پوششهای آبدوست نانو کامپوزیتی توسط محققان کشور تهیه شد

پوششهای آبدوست نانو کامپوزیتی بر پایه رزین اپوکسی و اکسید تیتانیم بر روی سطح شیشه توسط یکی از محققین دانشگاه آزاد تهیه و شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نازنین فرهادیار دکتری شیمی معدنی و مجری این طرح تحقیقاتی با بیان این مطلب که پوشش آبدوست نانو کامپوزیتی هیبریدی آلی- معدنی با به کارگیری تترابوتیل تیتانات در این طرح تهیه شد گفت: برای تهیه این نوع فیلمها روش سل - ژل در سطح مولکولی که دارای شرایط مناسب است به کار برده می شوند. این فیلمها به روش غوطه وری بر پایه رزین اپوکسی و تترابوتیل تیتانات در حضور الکل تهیه شدند.

وی ادامه داد: بعد از عملیات حرارتی پوشش نانو کامپوزیتی یکنواختی به ضخامت دو میکرون تهیه شد. فیلمهای به دست آمده با این روش بسیار شفاف بوده و میزان آبدوستی آنها با افزایش درصد نانو ذرات تیتانیم اکسید افزایش می یابد.

فرهادیار افزود: فیلم نانو کامپوزیتی تهیه شده با دستگاه میکروسکوپ الکترونی TEM و میکروسکوپ نیروی اتمی AFM شناسایی شد و زاویه تماس سطح با آب بر روی این پوشش روی سطح شیشه با دستگاه contact angle حدود 4 درجه برآورد شد.

در این طرح تحقیقاتی توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در ISI نمایه شده است، پوشش حاصل نیروی برهم کنش قوی بین دو جزء آلی و معدنی را نشان می دهد که نقش مهم نانوذرات تیتانیم اکسید در این فیلم به خوبی نمایش داده می شود.

کد خبر 866616

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =