همه پست‌های بقایی در دولت / بار مسئولیت معاون اول سبک شد

خبرگزاری مهر-سرویس سیاسی: با انتصاب حمید بقایی معاون رئیس جمهور در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاون اجرایی احمدی نژاد و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، معاونت اجرایی رئیس جمهور احیا و بار مسئولیت معاون اول رئیس جمهور سبک شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد طی حکمی شنیده های چند ماه اخیر مبنی بر عزیمت حمید بقایی از ساختمان میراث فرهنگی در جیحون به خیابان پاستور را محقق و با حفظ سمت های دیگر، بقایی را به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرد. 

حمید بقایی که در دولت نهم عنوان قائم مقامی ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را داشت و بلافاصله پس از آغاز دولت دهم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شد، قبلا در رادیو تهران مسئول سایت  و سپس در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رئیس دفتر مشایی بود.

وی هم اکنون معاون رئیس جمهور در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، دبیری «شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی»، مشاورت ویژه رئیس جمهور در امور آسیا و عضویت در کارگروه ترانزیت وزارت راه و ترابری را به عهده دارد و این بار علاوه بر مشاغل فوق از سوی محمود احمدی نژاد به سمت معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برگزیده شده است.

او هم اکنون در حالی به فعالیت در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی و اجرایی می پردازد که  که دارای مدرک تحصیلی لیسانس در زمینه آی تی می‌باشد و سابقه مدیریتی وی از چند سال اخیر فراتر نمی رود .

تغییرات جدید در دولت

بحث دیگری که با حضور بقایی در ریاست جمهوری تقویت شده موج جدیدی از تغییرات است که با احیا معاون اجرایی رئیس  جمهور کلید می خورد.

معاونت اجرایی پست جدیدی بود که پس از دولت نهم ایجاد شده و بعد از آنکه سعید لو نتوانست رای اعتماد مجلس هفتم را برای تصدی پست وزارت نفت بدست آورد در این پست گمارده شد.

او در این مقطع تولیت نهاد ریاست جمهوری را به عهده داشته و در کنار آن برنامه های سفر استانی را ساماندهی می کرد. در مقطع معاونت اجرایی ریاست جمهوری دو دوره از سفرهای استانی برگزار شده و در عین حال امورات نهاد ریاست جمهوری از سوی سعید لو پیگیری می شد.

با روی کار آمدن دولت دهم اما این پست کنار گذاشته شد و بخشی از آن که در حیطه امورات نهاد بود به رئیس دفتر رئیس جمهور تفویض و بخشی دیگر که درحوزه سفرهای استانی بود به معاون اول موکول شد.

حال با انتصاب معاون اجرایی هم بخشی از وظایف معاون اول رئیس جمهور سبک شده و هم رئیس دفتر رئیس جمهور از امورات نهاد ریاست جمهوری فارغ می شود.

به نظر می رسد با نزدیک شدن به  پایان دور سوم سفرهای استانی (تنها سفر به کردستان ، سیستان و بلوچستان و قم باقی مانده است) و آغاز دور چهام این سفر ها که کیفیت متفاوتی با دور سوم سفرهای استانی دارد، حضور معاون اجرایی لازم دیده شده است.

ضمنا حضور فردی برای این پست فراموش شده برخی اخبار را تقویت و در خصوص جابجایی‌ تعدادی از مسئولین دولتی را تسهیل می کند.  

اما فرجام سخن اینکه دولت در روزهای آینده تحولات زیادی را پیش رو خواهد داشت و باید سازمانی را که سعید لو معاون اجرایی سابق ریاست آن را به عهده داشت با سازمان ملی جوانان آمیخته و وزارت ورزش و جوانان را تاسیس کند.

از سوی دیگر نیز پس از گذشت دو ماه و اندی هنوز متولی دو وزارت خانه زیر بنایی مسکن و راه مشخص نشده و دولت تنها چند روز برای ادغام این دو وزارت خانه و یا معرفی وزیر جدید برای وزارت راه و ترابری فرصت دارد.

وقوع این دو اتفاق در کنار تحولاتی که حضور بقایی در پاستور بوجود خواهد آورد موجی از تغییرات را در دولت به دنبال می آورد.

حال سوال پایانی در این جاست که آیا انتصاب حمید بقایی به معاونت اجرایی رئیس جمهور با طیف گسترده ای از فعالیت هایش راه گشای دولت خواهد شد یا اینکه انتخاب مذکور با تحولات آینده دولت حلقه مفقوده اجرای تکالیف را نشان داده و گامی در جهت پیشرفت دولت می شود.  

کد خبر 1284474

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =