۴ تیر ۱۳۹۱، ۱۶:۴۷

باقرنژاد:

40 درصد ذخیره مس کشور در معدن مس سونگون ورزقان قرار دارد

40 درصد ذخیره مس کشور در معدن مس سونگون ورزقان قرار دارد

ورزقان - خبرگزاری مهر: مدیر امور معدن مجتمع مس سونگون ورزقان گفت: این مجتمع معدنی دومین مجتمع معدنی ایران است که با 40 درصد از ذخیره مس کشور فرصت اقتصادی بزرگی برای این شهرستان محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، معصوم باقرنژاد پیش از ظهر امروز یکشنبه به خبرنگاران گفت: این مجتمع پس از مس سرچشمه رتبه دوم کشوری را از نظر استخراج و تولید مواد معدنی در اختیار داشته و تولیدات آن اغلب در کابل سازی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: روزانه به طور متوسط 25 هزار تن سنگ معدن در این مجتمع استخراج می شود که 500 تن آن به کنسانتره تبدیل می شود.

معصوم نژاد گفت:مجتمع مس سونگون یکی از مجتمع های سه گانه شرکت ملی صنایع مس ایران  بوده که ذخیره قطعی زمین شناسی آن 796 میلیون تن خاک با عیار60/. درصد مس و ذخیره قابل برداشت 388 میلیون تن خاک با عیار 62/. مس در حال حاضر می باشد.

وی ادامه داد: از جمله طرح های توسعه ای این مجتمع عظیم فاز دوم تغلیظ با 150 هزار تن کنسانتره 29 درصد در سال و با سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد ریالی با 35 درصد پیشرفت ،کارخانه ذوب با ظرفیت 200 هزارتن در سال ،کارخانه اسید سولفوریک با ظرفیت 750 هزار تن و کارخانه مولیبدن با ظرفیت 3 هزار تن کنسانتره مولیبدن با 82 درصد پیشرفت بوده که در حال اجرا هستند.

باقر نژاد ادامه داد: تولید مواد معدنی در 7 سال اول بهره برداری 7 میلیون تن  در فاز اول و در فازهای بعدی 14 میلیون تن پیش بینی شده است.

مدیر امور معدن مس سونگون ورزقان همچنین با بیان اینکه اغلب پرسنل این مجتمع از افراد بومی هستند اظهار داشت: با آموزش نیروی انسانی توسط متخصصان و بالا بردن ضریب ایمنی حواث حین کار و تلفات جانی آن به حداقل رسیده است.

باقر نژاد افزود: در حال حاضر با راه اندازی فاز یک تغلیظ در سال 85 با ظرفیت 150 هزار تن کنسانتره 29 درصد در سال در حال تولید و فعالیت است.

شهرستان ورزقان در فاصله 75 کیلومتری از تبریز قرار دارد و مجتمع مس سونگون ورزقان نیز در فاصله 25 کیلومتری شهر ورزقان قرار دارد که این معدن 40 درصد مس کشور را در خود جای داده است.

شهرستان ورزقان با 2 هزار و 368 کیلومتر وسعت از دو بخش خاروانا و مرکزی و  هفت دهستان تشکیل شده است.این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه زیبای ارسباران،چیچکلو،هفت چشمه و دارای آبهای معدنی متعدد ،آثار باستانی و اماکن متبرکه و همچنین دارای مناظر بکر طبیعی بوده که ویژگی های خاصی به این شهرستان بخشیده و ورزقان را به یک منطقه گردشگری تبدیل نموده است.

کد خبر 1633511

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha