۱۸ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۱۹

امیرعبداللهیان:

بین دیپلماسی و میدان هماهنگی نزدیکی است

بین دیپلماسی و میدان هماهنگی نزدیکی است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امروز میان دیپلماسی و میدان در تأمین حداکثری منافع کشور هماهنگی دقیق و نزدیکی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان که امروز (شنبه ۱۸ آذر ماه) به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه تهران حضور یافت، ضمن گرامیداشت یاد شهدای دانشجو، اظهار کرد: خوشحالم از اینکه امروز در جمع دانشجویان حضور یافتم و از نقطه نظرات آنان بهره مند شدم.

وی ادامه داد: برخی از ایراداتی که در این جلسه نسبت به وزارت امور خارجه مطرح شد، صحیح است. از ویژگی‌های گفتمان انقلاب اسلامی ایران این است که توأم با عمل است و صرفاً با نظریه پردازی نیست‌.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: بسیاری از دوستان و مقامات دیگر کشورها می‌گویند ما به وضعیت ایران غبطه می‌خوریم. زمانیکه در مصر آقای مُرسی با رأی مردم روی کار آمد، با چند دانشجو در قاهره و تهران گفت‌وگو کردم؛ آنها می‌گفتند انگیزه ما برای تحصن در میدان التحریر این بود که دانشجویان ایران خلاقیت‌هایی دارند و ما هم باید اینگونه عمل کنیم.

وی یادآور شد: البرادعی یک بار در مصاحبه‌ای اعلام کرد که میانگین سنی دانشمندان ایران ۲۷ سال است و این طور اذعان داشت که چرا جوانان ایرانی می‌توانند اما ما نمی‌توانیم؟

امیرعبداللهیان در مورد تحولات غزه، تصریح کرد: اینکه برای مقابله با رژیم جعلی اسرائیل در حمایت از فلسطین چه اقداماتی انجام شده است و باید انجام می‌شد، بخشی از این اقدامات به حوزه مقاومت در منطقه ربط دارد. بعد از سخنرانی سیدحسن نصرالله برخی از دوستان ارزشی در وزارت خارجه با ما تماس گرفتند و گفتند که ما انتظار دستور حمله گسترده به رژیم صهیونیستی را داشتیم. ما به گروه‌های مقاومت دستور نمی‌دهیم و آنها بر اساس تصمیمات خود اقدام می‌کنند.

وی یادآور شد: در عمیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر واقعاً اسرائیل فروریخت. در رژیم صهیونیستی ۷ سرویس امنیتی به طور شبانه روز با پیشرفته‌ترین امکانات فعال هستند، اما این عملیات همه چیز آنها را فروریخت. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با برخی از سران منطقه گفت وقتی وارد تل آویو شدم، شوک زده بودم.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: امروز میان دیپلماسی و میدان در تأمین حداکثری منافع کشور هماهنگی دقیق و نزدیکی وجود دارد.

امیرعبداللهیان با اشاره به انتخاب سفرا، گفت: انتخاب سفیر همه مراحلش در اختیار وزارت امور خارجه نیست. در برخی از کشورها حجم و درصد فعالیت‌های اقتصادی و تجاری و فناوری بالاتر است و باید متناسب با این مسائل سفیر انتخاب شود.

وی گفت: ما نمی‌توانیم برای همه کشورها سفیری با رویکرد سیاسی انتخاب کنیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به انتخاب سفیر در چین، گفت: سفیر ما سال‌ها در جایگاه معاون در وزارت نیرو بوده است و طی سال‌های گذشته ارتباطات خوبی در حوزه مذکور با کشور چین داشته است و اینگونه نیست که یک سفیری یک شبه انتخاب شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به راه‌های مقاومت در مبارزه با رژیم صهیونیستی، گفت: تصمیم مقاومت این بود که پایگاه‌های آمریکا در منطقه به خاطر حمایت علنی این اماکن مورد حمله قرار گیرد. عملیات طوفان الاقصی صد در صد فلسطینی بود.

وی تصریح کرد: هم اکنون تونل‌های غزه چندین هزار کیلومتر است و آمریکایی‌ها نمی‌دانند باید چه کار کنند. اکنون مراکز تولید راکت و موشک مقاومت با امکاناتی که خود تهیه کردند دارند تولید می‌کنند.

وزیر امور خارجه گفت: مقاومت تصمیم گرفت از چندین جبهه اقدام کنند تا هم طولانی‌تر ادامه دهند و همین که از چند جبهه اقدام کردن شرایط خاص خود را دارد.

وی با اشاره به پیام‌های ارسالی توسط آمریکا، بیان کرد: آنها در یکی از پیام‌ها خواستند که به گروه‌های مقاومت بگویند عملیات را بر روی پایگاه‌های ما متوقف کنند اما ما پاسخ دادیم که هیچ دستور عملی صادر نخواهیم کرد چراکه آنان مستقل هستند، اما ایران حتماً به تصمیمات آنان احترام می‌گذارد و به پشتیبانی‌های خود ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: امروز بیش از یک سوم ارتش اسرائیل با حزب الله درگیر است و حزب الله اقداماتی را انجام داده است. آن چیزی که در صحنه می‌بینید چند چیز است؛ یکی از آن فریب در رسانه است.

وی افزود: بر اساس گزارشات، درگیری و جنگ در تمام مناطق وجود دارد و رژیم صهیونیستی تنها توانسته یک منطقه بیابانی را تصرف کند. یک منطقه کاملاً صحرایی و بیابانی اما در رسانه چیز دیگر می‌گویند.

وی تصریح کرد: تردید نکنید مقاومت حرف آخر را خواهد زد.

امیرعبداللهیان افزود: حماس حساب شده عمل کرد و نیروهای آنان را اسیر کردند. رژیم در درجه اول می‌خواست حماس را نابود کند اما نتوانست. امیدوار بودند ظرف ۲۰ روز حماس را نابود کنند، اما وقتی ناامید شدند آمدند گفتند اسرای نظامی را آزاد کنیم اما در این هدف هم به نتیجه نرسید.

وزیر امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی اکنون به جایی رسیده که می‌گوید خانه طراح عملیات هفت اکتبر را شناسایی کردیم! این نشان می‌دهد آنها هیچ راهبردی برای پایان جنگ ندارند.

خریدار آب سنگین ایران شرکت‌های آمریکایی هستند

امیرعبداللهیان گفت: امروز خریدار آب سنگین ایران شرکت‌های آمریکایی هستند چرا که به اذعان مقامات آمریکایی یکی از با کیفیت ترین آب سنگین‌ها در ایران تولید می‌شود.

وی در مورد نقش کشورهای واسطه در موضوع غزه، گفت: هیچ توافقی در خصوص مساله فلسطین بدون مشورت ایران انجام نشده است.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: ما از گروه‌هایی که در عراق و سوریه با داعش مبارزه کردند حمایت کردیم.

وی با اشاره به سند ۲۰۳۰ گفت: در کشور ما در مقطعی بدون هماهنگی سند فرهنگی در زمینه آموزش و پرورش امضا شد اما ما آن‌را تأیید نکردیم و دولت آقای رئیسی آن را متوقف کرد و این سند مورد تأیید ما نیست و به صراحت اعلام کردیم در هیچ نشستی شرکت نکردیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به مسئله افغانستان، افزود: افغانستان پرونده و وضعیت پیچیده‌ای دارد. افغانستان زمانی می‌تواند در مسیر ثبات قرار گیرد که همه اقوام در حکومت کشور نقش داشته باشند. طالبان و قوم پشتون بخشی از واقعیت افغانستان هستند اما همه واقعیت نیستند.

راه حل در افغانستان تشکیل دولت فراگیر است

وی ادامه داد: امروز حدود ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در کشورمان داریم. البته باید گفت طالبان، داعش نیست و بخشی از واقعیت افغانستان است و امروز طالبان علیه داعش در منطقه می‌جنگد. راه حل در افغانستان تشکیل دولت فراگیر است. هرچه بتوانیم در داخل افغانستان به تثبیت وضعیت کمک کنیم، آن‌گاه توانسته‌ایم وضعیت مهاجران به ایران را معکوس کنیم.

وی در مورد روابط ایران و عراق گفت: بخشی از سیاست ما سیاست همسایگی است. هنوز علیرغم وجود یک رابطه راهبردی میان دو کشور و همکاری‌های سطح بالا، نتوانسته‌ایم نسبت به لایروبی اروند رود در مرحله اجرا وارد توافق با عراق شویم.

برجام روز به روز بی خاصیت تر می‌شود

وی گفت: در عرصه سیاست خارجی با رعایت اصول و خط قرمزها هرچه رابطه در سطح سیاسی تقویت شود در دیگر سطوح روابط تقویت می‌شود.

وزیر امور خارجه در مورد برجام اظهار داشت: در این‌باره از خطوط قرمز عبور نخواهیم کرد. خطوط قرمز ما در مواقعی از طرف مقابل مورد توجه قرار نگرفت، تا به این لحظه در مسیر امضای برجام قرار نگرفته‌ایم. برجام روز به روز بی خاصیت تر می‌شود. ما خود را گرفتار تونل تنگ برجامی نخواهیم کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: ما در وزارت خارجه با رعایت چارچوب‌ها، اصول و ارزش‌ها مسئول تنظیم مناسبات هستیم. ما مسؤول خراب کردن مناسبات نیستیم. ما برای تأمین حداکثری منافع ملی باید تلاش کنیم.

رابطه سیاسی تهران و ریاض به نقطه جدیدی رسیده است

وی افزود: برخی‌ها می‌گویند چرا روابط با عربستان را به حالت عادی برگرداندید! این مسؤولیت ما بود. رابطه سیاسی تهران و ریاض به یک نقطه جدیدی رسیده است، اما ما همه اصول را زیر پا نگذاشتیم. ما تحفظات خود را داریم، آنان هم دارند.

وزیر امور خارجه افزود: رابطه ما با برخی از کشورها باعث نمی‌شود که از مقاومت دفاع نکنیم، بلکه در دیدارها واقعیت‌ها را می‌گوئیم. آمریکا اکنون قدرت اعمال هژمون ندارد و با تمام توان به کمک اسرائیل آمده است و امروز آمریکا تمام قد آمده تا جنازه اسرائیل را بلند کند. هنوز حزب الله وارد نشده و آنان ۲۶ پیام به حزب الله دادند که وارد جنگ نشود و با این همه ادعا نمی‌توانند مقابل حزب الله بایستند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: آقای رئیسی در دیپلماسی سران با نگاه ارزشی شب و روز پای کار هستند. ما وظیفه داریم وضعیت کشور و مردم را ببینیم. اگر فکر کنید ما و عربستان نشستیم و کلی امتیاز دادیم تا سرمایه گذاری کنند، بگویم که ما خود توانمند هستیم. امروز ظرفیت موشکی ما بالا است.

کد خبر 5961780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha