کسوف‌های مهم 10 سال اخیر در "جویندگان" مرور می‌شود

سیاوش صفاریان‌پور از تولید مجموعه "جویندگان" با موضوع مهمترین کسوف‌های 10 سال گذشته جهان برای شبکه چهار خبر داد.

سیاوش صفاریان‌پور تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه به خبرنگار مهر گفت: "جویندگان" مرور و تحلیلی است بر کسوف‌های مهم 10 سال اخیر دنیا که از کسوف 20 مرداد 78 در ایران تا 31 مردادماه در چین در این مجموعه بررسی می‌شود. برای بخش پایانی مجموعه به زودی به چین سفر می‌کنیم تا تصاویری از این کسوف داشته باشیم.

مشاور کارگردان برنامه  "تیک‌ تاک" افزود: سفری که برای ثبت تصاویر این کسوف داریم با کشتی انجام می‌شود در دل اقیانوس تصاویراین کسوف را ضبط می‌کنیم که طولانی‌ترین کسوف قرن 21 است. پس از آن به شانگهای می‌رویم و از جنبه‌های فرهنگی ماجرای کسوف را بررسی می‌کنیم.

مجری "آسمان شب" ادامه داد: ما مجموعه‌ای از تصاویر و اطلاعاتی که در 10 سال گذشته گردآوری کرده‌ایم در "جویندگان" عرضه می‌کنیم. این مستند برای علاقمندان نجوم یک گنجینه ویژه و کاری است که تا به حال انجام نشده است. بررسی پدیده کسوف از منظر علمی و فرهنگی مهمترین هدف این مستند است.

صفاریان‌پور درباره مراحل فنی این مجموعه گفت: تدوین فصل اول این مستند به پایان رسیده و با اضافه شدن بخش‌های چین تدوین روندی سریع می‌گیرد. اسماعیل میرفخرایی گفتار متن این مستند را می‌خواند. "جویندگان" به مناسبت سال نجوم در13 قسمت 30 دقیقه‌ای در شبکه چهار تولید می‌شود و اواخر پائیز روی آنتن می‌رود.در این مستند کسوف‌های آفریقا، قطب جنوب، آسیای میانه، سیبری و... بررسی می‌شود.

 عواملی که در تهیه "کسوف" حضور دارند عبارتند از کارشناس و نویسنده: بابک امین‌تشرفی، مدیرتولید: شهروز خلیل‌مقدم،تدوین: نازنین حیدری، شیوا علیمحمدی، تصویربردار تلسکوپ: اسدالله قمری‌نژاد، تهیه‌کننده و کارگردان: س. صفاریان‌پور و محمدفواد صفاریان‌پور.

کد خبر 905413

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =