مخالف ادامه نخست وزیری نوری المالکی هستم

نخست وزیر اسبق عراق که از حمایت گسترده برخی کشورهای بانفوذ عربی در انتخابات پارلمانی اخیر برخوردار بود به صراحت اعلام کرد هرگز با تداوم ریاست نوری المالکی موافقت نخواهد کرد .

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المرصد، اگر چه فهرست دولت قانون به ریاست نوری المالکی نخست وزیر عراق همچنان در رقابت تنگاتنگ با فهرست العراقیه به ریاست ایاد علاوی نخست وزیر اسبق، بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا به پیشتازی خود ادامه می دهد، اما علاوی به صراحت گفته است هرگز با تداوم ریاست نوری المالکی موافقت نخواهد کرد .

علاوی همچنین اظهار داشت رایزنی ها درباره تشکیل دولت جدید، به سبب چانه زنی ها درباره تشکیل ائتلاف گسترده، مدت زیادی به طول خواهد انجامید.

این در حالی است که سیدعمار الحکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رهبر ائتلاف ملی تاکید کرده است اگر تقلب در انتخابات ثابت شود، سکوت نخواهد کرد.

علاوی که به بیروت سفر کرده است، در گفتگو با رویترز گفت دغدغه اصلی ما، رفاه و خیر ملت عراق است صرف نظر از ترکیب دولت و زمانی که برای تشکیل آن طول خواهد کشید.

وی افزود : ما هرگز با تشکیل بسیار سریع دولت موافقت نخواهیم کرد، زیرا بار دیگر فجایع چهار سال گذشته که نتیجه حکومت تک حزبی و یک فرد است، تکرار خواهد شد، و ما هرگز آن را نخواهیم پذیرفت.

علاوی با انتقاد از رد صلاحیت نامزدهای مشمول قانون پاکسازی بعثی ها بر اساس ماده هفتم قانون اساسی عراق، مالکی را به سبب اجرای این قانون به ضدیت با آشتی ملی و طایفه گری متهم کرد.

وی در عین حال اعلام کرد در صورتی که مالکی موضع خود را در عمل تغییر دهد، آماده همکاری با او خواهیم بود، اما اگر به رویکرد خود ادامه دهد، او هیچ آینده ای نخواهد داشت.

تحلیلگران با اشاره به سفر اخیر ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق به برخی کشورهای عربی معتقدند علاوی روابط بسیار نزدیک با کشورهای عربی از جمله عربستان دارد.

کد خبر 1054049

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =