نویسنده جایزه خود را به دبیرخانه جشنواره مطبوعات کودک پس داد

نویسنده داستان "بچه غول باید توی مدرسه بماند" برنده دیپلم افتخار هشتمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان جایزه خود را عودت داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید نوید سیدعلی اکبر - داستان نویس و عضو تحریریه مجله عروسک سخنگو - طی نامه ای در خصوص دلایل پس دادن جایزه خود نوشته است : چند ماه پیش از کانون پرورش فکری با "عروسک سخنگو" تماس گرفتند و مجله های چاپ شده سالهای 84 و85 را برای بررسی و شرکت در مسابقه جشنواره مطبوعات خواستند. اما ما به خاطر مخالفت با دیدگاههای کانون در عرصه ادبیات کودک اعلام کردیم که در مسابقه شرکت نمی کنیم. بنابراین مسئول کانون گفت که از کتابخانه خودشان عروسک را تهیه می کنند.

وی افزوده است: چند روز بعد آقای... از کانون تماس گرفتند و گفتند داستان "بچه غول باید توی مدرسه بماند" برنده شده و چند بار هم تاکید کردند که شما برای دریافت جایزه حتما در مراسم شرکت کنید. ما که از اهدای جایزه کانون به نویسنده عروسک سخنگو متعجب بودیم در مراسم شرکت کردیم. جعفر ابراهیمی (شاهد) دبیر جشنواره در سخنرانی خود در ابتدای مراسم با انتقاد از نشریات دولتی کودک و نوجوان، آفتهای اصلی آنان را دولتی بودن، کمیت بالا، کیفیت پایین مطالب و کمبود نشریات تخصصی ذکر کرد. اما به جز من باقی جوایز با خوبی و خوشی میان همان نشریات دولتی و به رسمی همیشگی تقسیم شد. در کمال تعجب پس از پایان مراسم دیدم که در مطلبی در جزوه بیانیه ها آمده بود "داستان بچه غول باید توی مدرسه بماند، برای دریافت دیپلم افتخار معرفی شد. این اثر نسبت به آثار دیگر قابل قبول بود و نه آنکه فی نفسه کار مطلوبی بوده باشد."

این نویسنده کودک ادامه داده است: در همه بخشهای دیگر و حتی بخش مخاطبان برای افرادی که دیپلم افتخار دریافت کردند از عبارت "شایسته دریافت دیپلم افتخار" استفاده شده بود اما من را شایسته ندانسته بودند. این را توهین و تحقیر داوران کانون علیه مولف و اثرش که نمادی از ادبیات مستقل کودک است تلقی می کنم و می پرسم وقتی اثری از نظر کانون شایسته نیست چرا باید به آن جایزه بدهند؟ خیلی راحت مثل یکی دو بخش دیگر اعلام می شد که هیچ اثری شایسته دریافت جایزه نیست. بنابراین به خاطر تبعیض آشکار در داوری، اصل و فرع جایزه (دیپلم افتخار و 200 هزار تومان پول) را به دفتر جشنواره برگرداندم.

در روز نخست جشنواره نیز قرار بود غرفه های جداگانه ای به یاد حسین ابراهیمی الوند و قیصر امین پور در نمایشگاه برپا شود که گویا این امر در مورد غرفه زنده یاد قیصر امین پور با مخالفت شدید خانواده وی روبرو شد و غرفه یاد شده اکنون به محل نقاشی کودکان تبدیل شده است. در غرفه مربوط به حسین ابراهیمی بیش از 60 کتاب از آثار وی و جوایز داخلی و بین‌المللی این مترجم که با همکاری خانواده‌اش تهیه شده به نمایش گذاشته شده است.

هشتمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان از 5 تا 12 دی ماه در مرکز آفرینشهای فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری همه روزه از ساعت 9 تا 12 و 14 تا 18 برگزار می شود.

کد خبر 614037

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =