۸ آذر ۱۳۹۰، ۱۶:۰۹

بررسی طرح انتقال آب/

سطح آب دریاچه ارومیه 5 سانتیمتر افزایش یافت

سطح آب دریاچه ارومیه 5 سانتیمتر افزایش یافت

مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از بررسی طرح انتقال آب از حوزه های مجاور دریاچه ارومیه و همچنین رهاسازی آب سدها برای کمک به حل مشکل دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: سطح آب دریاچه 5 سانتیمتر افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دایمی اعلام کرد: امکان اینکه دریاچه ارومیه در کوتاه مدت به تراز طبیعی یا اکولوژیکی برسد وجود ندارد و در حال حاضر تنها کاری که می توان انجام داد این است که نگذاریم تراز دریاچه سیر نزولی خود را ادامه دهد.

مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، از افزایش 5 سانتیمتری سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون خبر داد و از لایروبی رودخانه های حوضه دریاچه ارومیه و باروری ابرها به عنوان برنامه های علاج بخشی این دریاچه یاد کرد.

دایمی تاکید کرد: مقدماتی برای انجام باروری ابرها در حوضه دریاچه ارومیه صورت گرفته است، به این ترتیب که در استان آذربایجان غربی توسط ژنراتورهای زمینی و در استان آذربایجان شرقی پروازهایی برای باروری ابرها انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری حجم بارش ها بین 5 تا 15درصد موثر بوده است و به عبارتی دیگر از ابتدای سال 90 تاکنون این فناوری به طور متوسط حدود 10درصد باعث افزایش بارش ها شده است. البته بخش عمده ای از بارش ها به صورت برف بوده و آثار این بارش ها هنوز بر روی دریاچه ارومیه مشخص نشده است اما با این وجود بر اثر بارش ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون سطح دریاچه ارومیه حدود 5 سانتیمتر افزایش ارتفاع داشته است.

مشاور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، با اشاره به اینکه بارش های حوضه دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 82 میلیمتر بوده است، بیان داشت: انتقال آب از حوضه های مجاور نیز در دست مطالعه است و اگر این اقدام به نتیجه برسد در درازمدت می تواند بسیار موثر باشد.

دایمی تعیین تکلیف چاه های غیرمجازی که در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد را نیز موضوع مهمی دانست و گفت: بخش زیادی از آب دریاچه ارومیه از این طریق در حال از بین رفتن است.

وی تغییر روش های آبیاری به روش های مدرن و اختصاص آب اضافی از این روش به دریاچه ارومیه را آخرین اقدامی دانست که توسط وزارت نیرو دنبال می شود. همچنین پس از اینکه مسیر رودخانه ها لایروبی شد، رهاسازی از مخازن سدها صورت می گیرد.

کد خبر 1472849

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha