مسابقه هند و پاکستان برای گرفتن امتیاز نفتی/ مهاراجه‌ها مسافر تهران شدند

همزمان با اولتیماتوم‌های تهران به دهلی و اسلام آباد برای توقف اعطای امتیازات نفت و گازی، مهرماه سال جاری هیئت‌ های جداگانه‌ای از این دو کشور آسیایی به‌ منظور مذاکره با ایران و تمدید اعطای امتیازهای نفت و گاز، نحوه فروش نفت به هند و تمدید مدت زمان تحویل گاز توسط پاکستان به تهران سفر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت تاکید کرد: "رانت و امتیاز نمی دهم، اما درهای صنعت نفت و گاز ایران بر روی سرمایه‌گذاران واقعی باز است".

در این بین پس از لغو سه امتیاز نفت و گازی سرمایه گذاران و شرکت‌های نفتی هند توسط وزارت نفت، ویراپا مویلی وزیر نفت هند برای وزیر نفت ایران نامه سرگشاده ای نوشت و خواستار بازنگری در برخی از تصمیات چند هفته اخیر وزارت نفت شده است.

ایران و هند از حدود 13 سال گذشته تاکنون مذاکرات متعددی به منظور توسعه میدان گازی فرزاد A آغاز کرده اند و در نهایت دو طرف در روزهای پایانی دولت دهم برای توسعه این میدان گازی در قالب قراردادهای مشارکت در تولید به توافق رسیده اند.

زنگنه در نخستین روزهای فعالیت کاری خود دستور توقف مذاکرات با هندی‌ها به منظور توسعه مشارکت در تولید میدان گازی فرزاد A را صادر کرد و تاکید می کند: "نمی‌تواند مجلس و دولت را برای امضای قرارداد مشارکت در تولید در یک میدان گازی که سرمایه گذاری کم ریسکی دارد، راضی کند".

همزمان با این اقدام، وزارت نفت دریافت منابع مالی حاصل از فروش نفت ایران به پالایشگاه های هند را به صورت 100 درصد روپیه متوقف کرده و قرار شده فعلا منابع مالی فروش نفت به صورت 55 درصد یورو و 45 درصد روپیه به ایران پرداخت شود.

با مخالفت‌های سفت و سخت ایران در برابر خواسته‌های نفتی هند، این کشور بزرگ مصرف کننده طلای سیاه هم خط و نشان‌هایی هم را برای وزارت نفت کشیده و تاکید می‌کند: "اگر ایران حاضر به انعطلاف نشود، نفت مورد نیاز خود را از عراق تامین می کنیم".

با این وجود کارشناسان بازار جهانی از این ادعای هند به عنوان یک "پولوف نفتی" یاد می‌کنند و معتقدند: هند اگر از عراق نفت وارد کند مجبور است که نفت مورد نیاز خود را به صورت 100 درصد با ارز دلار و یا یورو خریداری کند که این نسبت به شرایط موجود خرید نفت از ایران، اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

از سوی دیگر هندی که از راه مکاتبه، نامه نگاری و اعزام سفیر به وزارت نفت فعلا راه به جایی نبرده است، قصد دارند به زودی یک هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و نفتی را مسافر  تهران کنند.

ویوک رائه معاون وزیر نفت و گاز هند دلیل این سفر غیر منتظره نفتی به تهران را وجود مشکلاتی جدید در پرداخت ارز حاصل از خرید نفت از ایران عنوان کرده و می‌گوید: قصد داریم تا اواسط سال 2014 میلادی حدود 13 میلیون تن نفت از ایران وارد کند اما تاکنون 2 میلیون تن از این مقدار نفت را وارد شده و در نظر داریم 11 میلیون تن باقیمانده را در ماه‌های آینده وارد کنیم.

پاکستان هم از ایران امتیاز گازی می‌خواهد

به گزارش مهر، پس از هند، پاکستان هم این روزها دنبال صید امتیازات گازی از ایران است و پیش بینی می شود تا 18 مهر ماه سال جاری "شاهد خاقان عباسی" وزیر نفت و انرژی پاکستان در راس هیئتی به تهران سفر کند تا در دیدار مشترک با وزیر نفت ایران درباره تمدید دوره ساخت خط لوله واردات گاز از ایران بحث و تبادل نظر کنند.

بیش از 4 سال از امضای قرارداد اولیه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان با حضور روسای وقت جمهوری دو کشور می‌گذرد با این وجود عزم اسلام آباد هنوز برای ساخت خط لوله واردات گازهای ترش پارس جنوبی هنوز جزم نشده است.

بر اساس توافق تهران - اسلام آباد چنانچه تا پایان سال 2014 میلادی ایران و یا پاکستان موفق به صادرات و یا دریافت گاز طبیعی نشوند، طرفی که تخلف و یا تعلل داشته باشد به ازای هر روز بین یک تا 3 میلیون دلار باید جریمه پرداخت کند.

این در حالی است که پیش از این تهران - اسلام آباد توافق کرده بودند، چنانچه تا پایان سال 2014 میلادی ایران و یا پاکستان موفق به صادرات و یا دریافت گاز طبیعی نشوند، طرفی که تخلف و یا تعلل داشته باشد به ازای هر روز بین یک تا سه میلیون دلار باید جریمه پرداخت کند.

آخرین وضعیت ساخت خط لوله گاز در داخل پاکستان هم بنا بر گزارش مسئولان شرکت گاز حاکی از آن است که تاکنون قرارداد کارشناسی بین شرکت ملی گاز پاکستان (ISGS) و شرکت ایرانی تدبیر انرژی گستر ایرانیان امضا شده اما باید این قرارداد بین مدیران عامل دو شرکت هم امضا شود که تاکنون امضا نشده است.

کل متراژ خط لوله گاز در خاک پاکستان حدود 780 کیلومتر بوده که این لوله گاز در ایالت نواب شاه این کشور احداث خواهد شد. به گزارش مهر، پس از امضای قرارداد اصلی گاز ایران و پاکستان بین روسای جمهور دو کشور در خردادماه سال 1389، دو سند موافقت نامه عملیاتی و موافقت نامه رئوس ترانزیت گاز از خاک پاکستان تهیه و در ترکیه امضا شد.

همچنین ضمانت نامه این قرارداد در دولت پاکستان و در وزارت انرژی این کشور توسط نماینده ویژه دولت پاکستان امضا و سپس بخش حساس این قرارداد گازی به دنبال نظر مشاوران حقوقی توسط نماینده دولت پاکستان دست نویس شد. در نهایت نافذ شدن این قرارداد 7 میلیارد دلاری فروش گاز طبیعی در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران هم به تصویب رسیده است.

کد خبر 2148538

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =