فیس‌بوک در یک منطقه از چین رفع فیلتر شد

شناسهٔ خبر: 2145093 -
دسترسی مردم یک بخش کوچک از چین به برخی سایتهای ممنوع چون فیس‌بوک و تویتر باز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، منع دسترسی به فیس‌بوک در چین از سال 2009 به دنبال شورشهایی در این کشور آغاز شد و حزب حاکم کمونیست چین از آن زمان دسترسی به برخی سایتها از جمله برخی شبکه های اجتماعی را ممنوع کرد.

این درحالی است که مردمی که در منطقه تجارت آزاد شانگهای یعنی یک فضای 44 کیلومتر مربعی از خاک چین زندگی می کنند از امروز یکشنبه 7 مهر ماه به این سایتها دسترسی دارند.

روزنامه هنگ کنگ با اشاره به منابع فاش نشده دولتی اعلام کرد که مقامات چینی از درخواست شرکتهای خارجی تله کام برای کسب مجوز به منظور فراهم کردن خدمات اینترنت در این منطقه استقبال می کنند.

نیویورک تایمز نیز سال گذشته به دنبال انتشار گزارشی درباره ثروت قابل توجه خانواده ون جیابائو نخست وزیر وقت فیلتر شد.

گفته می شود که تعیین شانگهای به عنوان یک منطقه تجارت آزاد که اخیرا صورت گرفته یک بستر آزمایشی برای بررسی قابلیتهای اقتصادی چین و اصلاح وضعیت سرمایه گذاری مستقیم و اخذ مالیات صورت گرفته است.

این منطقه تجاری آزاد به صورت رسمی روز 29 سپتامبر راه اندازی می شود.

منابع چینی که خواستند نامشان فاش نشود اظهار داشتند که ایده رفع فیلتر وب سایتها در منطقه تجاری آزاد موجب می شود که سرمایه گذاران خارجی در این شهر احساس راحتی داشته باشند، اگر آنها نتوانند سایت فیس‌بوک و یا روزنامه هایی چون نیویورک تایمز را باز کنند طبیعتا این پرسش را مطرح می کنند که ویژگی یک منطقه تجاری آزاد چیست و تفاوت آن با سایر مناطق چینی در کجاست.

سخنگوی فیس‌بوک، تویتر، و نیویورک تایمز هیچ اظهار نظری درباره این خبر ارائه نکردند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 9 =