محاکمه سران خمرهای سرخ کامبوج آغاز شد

دادگاهی در کامبوج محاکمه چهار نفر از سران رژیم پیشین این کشور را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های خارجی، دادگاه رسیدگی به اتهامات چهار عضو ارشد رژیم خمرهای سرخ کامبوج که از سوی سازمان ملل متحد حمایت می شود امروز دوشنبه نخستین جلسه خود را در پنوم پن تشکیل داد.

بر این اساس، در این دادگاه به اتهامات "نوئون چه آ" ایدئولوژیست خمرهای سرخ، "خیه ئو ساپان" رئیس پیشین دولت، "لنگ ساری" وزیر امور خارجه پیشین و همسرش "لنگ تیریت" وزیر پیشین امور اجتماعی رسیدگی می شود.
 
این افراد متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت، قتل، نسل کشی و سرکوب در دوران حکومت خمرهای سرخ در دهه 1970 کامبوج و دست داشتن در قتل عام نزدیک به دو میلیون شهروند این کشور هستند.
 
همزمان با آغاز به کار این دادگاه صدها نفر از مردم پایتخت برای مشاهده جریان محاکمه عوامل رژیم سابق به ساختمان دادگاه هجوم آوردند. این نخستین محاکمه جدی خمرهای سرخ در سی سال گذشته در کامبوج است.
 
خمرهای سرخ نام گروهی از مائوئیستهای تندرو کامبوج است که در دهه هشتاد قرن بیستم بر این کشور حکومت می‌کرد. این جنبش برآمده از حزب کمونیست  بود که پس از کودتا بین سالهای 1970 تا 1979حاکم کامبوج شد. روش حکومتی آنها به گونه‌ای بود که منجر به نسل کشی و قتل عام میلیونها نفر شد.
کد خبر 1346069

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =