بندر چارک زیر سایه "آفتاب"/ امید توسعه برای طرحی که 20 سال معطل ماند

کیش - خبرگزاری مهر: بندرگاه مهم چارک که بارها طرح توسعه آن در دستور کار قرار گرفته و هر بار به دلیلی این طرح به تعویق افتاده، این بار نیز به دلیل طراحی و عملیات اجرایی بندر جدید و خصوصی آفتاب در 28 کیلومتری جزیره کیش، مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفت اما آخرین بازدید مسئولان در دی ماه بارقه های امید را برای اجرای طرح توسعه ای این بندر دوباره روشن کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، از شهریور ماه سال 1372 و با بازدیدهای مکرر مدیران عامل منطقه آزاد کیش از بندر استراتژیک چارک که در آن زمان نزدیکترین بندر برای حمایت و پشتیبانی از توسعه و آبادانی جزیره کیش بود، رسیدگی به توسعه این بندر در دستور ویژه کار معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفت. در سالهای 1373 و 1374قسمت هایی از این بندر، مرمت، بازسازی، نوسازی و تا اندکی نیز توسعه پیدا کرد تا از لحاظ حمایت و پشتیبانی حمل و نقل دریایی، ماشین آلات، مصالح ساختمانی در راه توسعه وآبادانی منطقه آزاد کیش همچنین مسافری کمک کند.

با وجودی که اکثریت مردم این بندر در آن زمان در فقر و محرومیت بسر می بردند و با مسائل و مشکلاتی از قبیل آب و برق، آسفالت، بیمارستان و اشتغال و دهها مشکل دیگر دست و پنجه نرم می کردند اما این بندر در طول 20 سال گذشته پلی برای توسعه و آبادانی جزیره کیش بوده است.

سال 1385 مدیرعامل وقت سازمان منطقه آزاد کیش به دستور رئیس جمهور مامور شد تا به بندر چارک برود و مسائل و مشکلات را از نزدیک بررسی و حل کند، مهمترین کارها در آن زمان خریداری یک دستگاه آب شیرین کن، ساخت ورزشگاه، بیمارستان، مرمت و بازسازی و توسعه بندر چارک بود که تا حدودی کارهای اندکی انجام گرفت ولی نه بطور اساسی و استاندارد.

اما این بندرگاه مهم چارک بود که بار دیگر مورد بی توجهی مسئولان وقت قرار گرفت آن هم به دلیل طراحی و عملیات اجرایی بندر جدید و خصوصی آفتاب در 28 کیلومتری جزیره کیش و خیلی زود طرح توسعه بندر چارک و رفع مشکلات مردم آن تا به امروز به فراموشی سپرده شد.

در تاریخ ششم دی ماه 1392 و پس از دهها بازدید دیگر که در گذشته انجام گرفته بود، در دولت تدبیر و امید و ریاست جمهوری یازدهم بارقه امید در دلهای مردم و مسئولان چارک شروع به دمیدن کرد که شاید در آینده نزدیک این بندر محروم بالاخره پس از گذشت 20 سال از طرحهای  توسعه ای مانده بر زمین مجددا فعال می شود و شرایط مطلوبی از لحاظ رونق اقتصادی نیز برای مردم این بندر محروم فراهم خواهد شد.

علی اصغر مونسان مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش در بدو ورود به بندر چارک پس از بازدید از روند پایانی لایروبی حوضچه این بندر پشتیبانی کیش آن را مورد ارزیابی قرار داد و به خبرنگاران حاضر گفت: سازمان تحت مدیریت وی برای رونق و توسعه بندرگاه چارک با جدیت وارد عمل شده است.

مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش در این بازدید که تعدادی از معاونان و مدیران سازمان و مسئولان بندر چارک او را همراهی می کردند پس از بازدید از لایروبی حوضچه بندر چارک و کانال دسترسی آن که با هزینه‌ای در حدود 90 میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان منطقه آزاد کیش انجام شده است و در مراحل پایانی نیز قرارداد دستورات لازم صادر کرد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در این بازدید اظهار کرد: با لایروبی حوضچه بندرگاه چارک، شناورهایی با ظرفیت پنج هزار تن قادر به پهلوگیری خواهند بود و از 550 هزار متر مکعب لایروبی انجام شده در بندر چارک، 10 هکتار از زمینهای بندر چارک نیز احیا شده است.

وی افزود: طول بازوی اصلی بندر چارک یک هزار متر و طول بازوی فرعی آن 450 متر هچنین مساحت حوضچه بندر11 هکتار و قطر حوضچه چرخش 250 متر است.

مهندس مونسان تصریح کرد: مراحل ساخت اسکله اختصاصی مسافری در بندر چارک که از سه ماه گذشته آغاز شده است تاکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی نشان می دهد.

وی با تاکید بر فراهم کردن زمینه های لازم برای توسعه این بندر و افزایش مسافران دریایی به جزیره کیش بیان کرد:  باید بر اساس نیاز موجود برنامه‌ریزی و هدف‌ گذاری کنیم و برنامه‌های توسعه‌ای را در فازهای مشخص به پیش ببریم.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش ارزیابی طرح ساخت ترمینال بندر چارک را با مساحت سه هزار و 600 مترمربع مورد تاکید قرار داد وخاطر نشان کرد: ساختمان آتش‌نشانی و سردر بندرگاه چارک که از اواخر امسال عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد نیز از دیگر مواردی است که به پیمانکار مربوطه دستورات لازم برای سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی آن تاکید فراوان شده است و در این باره نیز بحث و گفتگو شده است.

کد خبر 2206294

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =