"چوپان کلمات" در حوزه هنری گیلان نقد و بررسی شد

رشت - خبرگزاری مهر: مجموعه شعر "چوپان کلمات" سروده مزدک پنجه ای بعد از ظهر سه شنبه از سوی واحد آفرینشهای ادبی حوزه هنری گیلان نقد و بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، در ابتدای نشست مزدک پنجه ای تعدادی از شعرهای این مجموعه را برای حاضران قرائت کرد سپس علیرضا پنجه ای منتقد میهمان این برنامه با حضور در جایگاه گفت: ما در حوزه شعر معاصر از مشکلاتی رنج می بریم و هم به موفقیتهای دست یافته ایم که اشعار مزدک پنجه ای هم از این روند مبری نیست.

وی افزود: وقتی دفتر اول این مجموعه را نگاه می کردم متوجه شدم مزدک روی حس و عاطفه بیشتر کار کرده است و از آنجا که حس و عاطفه در لحظه اول نیاز چندانی به پردازش ندارد، دفتر اول مجموعه چوپان کلمات از موفقیت نسبی برخوردار است.

پنجه ای شاعر مجموعه شعر "عشق اول" سپس به عناصر دیگر شعری در این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: در ادامه این نگرش مزدک سعی می کند از راه حس و عاطفه راهی به زبان پیدا کند و کمی به عنصر تصویر نزدیک شود در دفتر دوم این مجموعه، این عناصر برجسته تر می شوند.

این منتقد ادبی افزود: تعدادی از شعرهای دفتر دوم دیداری است و تعدادی نیز به صورت چند صدای نوشته شده اند.

وی تصریح کرد: استفاده از خاطرات دبستان در شعر معاصر مسبوق به سابقه است از دهه 60 این نگرش قابل ذکر است هر چند این روند در ادبیات کلاسیک و نیمایی نیز وجود داشته و می توان این تکنیک را از حافظ تا نیما مشاهده کرد.

پنجه ای یادآور شد: دفتر دوم مجموعه چوپان کلمات شعر "مادر" را موفق دانست و گفت: از آنجائی که مزدک در نوجوانی کار تئاتر انجام داده و این دغدغه همیشه با او بوده است ولی بنا به دلایلی در این زمینه موفق نبوده این فرو خوردگی ها اکنون در شعر وی تجلی یافته، هرچند بیشتر در حیطه تلاش و کوشش شاعر شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شاعر در تعدادی از شعرها جوشش شعری داشته و در تعدادی کوشش بیشتری کرده است و در محل پیوند خوردن این دو شعر، گاه دچار اضطراب شده هر چند آنجا که شاعر تجربه و دریافتی از زندگی را به تصویر می کشد می تواند جانمایه ای ارزشمند و زیبایی شناسانه داشته باشد.

در ادامه این نشست مجید دانش آراسته، اسفندیار سلمان، عباس گلستانی، سینا دلشاد و محمد اسماعیل حبیبی در خصوص این کتاب اظهار نظر کردند و این مجموعه را به جهت اینکه شاعر آن هنوز افقهای زیادی را در ادبیات پیش رو دارد، تحسین کردند.

مزدک پنجه ای متولد 1360 است که در زمینه نقد ادبی و روزنامه نگاری نیز فعالیت دارد وی در گذشته از اعضای فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت بود از هشت سالگی با شعر و فضای شاعری آشنا شده به سرودن شعر پرداخته است، چوپان کلمات اولین مجموعه شعر این شاعر جوان گیلانی است که توسط نشر فرهنگ ایلیا در سال 1388 منتشر شده است.

دراین نشست شاعران، علاقه مندان و پیشکسوتان همچون مجید دانش آراسته، عباس گلستانی، سینا دلشاد، مهرداد پیله ور، سید جلال قریشی و حمید اقبال دوست حضور داشتند.

کانون شعر واحد آفرینشهای ادبی حوزه هنری گیلان در سال جاری مجموعه شعرهای یک پلک سکوت ( رقیه آزاد نیا )، اویتا من ( محسن آریاپاد )، پنجران پا خسته بو ( مهرداد پیله ور ) و بار انداز اندوه ( محمد اسماعیل حبیبی ) را مورد نقد و بررسی قرار داده است و در برنامه آتی این کانون به نقد و بررسی مجموعه شعر دهانی که مرا نگفت ( مهدی رضا زاده) خواهد پرداخت.

کد خبر 1024354

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =