مجموعه تاريخي كاخ موزه هاي نياوران ، از باغ هاي ييلاقي تشكيل مي شود كه در دوره قاجار ساخته شده است .

دهكده نياوران يكي از بخش هاي ييلاقي در شمال تهران است كه مورد توجه شاهان قاجار قرار گرفته و فتحعلي شاه، باغي مصفا در اين محل احداث و عمارتي كوچك را به عنوان استراحتگاه بنا كرد .
پس از او محمد شاه آن عمارت را با يك بالاخانه مختصر گسترش داد . بعد از مرگ محمد شاه، ناصرالدين شاه همين مكان را به عنوان باغ ييلاقي خود برگزيد و دستور ساخت كاخ عظيمي را در آن داد كه در آغاز به كاخ نياوران  و بعد ، به كاخ صاحبقرانيه معروف شد .
در دوره پهلوي به جز كاخ صاحبقرانيه و كوشك احمد شاهي ، تمام بناهاي مجموعه تخريب و كاخ نياوران در ضلع شمالي صاحبقرانيه ساخته شد .

كوشك احمد شاهي

اين عمارت در اواخر دوره قاجار و بعنوان استراحتگاه خصوصي در فضاي شمالي عمارت صاحبقرانيه با مساحتي بالغ بر 800 متر مربع در دو طبقه با تزئينات و نماي آجري ساخته شده است و در دوره پهلوي با انجام مرمت و اضافه كردن الحاقات جديدي در داخل به عنوان محل سكونت رضا پهلوي مورد استفاده قرار گرفت و پس از انقلاب اسلامي مرمت و محافظت شد .

كاخ موزه نياوران :
عمليات احداث كاخ موزه نياوران با 9 هزار متر مربع زير بنا در سال 1337 آغاز شد و در سال 1347 مورد بهره برداري قرار گرفت ، در طبقه  اول سرسراي بزرگي وجود دارد كه با قاليهاي دستباق ايراني فرش شده است .
زيباترين اثر اين بخش از كاخ ، فرش مصور چهره پادشاهان و مشاهير ايران از دوره هخامنشي تا قاجاريه ، بافت كرمان است . در انتهاي همين بخش ، سينماي اختصاصي كاخ و پشت آن كتابخانه در بار قرار دارد . تالار پذيرايي نيز فضايي مزين به گچبري ها و تابلوهاي نقاشي از هنرمندان مشهور است كه با پنجره بزرگي به استخر روبروي كاخ باز مي شود ، سقف كاخ آلومينيومي و متحرك است .
اين كاخ در سال 1365 به روي مردم گشوده شد . 

موزه جهان نما:
در ضلع غربي كاخ صاحبقرانيه در ابتداي ورودي راهروي غربي آن موزه جهان نما با آثاري از تمدنهاي باستاني و آثار حجمي و نقاشي هاي هنرمندان معاصر ايران و جهان قرار دارد .
در بخش باستاني اين موزه آثاري از كشورهاي آسياي جنوب شرقي  دست ساخته هاي شرق دور و تمدنهاي آمريكي لاتين از جنس چوب ، عاج ، استخوان و برنز به نمايش در آمده است .
در اين موزه همچنين آثاري از پرويز كلانتري ، سهراب سپهري ، پرويز تناولي ، پابلو پيكاسو و ... در معرض ديد علاقمندان و پژوهشگران قرار گرفته است .

كاخ موزه صاحبقرانيه :
در سال 1267 هجري قمري بدستور ناصرالدين شاه ساخته شده و در مركز طبقه اول ، حوض خانه با چهار ستون و تزئينات گچبري ديده مي شود.
در طول راهروي سمت چپ اتاق پذيرايي خصوصي شاه با آثاري چون قلمدانهاي لاكي ، دو تابلوي سوخت و معرق روز چرم مربوط به اواخر قاجاريه با سبك صفوي  مينياتورهاي استاد فرشچيان به چشم مي خورد .
در طبقه دوم اين كاخ تالار آئينه قرار دارد با تزئينات بسيار ظريف آئينه كاري بر جذابيت آن افزوده است . در كاخ صاحبقرانيه مجموعه ارزشمندي از آثار تجسمي ، خوشنويسي ، انواع سوزن دوزي و ... از هنرمندان ايراني و خارجي نگهداري مي شود .

مجموعه تاريخي نياوران ، در ايام نوروز همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر ، آماده بازديد علاقمندان است .( در نخستين روز از سال نو ، اين مجموعه نيز همانند ديگر موزه ها و مجموعه ها از ساعت 14 پذيراي علاقمندان است .)
ورودي كاخ موزه نياوران ، 550 تومان است .


 

 
 

کد خبر 66591

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha