پرده ابهام بر روند عملیات احداث انبار نفت ارومیه/ رکوردشکنی پیشرفت فیزیکی در 7 ماه

انبار مرکزی نفت ارومیه که حدود یک دهه از آغاز عملیات احداث آن می گذرد قرار است به عنوان بزرگترین انبار نفت شمال غربی کشور مورد بهره برداری قرار گیرد. این در حالی است که مدیران عامل سابق و فعلی شرکت پخش نفت و فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در دو تاریخ متفاوت با فاصله 7 ماه از یکدیگر همچنان خبر از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی این طرح استراتژیک می دهند.

به گزارش خبرنگار مهر از ارومیه،با افتتاح بزرگترین انبار نفت شمالغرب کشور در ارومیه ظرفیت ذخیره سازی انواع فرآورده های نفتی به 119 میلیون لیتر افزایش یافته و این شهر تبدیل به یکی از قطب های مهم کشور می شود.

 شرکت ملی پالایش و پخش فرآوده‌های نفتی سال گذشته بهره‌ برداری از انبار نفت ارومیه با ظرفیت 119 میلیون لیتر را در دستور کار خود قرار داده بود. برنامه ای که محقق نشد و مدیران عامل سابق و فعلی شرکت پخش نفت و فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در دو تاریخ متفاوت با فاصله 7 ماه از یکدیگر خبر از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی این طرح استراتژیک را داده اند.

انبار مرکزی نفت ارومیه به عنوان بزرگ ترین انبار نفت شمالغرب کشور، در زمینی به مساحت تقریبی 50 هکتار، در 20 کیلومتری ارومیه در قالب 11 دستگاه مخزن سقف شناور با در نظر گرفتن همه قوانین و ایمنی های پدافند غیر عامل در دست احداث بوده که طی یک دهه اخیر با مشکلات اعتباری زیادی دسته و پنجه نرم کرده و پیشرفت فیزیکی قطره ای داشت.

مدیر عامل قبلی شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در 14 آبان ماه سال 91 در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت پیشرفت اجرایی ساخت انبار دوم ذخیره سازی فرآورده های نفتی ارومیه، گفته بود: در حال حاضر پیشرفت عملیات اجرایی این انبار نفت به 70  درصد رسیده است.

اتمام عملیات احداث و زمان بهره برداری مشخص نیست

انبار مرکزی نفت ارومیه دو دستگاه  مخزن شناور با ظرفیت 11.3 میلیون لیتر برای ذخیره بنزین، دو دستگاه با ظرفیت هر یک 2.8 میلیون لیتر برای ذخیره بنزین سوپر، چهار مخزن هریک با ظرفیت 11.3 میلیون لیتر برای ذخیره نفت سفید، یک مخزن 22.7 میلیون لیتری و دو دستگاه مخزن 11.3 میلیون لیتری برای ذخیره نفت گاز و دو مخزن آتش نشانی هریک به ظرفیت 3.5 میلیون لیتر دارد، اما هم اکنون پرده ابهام روند پیشرفت فیزیکی طرح را تحت الشعاع قرار داده است.

طرح مذکور در حالی در دست احداث بوده که این منطقه به لحاظ استراتژیک و همجواری با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان از شرایط منحصر به فردی برخوردار بوده که در صورت آماده بهره برداری شدن این طرح ارومیه به یکی از قطبهای اصلی تامین نفت شمالغرب کشور تبدیل می شود، طرحی که خود در پیچ و خم مشکلات احداث گرفتار شده و مشخص نیست این طرح تا اتمام کدام بازه زمانی آماده افتتاح و بهره برداری می شود.

سرمایه گذاری 400 میلیارد ریالی برای اتمام انبار نفت ارومیه

مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه بزرگترین انبار نفت شمالغرب كشور در ارومیه 70 درصد پیشرفت فیزیكی دارد، افزود:  بر اساس تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم طی ماههای آینده شاهد افتتاح و بهره برداری از این طرح باشیم.

عبدالحسین زاده نمین با اعلام اینکه برای ساخت و بهره برداری از این انبار، در مجموع نزدیك به 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری می شود، ادامه داد: در این انبار طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی 11 دستگاه مخزن سقف شناور شامل دو مخزن با ظرفیت 22 میلیون و 600 هزار لیتر بنزین، دو مخزن با ظرفیت پنج میلیون و 500 هزار لیتر بنزین سوپر، چهار مخزن با ظرفیت حدود 45 میلیون لیتر نفت سفید و سه مخزن با ظرفیت حدود 35 میلیون لیتر گازوییل، پیش بینی شده است.

وی با اعلام اینکه مخازن نفت سفید این انبار نفت به صورت دو منظوره طراحی شده و برای ذخیره سازی بنزین و گازوییل نیز از آنها استفاده می شود، ادامه داد:  تمامی مراحل مهندسی، خرید، ساخت، نصب و راه اندازی این انبار نفت توسط پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی انجام شده است.
 
وی ظرفیت این انبار نفت را معادل 119 میلیون لیتر عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون در انبار نفت ارومیه ظرفیتی برای ذخیره سازی حدود 100 میلیون لیتر فرآورده نفتی ایجاد شده که با بهره برداری از انبار نفت شماره دو ارومیه، ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی در شمالغرب کشور به دو برابر افزایش می یابد.

مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه عنوان کرد: در این انبار 38 نقطه برای تخلیه و بارگیری نفتکش ها و دو مخزن آتش نشانی هر کدام به ظرفیت سه و نیم میلیون لیتر و سیستم پیشرفته آتش نشانی پیش بینی شده است.

کد خبر 2084912

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha