آثار توافقنامه ژنو منجر به زلزله سیاسی در منطقه می‌شود

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: تحولات سیاست خارجی در ایران و همچنین آثار توافقنامه ژنو تبدیل به یک زلزله سیاسی در منطقه می شود که در این زلزله قدرت ایران مورد شناسایی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در نشست آثار منطقه‌ای توافق ژنو که صبح امروز چهارشنبه به همت موسسه دیپلماسی ایرانی برگزار شد، با اشاره به اینکه پرونده هسته‌ای ایران نه تنها برای ایران بلکه برای کل دنیا مهم است، به آثار بین‌المللی و منطقه‌ای توافق ژنو اشاره کرد و گفت: برای طرح این مسئله می توانم این سوال را مطرح کنیم اگر به طور مثال اکنون در ژانویه 2013 بودیم و می خواستیم نشستی با این موضوع برگزار کنیم، باید در چه موضوعاتی صحبت می کردیم.

روانچی گفت: سال گذشته یکی از مباحث مهم تحریم های اقتصادی و مالی سازمان ملل و تحریم های یک جانبه و چند جانبه علیه ایران بود که این فشارهای ظالمانه با وجود آنکه ظالمانه است وجود داشت و همه به دنبال این بودند که تحریم ها به چه سمت و سویی خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه بحث ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و شعارهای ضد ایرانی در سال گذشته در منطقه مطرح بود، بیان کرد: وضعیت سوریه مانند اکنون حاد بود، اما آن زمان در مورد دخالت های ایران صحبت می شد و تصویری که می ساختند حاکی از آن بود که وحشت از تهران آغاز می شود و به دمشق می رود تا کل منطقه را به آتش بکشد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی نیز در این میان مانور می داد، اظهار داشت: بر خلاف سال گذشته اکنون بحث صحبت از کاهش تحریم ها است، اینکه در این مرحله کاهش تحریم ها از چه زمانی آغاز می شود و کشورها به چه سمتی خواهد رفت. اکنون جدای از اینکه عده ای مانند رژیم صهیونیستی اقدامات خود را ادامه می دهند، اما در مقایسه با سال گذشته کسانی که به دنبال ایران هراسی و شیعه هراسی بودند، در اقلیت هستند.

روانچی تصریح کرد: اکنون از سوی بسیاری از کشورها اذعان می شود که نیاز داریم ایران مسائل منطقه را حل و فصل کند، این تحلیل ها در در غرب و آمریکا مطرح می شود و اگر سال گذشته ایران به عنوان عامل تهدید مطرح بود، اکنون احساس نیاز به نقش ایران وجود دارد، البته ما نیازی به این تعریف آمریکا نداریم بلکه بحث تحلیل فضا مطرح است.

وی بیان کرد: افراطی گری که با اعزام شهروندان برخی از کشورها به سوریه مطرح است و به دنبال ایجاد موجی است که در عراق و افغانستان ایجاد شده و می خواهند وحشت در جهان و اختلاف بین مسلمانان افزایش یابد، باعث نگرانی کشورهای اروپایی می شود و به همین دلیل احساس نیاز می کنند که با ایران تعامل کنند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: این تحول تبدیل به یک زلزله سیاسی در منطقه می شود که در این زلزله سیاسی قدرت ایران مورد شناسایی قرار می گیرد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای بیان کرد: بعد از انتخابات باشکوه خرداد ماه که باعث شد تلاش های برخی کشورها که قصد کمرنگ کردن انتخابات ایران را داشتند از جمله صهیونیست ها و آمریکایی ها با شکست مواجه شود، فضای سیاست خارجی در کشور تغییر کرد.

روانچی افزود: دولت از ابتدا تاکید داشت که سیاست خارجی بر مبنای اصول انقلاب اسلامی و مبتنی بر عقلانیت است البته سیاست خارجی بر مبنای احترام متقابل و از موضع برابر است و یکی از موضوعات مورد توجه دولت، بحث مذاکرات ژنو بود. از ابتدا حرکتی از خارج از کشور آغاز شد که مذاکرات را تخریب کنند که در راس این حرکت رژیم صهیونیستی قرار داشت.

وی با اشاره به اینکه ایپک یک لابی قدرتمند صهیونیستی در آمریکا است، اظهار داشت: سابقه نداشته است که در آمریکا لابی ایپک شکست بخورد، اما خود آمریکایی ها اذعان داشتند که در بحث مذاکرات ژنو این لابی در آمریکا شکست خورد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در این باره که چرا صهیونیست ها که از همان ابتدای انقلاب به عنوان دشمن ایران شناخته می شدند، تا این اندازه سراسیمه شده اند، بیان کرد: این موضوع مربوط به توافق ژنو است.

وی با ارائه یک تصویر کلی از توافق ژنو بیان کرد: درپی توافق ژنو سیاست تقابل به تعامل تبدیل شده است و بر اساس این توافق برنامه هسته ای ایران ادامه دارد و تغییری در آن ایجاد نمی شود.

روانچی افزود: یکی دیگر از آثار توافق ژنو شکاف برداشتن تحریم ها است که لغو شدن برخی تحریم ها در توافق ژنو آغازی بر شکاف دیوار تحریم است. نکته دیگر مربوط به شکسته شدن اجماع بین المللی بر علیه ایران و همچنین شکست پروژه های ایران هراسی و شیعه هراسی است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به شناسایی نقش منطقه ای ایران و کاهش نفوذ نقش منطقه ای آمریکا بیان کرد: شکاف بین آمریکا و اسرائیل از آثار دیگر توافق ژنو است، بعد از امضای توافق صهیونیست ها تلاش بسیاری برای جلوگیری از آن کردند و منافع آمریکا در مقابل منافع اسرائیل مطرح شد، البته اولین باری نیست که چنین بحثی مطرح می شود ولی ذکر آن در رسانه ها برای اولین‌بار صورت گرفت.

وی گفت: دولت جدید در سیاست خارجی کار خود را به دلیل فوری بودن موضوع با بحث هسته ای آغاز کرد. تعامل سازنده که آقای روحانی از ابتدای دولت مطرح کرده بود، نتیجه داد که یک مثال در مورد این است که همان به توافق رسیدن در موضوع هسته ای است.

روانچی خلاء سلاح مخالفان ایران در سمپاشی علیه کشورمان و علاقه کشورهای غربی برای گسترش روابط با ایران را از دیگر آثار توافق دانست و گفت: در حین و بعد از مذاکرات با سیل ورود هیات ها به ایران روبرو هستیم و هیات های پارلمانی اروپا به ایران آمده اند و چند وزیر امور خارجه قرار است در هفته های آینده و در ابتدای سال میلادی به ایران سفر کنند. هیات های اقتصادی از کشورهای اروپایی نیز با علاقه به ایران می آیند که البته همه این عوامل به معنای ذوق زدگی ما نیست بلکه به این مفهوم است که آنها یک واقعیت را پذیرفته اند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر با کشورها مذاکره می کنیم، اصول ما در سیاست خارجی هیچ تغییری نکرده است و اصول انقلاب اسلامی مانند استقلال و ایستادگی در برابر زورگویی و مذاکره در موضع برابر همچنان از اصول ما است.

وی تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای نیز ما در عین ادب دیپلماتیک بسیار صریح و راحت منافع ملی را در نظر گرفته و مذاکره کردیم و اینکه در مقابل ما آمریکا باشد یا کشور دیگری، تفاوتی ندارد. خطوط قرمز در مذاکرات روشن بود و ترجمه دستاوردهای این مذاکرات ارتقاء موقعیت منطقه ای ایران و به رسمیت شناخته شدن قدرت ایران در منطقه و جهان است.

 

کد خبر 2210373

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =