کشورهای عضو سازمان ملل خواستار بازنگری در حق "وتو" شدند

کشورهای عضو سازمان ملل در جریان مباحث مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره اصلاح شورای امنیت خواستار بازنگری در حق "وتو" شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بخش مطبوعاتی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، در جلسات مجمع عمومی در این باره به جز پنج عضو دائم شورای امنیت که از این حق ناعادلانه برخوردار می باشند اکثریت غالب کشورهای جهان در رد حق وتو سخنرانی کرده و بر  تبعیض آمیز بودن این امتیاز منفی تاکید کردند.

اسحاق آل حبیب معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی سخنانی ضمن تاکید بر اینکه این امتیاز خاص، کشورها را به دو گروه دارا و ندار بدل کرده است اظهار داشت: این امتیاز ناعادلانه باعث ایجاد این توانایی برای کشورهای دارنده حق وتو شده است که بتوانند تصمیمات شورای امنیت را در گرو منافع خاص خود قرار دهند و عملاً مانع کار اصلی شورا در رسیدگی به مسائل مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین الملل شوند.

وی افزود: یک عضو دائم با دارای بودن حق وتو می‌تواند مانع حصول توافق بر مسائل عمده محتوایی شود هر چند این مسئله از حداکثر حمایت بین‌المللی برخوردار باشد. 

آل حبیب وجود یک نگاه و نگرش خاص به موضوع امنیت بین المللی، برخاسته از منافع چند کشور پیروز در جنگ جهانی دوم را عامل اصلی شکل گیری حق وتو قلمداد کرد و افزود: با گذشت بیش از 60 سال از این موضوع و بروز تغییرات اساسی در نظام بین المللی ادامه این امتیاز ناعادلانه نمی‌تواند محملی داشته باشد و بنابراین بایستی در راس اصلاحات شورای امنیت قرار گرفته و به طور کامل لغو شود.
  
بحث اصلاح شورای امنیت سازمان ملل بیش از 15 سال است که در سازمان ملل پیگیری می‌شود اما در سال جاری با پشتیبانی رئیس مجمع عمومی این بحث از قالب یک کار گروه خاص خارج و وارد دستور کار اصلی مجمع عمومی شد و توانست جلسات غیر رسمی مجمع را به خود اختصاص دهد.

آمریکا در 30 سال گذشته بیشترین بهره برداری را از حق وتو در حمایت مستقیم از رژیم صهیونیستی به عمل آورده است.

جلسات مجمع عمومی در وهله نخست آمریکا را به عنوان بزرگترین سوء استفاده کننده از حق وتو هدف قرار داده است ولی موضوع به منافع غیر عادلانه دیگر اعضا دائم شورا نیز ارتباط یافته است و باعث بروز مخالفت آنها با طرح این موضوع شده است.

جلسات مجمع عمومی در باره اصلاح ساختار شورای امنیت ادامه خواهد یافت.

کد خبر 851290

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =