سعی كردم دور از مد حركت كنم

تازه‌ترین مجموعه شعر علی عبدالرضایی با عنوان «مادرد» پس از 11 سال دوری او از کشور، منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تازه‌ترین مجموعه شعر علی عبدالرضایی با عنوان «مادرد» منتشر شد. این کتاب نخستین مجموعه شعر عبدالرضایی است كه پس از سفر 11 ساله او به خارج از كشور منتشر شده است. عبدالرضایی شاعر و نویسنده و منتقد ادبی پیش‌تر کتاب‌های «تنها آدم‌های آهنی در باران زنگ می‌زنند»، «پاریس در رنو»، «این گربه عزیز»، «جامعه»، «فی‌البداهه» و « شینما » را منتشر كرده بود.

مجموعه شعر تازه او شامل دو بخش است كه «آلبوم خانوادگی» و «عشق تبلیغاتی» عناوین آن هستند. در بخش اول 22 شعر و در بخش دوم 19 شعر گنجانده شده است.

علی عبدالرضایی درباره انتخاب شعرهای سال‌های اخیرش برای انتشار در این كتاب به خبرنگار مهر گفت: در این مجموعه سعی كرده‌ام شعرهایی را برای انتشار انتخاب كنم كه بتواند تنوع فضا را برای مخاطب به وجود بیاورد تا سلیقه‌های مختلفی بتوانند با این كتاب ارتباط برقرار كنند.

وی افزود: در این سالها به تجربه دریافتم که به طور مداوم جای برخی از مولفه‌های شعری با هم عوض می‌شود. یعنی در هر دوره‌ای عناصری به صحنه می‌آیند و عناصر دیگری به حاشیه پرتاب می‌شوند. برای همین کمتر مجموعه شعری است که به دور از مُدِ روز به تمام عناصر و مولفه‌های شعری توجه کرده باشد.

عبدالرضایی تصریح كرد: می‌خواهم بگویم که در «مادرد» سعی كرده‌ام شعرهایی را انتخاب کنم که در آن تمام مولفه‌ها از ساختار فرمی و معنایی گرفته تا تصویرسازی و تخیل و ... به هماهنگی رسیده باشند. البته دو سه شعر هم در این کتاب وجود دارد که با توجه به وجه پیشنهاددهندگی زبانش نوشته شده‌اند.

این شاعر كه سال‌هاست در خارج از كشور به سر می‌برد، همچنین درباره فعالیتهای ادبی‌اش در سال‌های گذشته گفت: در سال‌های اخیر همواره شعر ایران را زیر نظر داشتم اما فعالیت‌هایم را در مراكز معتبر شعر جهان متمركز كردم و در فستیوال‌ها و شب شعرهای معتبری در سطح جهان حضور داشتم.

وی درباره شعرخوانی‌اش در آرشیو كتابخانه ملی بریتانیا افزود: این كتابخانه یكی از معتبرترین مراكز شعری در جهان است كه صدای شعرخوانی شاعران مختلفی در آن نگهداری می‌شود و مخاطبان زیادی از سرتاسر دنیا می‌توانند آن را بشنوند.

علی عبدالرضایی شاعر و نویسنده و نظریه‌پرداز ادبیات است كه پیش‌تر کتاب‌های «تنها آدم‌های آهنی در باران زنگ می‌زنند»، «پاریس در رنو»، «این گربه عزیز»، «جامعه»، «فی‌البداهه» و « شینما » را منتشر كرده بود.

مجموعه شعر «مادرد» از سوی انتشارات بوتیمار با قیمت 7500 تومان منتشر شده است.

کد خبر 2211709

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha