اصلاح ساختار بازار سرمایه ایران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه قانون جدید بازار سرمایه آغاز اصلاح ساختار این بازار را رقم زد، صندوقهای سرمایه‌گذاری را عامل ساماندهی بورس اوراق بهادار اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری به نقل سایت سازمان بورس و اوراق بهادار علی صالح آبادی گفت: تحولات سال گذشته بازار سرمایه ایران و سالیان پیش از آن که اکنون قدمتی 40 ساله یافته، کامرانی‌های فراوانی را به همراه داشته و روندی امید آفرین و مسیری پر فراز را رقم زده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران افزود: امید آنگاه قوت می گیرد که تغییرات، اصلاح ساختار بازار سرمایه ایران را به ارمغان آورد امری که قانون جدید بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران نوید آغازش را داد.

به گفته وی تفکیک رکن نظارتی و نهاد خود انتظام اجرایی، تاسیس نهادهای نوین مالی، طراحی ابزارهای مدرن مالی، نظارت بر بازار اولیه بازارهای خارج از بورس، جرم شمردن تقلب در بازار اوراق بهادار و مواردی از این قبیل، همگی با تصویب قانون جدید بازار سرمایه امکان بروز یافته ‌اند که بخشی به مرحله اجرا رسیده و برخی فرآیند اجرا را طی می کند.

صالح آبادی افزود: از دیگر سو عزم راسخ مقام معظم رهبری در تغییر ساختار مالکیتی اقتصاد ملی و تقویت و گسترش مالکیت خصوصی و از طریق بازار اوراق بهادار، بر امیدها در این بازار افزود.

وی اظهارداشت: تجربه عرضه‌هایی که بعضا ناکام ماند، بر لزوم توجه به متخصصان بازار اولیه که همان شرکتهای تامین سرمایه هستند، صحه گذاشت و به زبانی ورود آنان به عرصه اقتصاد را خواستار شد.

به گفته وی سال 86 با تلاش بسیار امکان بروز و تولد نهادها و ابزار جدید مالی هموار شد، شرکتهای تامین سرمایه مورد توجه بسیار قرار گرفتند و این نهادهای مالی پرتوان چه از نظر حیث دانش و نیروی انسانی، گسست بازار اولیه و ثانویه را خواهند پوشاند و حلقه اتصال این دو بازار اوراق بهادار خواهند بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سبدگردانی، بازارگردانی، مدیریت و ضمانت سرمایه ‌گذاری و شاید از همه مهمتر ساماندهی بازار اولیه از طریق مشاوره به ناشران، طراحی ساز و کار عرضه های اولیه، طراحی ابزار مالی نوین، قیمت‌گذاری اوراق بهادار برای عرضه اولیه و در نهایت شاید تعهد پذیره‌نویسی از جمله اقداماتی است که اکنون و از سال پیشین، بدل به آوردگاه شرکتهای تامین سرمایه به عنوان بزرگترین و جامع ترین نهادهای مالی شده است.

وی افزود: از دیگر سو صندوق‌های سرمایه ‌گذاری نیز که با تجمیع پس ‌اندازه‌های خرد و کلان غیرحرفه‌ای، سرمایه تجمیعی در خور توجهی را با مدیریتی حرفه ای وارد بورس اوراق بهادار می‌کنند، از سایر نهادهایی بودند که در سال 86 مورد توجه قرار گرفتند.

به گفته صالح آبادی امید می‌رود که در سال پیش رو و سالیان بعد از آن صندوقهای سرمایه‌گذاری با رشد کمی و کیفی خود همچون دیگر کشورهای پیشرو در بازار سرمایه به عاملی برای ساماندهی بورس اوراق بهادار در میهن مان بدل شوند و ضمن کمک به شفافیت بازار و نقدشوندگی سهام، سود متعارفی را برای سرمایه‌گذارن‌شان به ارمغان آورند.

وی تصریح کرد: سایر نهادهای مالی نظیر سبدگردانان، مشاوران سرمایه‌گذاری، موسسات رتبه‌بندی و پردازشگران اطلاعات مالی نیز مورد توجه همکاران من در سازمان بورس و اوراق بهادار بوده‌اند که پاره‌ای رخ نموده و بخشی نیز در این مسیر هستند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کانونهای فعال در بازار اوراق بهادار نیز به عنوان اجتماع اعضایی که متخصص بازار سرمایه‌اند در سال 86 متولد شده و امید به بالندگی بازار سرمایه را افزایش دادند.

وی بیان کرد: کانونها با تعامل درونی اعضای خود و ارتباط نظامند بیرونی با اجزای بازار اوراق بهادار می‌توانند نقش موثری در طراحی و اصلاح ساختارها و سازوکارهای بازار سرمایه بر عهده گیرند و با اشرافی که بر صنعت مورد فعالیت خود دارند، کاستی‌ها و نیازمندی‌ها را به مقامات عالی‌تر منتقل کنند.

به گفته وی این کانونها در صورت نظارت موثر و نظامند بر اعضای خود از توانایی انجام پاره‌ای وظایف نظارتی و اجرایی نهادهای فرادستی خود نیز بهره مند هستند و می‌توانند گستره فعالیت خود را به نحوه قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند.

صالح آبادی اظهارداشت: بازار سرمایه نیز با فعالیت اینگونه تشکلهای خود انتظام به سمت بهینه ‌سازی ساز وکار تدوین مقررات و نظارت بر اجرای آن‌ها پیش خواهد رفت.

وی ادامه داد: اما ابزارهای جدید مالی در سال 86، مورد توجه بسیاری از کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار بود که در این میان صکوک، قراردادهای آتی و اوراق بهادار رهنی نمود و بروز بیشتری یافتند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: بی شک ابزارهای نوین مالی مذکور نقش موثری در گسترش دامنه امکانات تامین مالی ناشران خواهند داشت و فهرست جامع‌تری از روشهای دستیابی به سرمایه مورد نیاز را فرا روی آنها قرار خواهند داد.

به گفته وی همچنین گستردگی و تنوع بازار مالی، سرمایه‌گذاران را نیز در انتخاب و بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری خود یاری خواهد رساند و انتخابهای بیشتری از ترکیب ریسک و بازده را به آنان پیشنهاد خواهد کرد،  بدین ترتیب بازاری که قریب به 40 سال تنها به عرضه سهام، حق تقدم خرید سهام و اوراق مشارکت بسنده کرده بود، در تلاش است تا سفره رنگین ‌تری از ابزارهای مالی را پیش روی مشتاقان بازار سرمایه بگستراند.

صالح آبادی گفت: بازار اولیه نیز این بار فقط در حوزه افزایش سرمایه و انتشار اوراق مشارکت شرکتهای بورسی که در سطح ملی مورد نظارت سازمان بورس قرار گرفت.

وی اظهار داشت: ساماندهی و نظارت بر عرضه‌ هایی بعضا چند صد میلیاردی که پیش از این سایه هیچ مقام ناظری را بر سر خود نمی‌دیدند با اجرایی شدن قانون جدید بازار اوراق بهادار بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار گذارده شد، حوزه نظارتی که به لحاظ لزوم تجمیع پس اندازها و تبدیل آنها به سرمایه و با هدف اطمینان از سلامت و شفافیت فرآیند پذیره نویسی تا پیش از تصویب قانون یاد شده متولی نداشت.

وی بیان کرد: بدون تردید حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران خرد با تلاش برای رعایت قوانین و مقررات پذیره ‌نویسی و اطلاع ‌رسانی درست و مناسب در این فرآیند، با اطیمنانی که با عموم جامعه ایرانی خواهد بخشید، تاثیر مثبتی بر جذب سرمایه مورد نیاز کار آفرینان و فعالان اقتصادی خواهد گذاشت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سازمان در مسیر حرکت به سمت بورس الکترونیک، گامهای مهمی برداشته است چنانکه به منظور کاهش بوروکراسی اداری و افزایش سرعت انتشار اطلاعات شرکتهای بورسی شبکه اطلاع ‌رسانی ناشران (کدال) را راه اندازی نموده، همچنین با خریداری نرم افزار جدید معاملات، درصدد تسریع حرکت الکترونیکی کردن بورس بر آمده است.

وی با بیان اینکه از دیگر سو تلاش همکاران من در نظارت جامع بر فعالیتهای بازار سرمایه با پیگیری جرائم ارتکابی در حوزه بازار در خور قدردانی است، گفت: همکاری و تعامل سازمان بورس و دستگاه قضا که می تواند با فراهم آوردن امکان تشکیل دادگاه‌های تخصصی بازار اوراق بهادار نقش درخوری در رسیدگی به جرائم این بازار داشته باشد، به نوبه خود در ارتقای سلامت کارکرد بازار سرمایه موثر خواهد بود.

وی افزود: موارد پیش گفته هر چند شاید به اجمال اهداف و کارکرد همکاران من در سازمان بورس و اوراق بهادار را مشخص می‌کند، لکن آینه تمام نمای همه اقدامات و کوششهای دلسوزانه آنان در ارتقای بازار سرمایه ایران نیست.

صالح آبادی تصریح کرد: سازمان بورس می‌کوشد تا با تدوین مقررات مناسب عرصه قانونی فعالیت در بازار سرمایه را شفاف سازد و با اجرای بهینه مقررات امکان بالندگی بازار اوراق بهادار را فراهم آورد، به امید آن روزی که بازار سرمایه ایران با رشد و توسعه خود بتواند شانه به شانه مدرن‌ترین بازارهای مالی بساید و نام خود را بر تارک اجتماعات جهانی بازار اوراق بهادار بدرخشاند. 

کد خبر 656052

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha