برگزاری «اجلاسی برای دموکراسی» از سوی بزرگترین ناقض حقوق بشر

کارشناس مسائل بین الملل، ضمن محکوم کردن برگزاری نشستی با عنوان "اجلاس برای دموکراسی" از سوی آمریکا، این کشور را بزرگترین ناقض حقوق بشر دانست

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری مهر امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل بین الملل درباره یارکشی آمریکا علیه کشورهایی که با دموکراسی آمریکا مخالف هستند گفت: غرب مدتهاست نسبت به بروز یک نوع حکومت یا نظام حکومتی که ظرفیت الگوشدن برای دولتهای اقتداگرا را داراست، احساس خطر کرده است.

ابوالفتح، با بیان اینکه یکی از رهیافت‌های سیاست خارجی ایالات متحده گسترش دموکراسی در جهان است، گفت: آنها خود را سردمدار دموکراسی می‌دانند و تصور می‌کنند که یک دموکراسی قوی با ساختاری قوی دارند و دموکراسی بهترین نوع حکومت است که منافع آنها را تأمین می‌کند و مانع دیکتاتوری می‌شود.

وی افزود: براساس این تصور، آمریکایی‌ها برای خود یک رسالت تاریخی اگر نگوییم الهی، قائل هستند که باید این نوع از نظام حکومتی را در سراسر دنیا گسترش دهند. این سخن متعلق به امروز نیست و از زمان تأسیس ایالات متحده مطرح بوده است. بعد از جنگ جهانی دوم و دوران جهان دوقطبی که در برابر لیبرال دموکراسی غربی، نظام کمونیستی مطرح شد، این رسالت را برای خود بیشتر احساس کردند و تلاش کردند آن را بیشتر در دنیا گسترش دهند.

این کارشناس اضافه کرد: آمریکا به بهانه گسترش دموکراسی و مبارزه با حکومت‌های اقتدارگرا تلاش کرده نفوذ خود را گسترش دهند. بعد از فروپاشی بلوک شرق، آمریکایی‌ها این وظیفه را بیش از بیش احساس کردند که حالا که لیبرال دموکراسی پیروز شده باید از این الگو در مناطق مختلف جهان از جمله خاورمیانه و منطقه خلیج فارس بیشتر استفاده کرد.

وی یادآور شد: نمونه این شیوه را در عراق شاهد بودیم که گفتند باید با حمله به عراق دیکتاتوری صدام را سرنگون کنیم و برای مردم عراق دموکراسی را به ارمغان بیاوریم و سپس الگوی عراق به دیگر کشورهایی منطقه که دیکتاتوری و اقتدارگرا هستند، گسترش پیدا کند و یک دنیای جدید و نظم جدیدی را بوجود بیاوریم که نتیجه آن را دیدیم که فاجعه‌ای بود که نه تنها دموکراسی برقرار نشد که منطقه در جنگ، ناامنی و کشتار و خونریزی فرو رفت و مردم عراق به جای دموکراسی قتل و نابودی را مشاهده کردند.

ابوالفتح تصریح کرد: نگاهی به دو دهه گذشته نشان می‌دهد این الگوی آمریکایی نتیجه بخش نبوده، وعده‌های داده شده محقق نشده و عوارض این حضور بیش از آنچه تصور می‌شد، بوده است.

وی با بیان این وضعیت در داخل آمریکا، بازتاب بیرونی داشته است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها تا ۴۰ سال قبل خود را رهبر اخلاقی دموکراسی می‌دانستند و معتقد بودند که بخشی از دنیا به دموکراسی آمریکا به عنوان یک الگوی موفق نگاه می‌کنند، اما امروز با این مشکلاتی که از انتخابات ۲۰۱۶ شروع شد، نگاه دنیا نسبت به سلامت و پایداری دموکراسی غربی مورد تردید قرار گرفته و این امر در سیاست خارجی آمریکا خود را نشان می‌دهد.

ابوالفتح در پایان تصریح کرد: غرب در همین راستا جمهوری اسلامی را نیز به اقتدارگرایی متهم می‌کند و تلاش می‌کند که بگویند در ایران دموکراسی وجود ندارد لذا اقدام به فشار و اتهام به ایران در قالب‌ها و نشست‌های مختلف هستند.

کد خبر 5744607

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha