تحریم های داخلی بیش از تحریم های خارجی موثر است/ دولت در 50 روز گذشته برخی آرزوها را محقق کرده است

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان این که تحریم داخلی بیش از تحریم خارجی در ایجاد شرایط فعلی اقتصاد موثر بوده است گفت: منظور از تحریم های داخلی همان مقررات دست و پاگیر و موانع سیاست گذاری های ناهماهنگ است. 

به گزارش خبرنگار مهر محمد نهاوندیان در گفت و گو ویژه خبری در شبکه دو سیما با اشاره به مهمترین گام های موثر دولت در 50 روز گذشته در حوزه اقتصاد گفت: در 50 روز گذشته تصمیمات خوبی اتخاذ شده که بعضی از آن ها آرزوی فعالان اقتصادی بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور موتور اصلی تغییر شرایط اقتصادی را ایجاد رونق و رسیدن به اهداف چشم انداز را مردم دانست و گفت: در حماسه سیاسی وقتی مردم حرکت کردند حماسه خلق شد و در اقتصاد نیز به همین شکل است و دولت تنها خدمت گذار مردم است.

وی با بیان این که تحریم داخلی بیش از تحریم خارجی در ایجاد شرایط فعلی اقتصاد موثر بوده است گفت: منظور از تحریم های داخلی همان مقررات دست و پاگیر و موانع سیاست گذاری های ناهماهنگ است. البته تحریم های خارجی هم که ناروا و ناحق پیش پای نظام گذاشته شده است باید برداشته شود و دولت نیز در هر دو جهت به طور جدی اقدام کرده است.

نهاوندیان مصوبه 35 بندی دولت در زمینه اقتصاد را یکی از اقدامات دولت برای رفع تحریم های داخلی دانست و گفت: این مصوبه مهلت های یک دو و سه ماه برای اجرا دارد و در اثر این مصوبات گشایش های خوبی برای واحدهای تولیدی دیده شده است.

وی با بیان این که کالاهای زیادی در گمرک مانده بود که مشکلات ترخیص داشتند تصریح کرد: به دلیل آن که نرخ ارز یک باره تغییر یافت بین مشتری، بانک و بانک مرکزی اختلاف پیش آمد که نرخ ارز چه رقمی باشد و این بلاتکلیف بودن این سوال موجب شد کالاها در گمرک بماند و از طرفی هم واحد تولید به همراه کارگرانش معطل بودند که بر اثر این مصوبات دولت تصمیم گرفته شد کار ترخیص انجام شود و مشکل بین بانک و بانک مرکزی به طور دیگری حل شود که این اقدام موجب می شود مقدار زیادی از کالاها از گمرک درآیند که دارو هم جزء آن هاست.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان این که دولت رویکرد تولید گرای خود را نشان داده است گفت: حتی اگر یک واحد تولیدی برای ترخیص مواد اولیه خود پول لازم را در اختیار نداشته باشد قرار شد که این مواد به صورت نسیه به آن واحد داده شود.

نهاوندیان دیپلماسی فعال دولت را یکی از راه های بهبود شرایط اقتصادی دانست و گفت: مخالفان رفع تحریم برخی از دلالان هستندکه از شرایط تحریم سود می برند و باید از اقدامات شجاعانه در مقابل این افراد که در رفع تحریم سنگ اندازی می کنند ایستاد و حق پیشرفت اقتصادی را به دست آورد.

وی همچنین با اشاره به موضوع هدفمندی یارانه ها و با تاکید بر این که دولت خود را موظف می داند که به قانون مصوب مجلس عمل کند بیان داشت: مشکل در اجرای قانون هدفمندی این است که منابع حاصل از آزادسازی قیمت ها کفایت یارانه ها را نمی کند و بر همین اساس هیچ سهمی به تولید نمی رسد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به عظم دولت و مجلس بر اصلاح شیوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اذعان کرد: یارانه ها باید به جای مصرف غیرهدفمند به سمت تولید برود. البته باید اقشار آسیب پذیر در ادامه این طرح مورد حمایت قرار گیرند.

همچنین نهاوندیان درباره علت نوسانات اخیر در قیمت مواد خوراکی گفت: برخی از این اتفاقات حاصل تغییر ارز از 1226 تومان به 2226 تومان بوده است که در دولت قبل صورت گرفته است. کما این که تبعات تغییر نرخ ارز در محصولات وارداتی نیز تاثیرگذار بوده است.

در ادامه این گفت و گو خبری نهاوندیان همچنین با اشاره به سفر رئیس جمهور  به نیویورک لفظ شکسته شدن تحریم ها را یکی از دستاوردهای این سفر دانست و گفت: ملاقات با مقامات عالی رتبه اروپایی یکی از بندهای تحریم بود که ما در آنجا شاهد بودیم برای اولین بار تمام هیئت های کشورهای اروپایی در صف ملاقات با رئیس جمهور بودند.

وی با بیان این که بسیار از کشورها و هیئت های تجاری در رقابت برای سفر و گسترش روابط اقتصادی به ایران هستند خاطر نشان کرد: سفر رئیس جمهور به نیویورک به عنوان یک تحول جدی برای گسترش روابط اقتصادی به شما می آید. 

کد خبر 2152101

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =