فاز 15 و 16 پارس‌جنوبی نصف و نیمه راه اندازی شد/ فازی که لوله، سکو، چاه و پالایشگاه ندارد

طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در هفتاد و سومین ماه توسعه خود در حالی هنوز چاه ها، سکوها و خطوط لوله دریایی، 3 واحد شیرین سازی پالایشگاهی آن آماده راه اندازی نیست که امروز در آخرین روز فعالیت‌های دولت دهم توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد امروز در آخرین سفر کاری خود به عنوان رئیس جمهور مسافر عسلویه شد تا آخرین وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی را مورد ارزیابی قرار دهد اما برنامه بازدید به افتتاح پالایشگاه های فاز 15 و 16 پارس جنوبی تغییر یافت.

در شرایط فعلی هیچ یک از 24 حلقه چاه دریایی، دو سکوی اصلی فراساحلی، خط لوله انتقال گاز از دریا به پالایشگاه ساحلی، سه ترین شیرین سازی گاز در پالایشگاه هیچ یک آماده راه اندازی نیستند اما تنها واحد شیرین سازی گاز این پروژه راه اندازی و تحت عنوان کل فاز 15 و 16 پارس جنوبی افتتاح شد.

بر این اساس با گذشت چهار سال از فعالیت دولت دهم، هیچ یک از فازهای پارس جنوبی در قالب یک فاز استاندارد در مدار بهره برداری قرار نگرفت و حتی وعده توسعه 35 ماهه فازهای این میدان مشترک گازی هم محقق نشد تا ایران بازهم در رقابت با قطر ناکام مانده باشد.

محمود احمدی‌نژاد بهمن ماه سال گذشته در حاشیه افتتاح طرح ذخیره سازی گاز در سراجه قم، تاکید کرده بود: تا پایان فعالیت دولت دهم با بهره برداری از چندین فاز پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز ایران در این میدان مشترک تا دو برابر افزایش می یابد.

با این وجود تغییرات متعدد مدیریتی در حوزه کارفرمایی و پیمانکاری، عدم تامین به موقع منابع مالی و اعتباری، نبود یک برنامه جامع برای اولویت بندی و مدیریت منابع مالی و نا آشنایی برخی از کارفرمایان با مشکلات و چالش‌های فازها موجب شد که پرونده افتتاح فازهای پارس جنوبی در دولت دهم به طور کامل بسته شود.

از سوی دیگر از دو هفته گذشته شرکت نفت و گاز پارس راه اندازی و پیش راه اندازی شتاب زده دو فاز 15 و 16 پارس جنوبی را در دستور کار قرار داده بود که با توجه به 73 ماهه شدن توسعه این دو فاز گازی، بهره برداری نمایشی وراه اندازی شتاب زده آن با واکنش کارشناسان روبرو شد.

محمدرضا زهیری مدیرعامل شرکت نفت و گاز با اشاره به راه اندازی عملیاتی اولین واحد شیرین سازی گاز در طرح توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی، تاکید کرده بود: قرار است گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی (در دولت نهم افتتاح شد) با ساخت یک خط لوله در فاز 15 و 16 پارس جنوبی شیرین شود.

در این بین موسی سوری مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس با هشدار نسبت به نادیده گرفتن الزامات ایمنی و HSE در افتتاح پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در روزهای پایانی دولت دهم، اعلام کرد: تاخیرها قابل جبران بوده اما وقوع یک حادثه در پالایشگاه‌های گاز ترش پارس جنوبی به هیچ وجه قابل جبران و توجیه نیست.

از سوی دیگر خبرها صبح امروز حاکی از آن بود که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری به دلیل ناآماده بودن طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در دو بخش پالایشگاه ساحلی و تاسیسات فراساحلی قصد افتتاح این طرح گازی در آخرین روز فعالیت دولت دهم را ندارد و هدف از سفر یک روزه رئیس کابینه دولت دهم به عسلویه صرفا بازدید از روند پیشرفت اجرایی فازهای گازی است.

آخرین وضعیت توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به‌منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداث پالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره‌‌سازی، ردیف‌های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس‌های جانبی است.

در حال حاضر پیشرفت ساخت پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی به حدود 92 درصد رسیده است به طوری که تاکنون تعدادی از مخازن ذخیره سازی و برخی واحدهای یویتیلتی در مدار بهره برداری قرار گرفته اما هیچ یک از ردیف‌های شیرین سازی گاز آماده راه اندازی نیستند.

در بخش حفاری چاه‌های دریایی هم اکنون هیچ یک از 24 حلقه چاه گاز دریایی به طور کامل تکمیل نشده و با وجود فعالیت 2 دستگاه دکل دریایی اما پیش بینی می‌شود تا پایان فصل تابستان امکان تکمیل تعدادی از این چاه‌های دریایی فراهم نشود.

اما ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی فاز 15 و 16 چالش برانگیزترین بخش این مگا پروژه گازی است به طوری‌که با وجود نصب پایه سکوها اما هیچ یک از سکوهای دریایی در یارد بندرعباس ساخته نشده و تاکنون برای نصب در دریا حمل نشده است.

در حال حاضر به دلیل عدم به موقع تامین برخی از قطعات، ساخت و تکمیل سکوهای فاز 15 و 16 پارس جنوبی در یارد خرمشهر به صورت لاک پشتی در حال انجام است و با توجه به روند پیشرفت اجرایی امکان ساخت و نصب این سازه‌های غول پیکر در سالجاری وجود ندارد.

در همین حال، محمدرضا زهیری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اردیبهشت ماه سالجاری در گفتگویی از راه اندازی یک ردیف شرین سازی گاز پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی در خردادماه سالجاری خبر داده و اعلام کرده بود: قرار است گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبی با ساخت یک خط لوله در فاز 15 و 16 پارس جنوبی شیرین شود.

با این وجود راه اندازی یک ردیف شیرین سازی با استانداردهای شرکت ملی نفت مبنی بر تعریف یک فاز استاندارد مغایرت داشته و راه اندازی واحد شیرین سازی آن هم با گاز تولیدی فازهایی که در دولت نهم افتتاح شده به منزله راه‌اندازی یک فاز جدید نیست.

در طول چهار سال گذشته تاکنون پروژه ای برای شیرین سازی گازهای ترش فاز 6 تا 8 پارس جنوبی تعریف و اجرایی شده است به طوری‌که گاز این فاز در پالایشگاه‌های فجرجم و بیدبلند یک منتقل و شیرین سازی می‌شود.

به گزارش مهر، هدف‌ از طرح توسعه نهایی فاز 15 و 16 پارس جنوبی توليد روزانه‌ 50 ميليون‌ متر مكعب‌ گاز طبيعي‌، 80 هزار بشكه‌ ميعانات‌ گازي‌، 400 تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها است.

کد خبر 2107133

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha