آخرین روزهای سال و بدقولی بانکها/ خودپردازها باز هم نپرداختند!

خرم آباد - خبرگزاری مهر: در حالیکه سال 88 آخرین روزهای خود را می گذراند و این روزها حجم کارهای بانکی افراد افزایش یافته است با وجود وعده بانکها مبنی بر باز بودن شعب تا بعد از ظهر عمده شعب سطح شهر خرم آباد حوالی ظهر بانکها را تعطیل کردند.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، خبرنگار مهر برای تهیه گزارشی میدانی از وضعیت بانکها در آخرین روز کاری سال به برخی شعب سطح این شهر سر زد تا گفتگوهایی با مردم داشته باشد.

شلوغی خودپردازها یکی از مسائلی است که شاید در این روزهای پایانی سال عجیب نباشد ولی قطع و وصل مداوم شبکه، عدم پرداخت پول، خراب شدن دستگاههای خودپرداز و ...از جمله مشکلاتی بود که مردم با آن مواجه شدند.

یکی از شهروندان خرم آبادی که به شدت کلافه به نظر می رسید در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: علی رغم مراجعه به شعب بانکهای سطح شهر دستگاههای خودپرداز پس از ارائه خدمات به چند نفر دچار مشکل می شوند و این امر موجب شد که برای دریافت وجه به چندین شعبه سر بزنم.

وی که به شدت از برخی خودپردازهای سطح شهر انتقاد داشت، عنوان کرد: با وجود نیاز شدید مردم به پول نقد در روزهای پایانی سال در حال حاضر تنها برخی خودپردازها خدمات ارائه می کنند.

یکی دیگر از شهروندان که شاهد گفتگوی مهر بود با تاکید بر اینکه مشکلات بانکها در ایام پایانی سالجاری نسبت به سالهای قبل کمتر شده است، عنوان کرد: اگر وضعیت امسال را با سالهای قبل مقایسه کنیم به طور قطع ارتقا خوبی داشته است که این امر جای تقدیر دارد.

وی تصریح کرد: البته برای تحقق اهداف گسترش شبکه الکتروینک باید زیرساخت های لازم در حد ایده ال فراهم شود که وضعیت کنونی تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد.

یکی دیگر از شهروندان خرم آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پس از مراجعه به یکی از خودپردازهای سطح شهر با وجود اینکه مقدار پول درخواستی از حسابم کسر شد ولی به دلیل نقص فنی دستگاه، هیچ پولی به من داده نشد.

عیدی پایان سال شهروندی که به 72 ساعت آینده موکول شد!

وی ادامه داد: این میزان پول بخش عمده ای از عیدی پایان سال من بوده است و این در حالی است که به گفته متصدی بانک باید 72 ساعت منتظر بمانم تا پول دوباره به حسابم برگشت بخورد در حالیکه من به این پول در حال حاضر نیاز دارم.

این شهروند خرم آبادی با انتقاد از این وضعیت، عنوان کرد: مشکل بانکها و خودپردازها در روزهای پایانی سال مشکلی همیشگی است که گویا تمامی ندارد.

این روند انتقادات از وضعیت خودپردازهای سطح شهر در حالی مطرح می شود که در آخرین جلسه شورای بانکهای استان به ریاست استاندار لرستان بر ضرورت رفع مشکل این دستگاهها تاکید شده بود.

پس از انتقادات شهروندان خرم آبادی خبرنگار مهر از مسیر بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد تا انتهای خیابان ولیعصر (عج) به برخی شعب بانکها و خودپردازها مراجعه کرد تا از نزدیک وضعیت خودپردازها و وعده بانکها مبنی بر باز بودن شعب تا ساعت 17 را بررسی کند.

بنابراین گزارش عمده خودپردازهای سطح شهر با صفوف طولانی مردم مواجه بودند به طوریکه در برخی موارد صف مردم تا چندین متر ادامه داشت. به هر حال با وجود اینکه می توان بخشی از شلوغی صفوف را به خراب بودن برخی خودپردازها و ازدحام مردم در محل خودپردازهای سالم نسبت داد ولی این شلوغی در آخرین روز کاری سال عجیب به نظر نمی رسید.

خودپرداز قادر به پرداخت پول شما نیست!

اولین خودپرداز در مسیر یاد شده خودپرداز بانک ملت شعبه روبه روی بیمارستان شهدای عشایر بود که مردم را به شدت کلافه کرده می کرد. دستگاه "ATM" این شعبه به طور مدام ارتباطش با شبکه قطع می شد.

یک خانم خرم آبادی که در حال استفاده از این دستگاه بود بعد از دقایقی که کارت خود را پس گرفت با این عبارت بر روی رسید خود مواجه شد"به علت نقص فنی سیستم قادر به پرداخت پول شما نمی باشد؛ مبلغ دو میلیون ریال برگشت داده شد که با انجام عملیات تکمیل موجودی به کارت شما واریز می شود."

این مشکل در حالی رخ داد که به گفته این شهروند خرم آبادی این عملیات احتمالا تا 72 ساعت به طول خواهد انجامید و این در حالی است که وی برای خرید های پایان سال به این پول نیاز داشته است.

وقتی دستگاه "POS" داخل بانک هم نقص فنی دارد!

پس از وقوع این مشکل دیگر کاربران از اطراف این خودپرداز متفرق شدند تا هر چه سریعتر با مراجعه به شعب دیگر کار خود را انجام دهند.

خبرنگار مهر برای سوال از علت خرابی این خودپرداز در محل بانک حضور یافت و در گفتگویی کوتاه علت را متصدی خودپرداز سوال کرد که این کارمند بانک این مشکل را یک مشکل نرم افزاری و مربوط به مرکز دانست.

پس از این توضیحات خبرنگار مهر از متصدی بانک خواست تا از دستگاه کارت خوان داخل شعبه اقدام به پرداخت وجه کند که پس از امتحان کارت مشخص شد که دستگاه "POS" داخل شعبه نیز با نقص فنی مواجه است که البته این مشکل نیز ربطی به استان نداشت و علت آن را به گفته به متصدی بانک باید از مرکز پیگیری کرد!

خودپردازی که بیش از 50 هزار تومان پرداخت نمی کرد!

به هر حال شعبه بعدی که خبرنگار مهر در محل آن حضور یافت خودپرداز بانک سپه روبه روی کلینیک عشایر بود که با صف طولانی مراجعین مواجه بود.

یکی از مشکلاتی که از سوی مردم در مورد این خودپرداز عنوان شد قطع و وصل مداوم شبکه بود که این موضوع آخر صفی ها را نگران می کرد که مبادا وقتی نوبت به آنها برسد دستگاه خراب شود!

خودپرداز بانک صادرات شعبه ولیعصر(عج) یکی دیگر از محل هایی بود که خبرنگار مهر برای گفتگو با مردم در آنجا حضور یافت. این خودپرداز نیز از مشکل عمومی قطع و وصل شبکه رنج می برد و البته ارقام بالای 50 هزار تومان را نیز پرداخت نمی کرد که این امر موجب شده بود تا مراجعین در چندین نوبت اقدام به برداشت وجه کنند که صف طولانی مقابل این باجه نیز ناشی از این موضوع بود.

انتظاری برای دیدن پیام های تبلیغاتی؛ تراکنش شما با موفقیت انجام نشد!

خودپرداز بانک تجارت شعبه ولیعصر نیز در حالی که عده زیادی را معطل خود کرده بود دچار مشکل فنی شد تا مراجعین برای برداشت وجه خود و انجام دیگر کارهای بانکی به دیگر شعب مراجعه کنند.

پس از خلوت شدن این شعبه خبرنگار مهر کارت خود را وارد دستگاه کرد که با وجود انتظار بیش از 10 دقیقه تنها چیزی که روی صفحه مشاهده می شد جملات تبلیغاتی و اطلاع رسانی بود که "آیا می دانید از طریق این شعبه می توانید علاوه بر دریافت پول نقد، کار انتقال وجه، پرداخت قبوض و ... را نیز انجام دهید"!

به هر حال این شعبه نیز نه تنها قادر به پرداخت وجه نقد نبود بلکه تنها کارکردش در آن ساعت روز پخش این جملات بود تا اینکه در نهایت پس از خارج کردن کارت از دستگاه "ATM" این جمله بر روی رسید "پیگیری خطا" نقش ببندد: "تراکنش شما با موفقیت انجام نشد، گردش شما برگشت داده شد."

شعبه ای که فقط 50 هزار تومانی تحویل می داد!

حضور در محل خودپرداز بانک ملت شعبه خیابان ولیعصر(عج) خرم آباد مکان بعدی بود که بازهم از شلوغی بی نصیب نمانده بود. پیرمردی که بی صبرانه منتظر بود تا نوبتش برسد پس از اینکه نتوانست از این دستگاه پولی را دریافت کند در پاسخ به چرایی موضوع گفت: گویا این دستگاه تنها قادر به پرداخت چک پولهای 50 هزار تومانی است ولی مبلغ مورد نیاز من کمتر از این میزان است.

پیرمرد خسته و درمانده به سمت شعبه دیگری به راه افتاد تا این مشکل برای خانمی که قصد داشت کارت هدیه 30 هزار تومانی خود را نقد کند نیز رخ دهد. به هر حال این دستگاه خودپرداز نیز با وجود سالم بودن به دلیل اینکه تنها مضاربی از رقم 50 هزار تومان را نقد می کرد موجب دست خالی برگشتن عده ای از شهروندان خرم آبادی شد.

صفوف طولانی خودپردازها مشکلی برای همه شهرستانهای لرستان

به هر حال عدم پرداخت وجه، عدم انتقال پول به حسابهای دیگر، خراب بودن برخی خودپردازها به علت نقص فنی، خوردن کارت مراجعین، قطع و وصل مدام شبکه و... برخی از مشکلاتی بود که بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار مهر در آخرین روز کاری سال مردم این استان با آن مواجه بودند.

و اما گزارش خبرنگار مهر از شهرستان بروجرد نیز حاکی از صفوف طولانی خودپردازهای سطح شهر و قطع و وصل مدام شبکه در این شهرستان دارد.

خبرنگار مهر از شهرستان دلفان نیز گزارش داد که برخی خودپردازهای شعب این شهرستان در ایام پایانی سال به علت آنچه از سوی کارمندان بانک "قطعی شبکه شتاب" عنوان شد قادر به ارائه خدمات نبودند.

گزارش مهر از شهرستان های پلدختر، ازنا، دورود و ... نیز حکایت از قطع و وصل شبکه و صفوف طولانی شعب خودپرداز دارد

بانکهایی که به وعده خود وفا نکردند!

این سخنان در حالی مطرح می شود که در آخرین جلسه شورای بانکهای لرستان کلیه مدیران عامل بانکها از برنامه های خود برای تامین نقدینگی، تعمیر خودپردازها و باز بودن شعب تا ساعت 17 خبر داده بودند.

به هر حال گزارش میدانی مهر از شعب بانکهای سطح شهر نیز حکایت از این دارد که به جز برخی شعب بانک ملی عمده شعب بانکهای استان تا ساعت 17 ارائه خدماتی نداشتند و حتی برخی از بانکها راس ساعت 13 با بستن در شعبه به روی مردم مانع از ورود مردم به داخل شعبه به منظور انجام خدمات بانکی شدند.

پس از این موضوع خبرنگار مهر حوالی ساعت 14 ظهر پنج شنبه با برخی مدیران عامل بانکها تماس گرفت که بخشی از گفتگوی انجام شده در ذیل می آید.

120 میلیارد تومان وجه نقد در میان بانکهای لرستان توزیع شد

دبیر شورای هماهنگی بانکهای استان لرستان و مدیر عامل بانک ملی این استان در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: مطابق جلسه برگزار شده با مدیران بانکهای استان نباید در ایام پایانی سال مشکلاتی از جمله کمبود نقدینگی، خرابی خودپردازها و یا تعطیلی شعب وجود داشته باشد.

روح الله لهرابیان عنوان کرد: ما برای رفع مشکل نقدینگی در روز آخر فعالیت بانکها مبلغی بالغ بر 120 میلیارد تومان را بین بانکهای استان توزیع کردیم که از این نظر نباید مشکلی چه در نوع اسکناس های موجود در دستگاه و چه در زمینه پرداخت وجه وجود داشته باشد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت ارائه خدمات بانکها تا ساعت 17، از پیگیری برای باز شدن و ارائه خدمات شعب طبق برنامه زمان بندی یاد شده خبر داد.

مدیر عامل بانک ملی استان لرستان با تاکید بر باز بودن شعب بانک ملی تا ساعات یاد شده، عنوان کرد: همچنین شعب خودپرداز این بانک نیز آماده ارائه خدمات به شهروندان است.

پس از این مکالمه خبرنگار مهر در محل شعب بانکها در خیابان ولیعصر(عج) خرم آباد مراجعه کرد که با در بسته عمده شعب به جز شعبه بانک ملی مواجه شد.

شعبه بانک به علت صرف ناهار بسته است!

پس از این موضوع خبرنگار مهر با مدیر عامل یکی از بانکهایی که درب شعبه آن به روی مردم بسته شده بود تماس گرفت که وی عنوان کرد که کارمندان بانک به علت صرف ناهار شعبه را به طور موقتی تعطیل کرده اند و تا دقایقی دیگر باز می شود!

به هر حال نگاه منتظر مردم از پشت شیشه های بانک به کارمندانی که مشغول انجام امور بانکی بودند و خبری از صرف ناهار نبود تا دقایقی که خبرنگار مهر در محل حضور داشته ادامه یافت تا بازهم در روزهای پایانی سال مردم از فعالیت برخی شعب بانکها گلایه مند باشند.

در ادامه تلاشهای خبرنگار مهر در تماس با استاندار لرستان منجر به پیگیری سید حسین صابری و در نهایت رفع بخشی از مشکلات خودپردازها در بعد از ظهر پنج شنبه شد تا برخی از مشکلات مردم مرتفع شود.

به هر حال اگرچه سالجاری برخی از مشکلات در زمینه خودپردازها با گسترش این شبکه در سطح شهر طی سال 88 مرتفع شده بود ولی همچنان خودپردازها در پرداختن وجه و دیگر امور بانکی دارای مشکلات عدیده ای هستند که باید رفع آنها مورد توجه قرار گیرد.

این در حالی است که از جمله اهداف گسترش دولت الکترنیک در سطح جامعه جلوگیری از اتلاف وقت مردم و کاهش سفرهای دورن شهری است که این امر با وجود وضعیت کنونی برخی از خودپردازها هنوز تا تحقق کامل فاصله دارد.

کد خبر 1053727

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha