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی پس از نشست هشت ساعته شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی با وزیر کار تعیین شد.

میزان افزایش دستمزد کارگران برای دو گروه از «کارگران حداقلی بگیر» و «سایر سطوح مزدی» به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفت.

کارگران حداقلی بگیر، کارگرانی هستند که برای اولین بار در سال جاری وارد بازار کار می‌شوند و سابقه فعالیت در بازار کار را ندارد. دستمزد این گروه از کارگران (اعم از قرارداد دائم یا موقت) با افزایش ۲۷ درصدی نسبت به حقوق پایه سال ۱۴۰۱ از ابتدای سال ۱۴۰۲ روزانه مبلغ ۱.۷۶۹.۴۲۸ ریال تعیین شده است. این رقم در سال ۱۴۰۱ معادل ۱.۳۹۳.۲۵۰ ریال بود.

بر این اساس، دستمزد پایه کارگران حداقلی بگیر در سال ۱۴۰۲ از ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان در سال ۱۴۰۱ به ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۴ تومان افزایش یافت.

علاوه بر این، به این گروه از کارگران حق بن کارگری به صورت نقدی به میزان یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و حق مسکن به میزان ۹۰۰ هزار تومان در هر ماه تعلق می‌گیرد. حق بن کارگری در سال ۱۴۰۱ معادل ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن نیز ۶۵۰ هزار تومان بود.

همچنین برای کارگران دارای فرزند زیر ۱۸ سال، به ازای هر فرزند ۵۳۰ هزار و ۸۲۸ تومان به عنوان حق اولاد پرداخت می‌شود. همچنین حق اولاد دو فرزند زیر ۱۸ سال یک میلیون و ۶۱ هزار و ۶۵۶ تومان تعیین شده است.

لازم به ذکر است، همه ردیف‌های مذکور به جز حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی از فروردین ماه باید در فیش‌های حقوقی اعمال شود. افزایش حق مسکن تنها ردیف فیش حقوقی است که با وجود تصویب در شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران نیز برسد. بنابراین تا پیش از تصویب هیأت وزیران، حق مسکن در سال ۱۴۰۲ به میزان ۶۵۰ هزار تومان سال قبل اعمال می‌شود

مجموع حقوق و مزایای کارگران حداقلی بگیر در سال ۱۴۰۲ (تازه واردین به بازار کار)

جزئیات دستمزد سال ۱۴۰۲ کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟

دستمزد کارگران دارای بیش از یک سال سابقه چگونه محاسبه می‌شود؟

اما دستمزد کارگرانی که بیش از یک سال سابقه کار دارند، متفاوت از کارگران «حداقلی بگیر» افزایش یافت. دستمزد این کارگران که تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می‌شوند به صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت» برای سال ۱۴۰۲ محاسبه می‌شود.

به این ترتیب، دستمزد کارگران دارای بیش از یکسال سابقه، «۲۱ درصد» نسبت به حقوق پایه سال ۱۴۰۱ به اضافه «۲ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۸۸۰ ریال» افزایش یافت.

نکته ضروری اینکه تمام کارگران دارای بیش از یک سال سابقه کار مشمول دریافت «پایه سنواتی» هستند که علاوه بر افزایش ۲۱ درصدی و رقم ثابت، باید به حقوق پایه آنها اضافه شود. پایه سنواتی برای سال ۱۴۰۲ رقم ۲۱۰ هزار تومان است.

بر اساس بخشنامه اسفندماه ۹۱ وزارت کار، تمام کارکنان دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در همان کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت «پایه سنواتی» می‌شوند که این مبلغ باید به حقوق پایه کارگران اضافه شود تا به تناسب در اضافه کار، عیدی و حق سنوات نیروی کار مورد محاسبه قرار گیرد. بنابراین «پایه سنواتی» نباید به عنوان یک ردیف جداگانه محاسبه شود.

مجموع حقوق و مزایای کارگران دارای بیش از یک سال سابقه کار در سال ۱۴۰۲ (سایر سطوح مزدی)

جزئیات دستمزد سال ۱۴۰۲ کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟

گفتنی است، مبلغ معافیت مالیاتی در سال ۱۴۰۲ ماهانه ۱۰ میلیون تومان و مبلغ معافیت مالیاتی سالانه ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

همچنین مبلغ حداقل عیدی کارگران مطابق قانون کار در سال ۱۴۰۲ معادل ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۵۶۸ تومان و مبلغ حداکثر عیدی کارگران ۱۵ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۸۵۲ هزار تومان تعیین شد.

خبرگزاری مهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید 

کد خبر 5737299

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • بهروز IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
   114 3
   همون دوالتی که این بیست یک درصدگذاشته بیادببینم میتونه باهفت تومن زندگی کنه سه تومن کرایه خونه سه تومن خوراک یک حداقل هرکی قسط نداشته باشه سه تومن داره یکی مریض شه بااین اوضاع تموم کارش بایدقرض کن مسکن که نداریم تمام دولت ریسی بایدخجالت بکشه بااین 21درصد
   • شب گرد قزوین IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
    6 89
    چطور پارسال حقوقاتون 57درصد زیاد شد دولت رییسی خوب بود حالا شده بد شما کارگرا ذاتتون ناشکر و همیشه ناراضی هستید
   • علی IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
    20 1
    کاش یکم درک داشته باشید،تازگیا رفتین خرید؟کیسه برنج معمولی یک تومن گوشت کیلو ۴۵۰،حبوبات و شیر و نون و ... دیگه ب کنار،حتی نیاز های واجب با این حقوق تامین نمیشه،با دوتا بچه کوچیک و حقوق کارگری شما بگو وعده های ِغذایی چی بخوریم؟؟؟.
  • علی IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
   0 0
   واقعا جایه تاسف داره بعد این همه جلسه با شعور مردم بازی نکنین نقش دولت چیه تو این قضیه فقط بیننده
  • یاسین IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
   0 0
   با هشت تومن فقط میشه زنده موند،،!!! نمیشه زندگی کرد
  • عاشق IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
   0 0
   دستمزد کارگران ازاد چقدره
  • امیر IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۹
   0 0
   کارگر در ایران یعنی مرگ تدریجی
  • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   12 3
   خداخودش قضاوت کنه انشاالله
   • جعفر AE ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
    21 0
    ما همین حقوق به جنابعالی میدیم تازه یه ۵ میلیون هم روش اضاف میکنید ببینم چطور میتونی تا ۱۰ روز بعد از حقوق با این حقوق سر بکنی
  • آرمان RO ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   13 0
   اول سالی باید بنالیم،کارگریم و دم نمی زنیم
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   5 2
   یعنی تورم ۲۱تا ۲۲درصده
  • حسن DE ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۱
   4 4
   با سلام و تبریک سال نو امیدوارم سال خوبی برای کشور عزیزمان ایران باشد آقا من ی کارگر هستم تورخدا اگر میشه ی تجدید نظر درباره دست موزد ما کارگرا بکنید بخدا ما امیدمان اول به خدا دوم به نمایندهای مجلس شورای نگهبان هست با تشکر
  • IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   1 1
   طرح حذف شرکت های پیمانکاری گذاشتند فقط باعث بیکاری کارگر میشه دولت به پیمانکار نیاز داره برای کار ها در همه دنیا همین طور صورت مسئله را پاک نکنید مشکل حل کنید
  • US ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   3 1
   اینا فقط حرفه هیچ کی به حق حقوق کارگر اهمیت نمیده
  • IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
   0 0
   سلام شیروزردچوبه برای ویروس کرونا خوب است و اینکه حالاکه به من ظلم کردن .نفرین میکنم آنها که حق من که کارگرم را 50درصد از نظر خدایی باید برای من زیاد میکردن ولی نکردن و اینکه برای افراد بی خانمان دولت باید در روستاها خانه های موقت بسازد .ایانمیدانید که خداوندمیبیند؟