روزنامه گاردين نوشت با گذشت يك سال از جنگ عراق، نه تنها اوضاع زندگي مردم اين كشور بهبود نيافته، بلكه تصوير كلي زندگي مردم اين كشور نسبت به قبل از جنگ تاسف بارتر شده است و بوش بايد در اين زمينه پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر و به نقل از روزنامه گاردين، ضربه عاطفي عنصر جديدي  است كه به دليل جنگ غيرقانوني در ميان مردم عراق به وجود آمده است.  تمامي سطوح جامعه درحال حاضر از هرج و مرج ناشي از جنگ و عدم وجود نهادهاي مدني رنج مي برند. البته در بخش هايي از بغداد و بصره "جزايري"  از بهبود وجود دارد كه در اين مناطق آب بهتري در دسترس است و برق به شكلي مناسب تر در دسترس قرار مي گيرد. برخي از بيمارستان ها هم امكاناتي را در اختيار قرار مي دهند. اما همه چيز تحت تاثير ملاحظات امنيتي است.
به نوشته گاردين، از آنجايي كه دليل اصلي ايجاد جنگ در عراق بهبود وضعيت زندگي مردم عراق بود، يك سال فرصتي زياد براي تحقق اين امر است. در طول اين مدت زندگي براي بيشتر عراقيان همچون يك ترن هوايي بوده است. برخي شغل خود را از دست داده اند و برخي ديگر به سر كار رفته اند. اوضاع براي گروهي ديگر تفاوتي نكرده است.
نويسنده مقاله در گاردين مي گويد: من اعلام مي كنم عليرغم آنكه بوش قول داده بود آزادي را براي عراق به ارمغان آورد، تصوير كلي از عراق بدتر از قبل شده است. من اطمينان دارم وضعيت حاضر، آزادي نيست كه مردم عراق در ذهن داشته اند. بسياري از افراد كشته شده اند كه حال مي توانستند زنده باشند. تعداد زيادي نيز از لحاظ رواني كاملا تخريب شده اند. سازمان ملل ضعيف شده است. چنين وعده اي كه عراق در 5 سال آينده آرام و با ثبات مي شود، قابل قبول نيست. هيچ ذهن آزاد انديش و طرفدار حقوق بشري اين امر را تصديق نمي كند.
گاردين نوشت: صدام يك ديكتاتور بود اما آمريكا و غرب نيز خواستند كه از خود غولي بسازند كه ترس همه را برانگيزد.

کد خبر 66536

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha