چگونگی ساخت آهنگ "کجایید ای شهیدان خدایی"/ احساسی در موسیقی امروز نیست

خرم آباد - خبرگزاری مهر: بیژن کامکار از اعضای گروه کامکارها با اشاره به نحوه شکل گیری آهنگ "کجایید ای شهیدان خدایی" گفت: این آهنگ در یک فضا و شرایط خاص در دوران دفاع مقدس و انقلاب ساخته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن کامکار صبح جمعه در نشست خبری اجرای کنسرت گروه "کامکارها" در شهرستان خرم آباد با اشاره به اینکه ساخت موسیقی تاثیرگذار و غنی منبع الهام می خواهد، اظهار داشت: اگر در میان جامعه و مردم و حرکت های اجتماعی نباشیم نمی توانیم موسیقی خوب و تاثیرگذار بسازیم.

انقلاب منبع الهام بسیاری از آثار موسیقی

وی با بیان اینکه به طور مثال آهنگ "کجایید ای شهیدان خدایی" در یک فضا و شرایط خاص در دوران دفاع مقدس و انقلاب ساخته شد و در خاطره ها هم ماند، تصریح کرد: سرود "همت کنید ای دوستان" اولین آهنگ جنگ بود که من آن را در فضا و شور و حال دوران دفاع مقدس خواندم.

عضو گروه "کامکارها" با تاکید بر اینکه در جریان انقلاب هر اتفاقی که می افتاد ما شرکت می کردیم و همراه با مردم بودیم، افزود: ساخت آهنگ در آن زمان نه سفارشی بود و نه دستوری و تنها جوش و خروش درونی بود.

بیژن کامکار ادامه داد: در حوزه جبهه و جنگ فعالیتهای زیادی انجام داده ایم به طوریکه آهنگ "کجایید ای شهیدان خدایی" در زمان جنگ در نسخه های متعددی توزیع شد.

وی با بیان اینکه نخستین سرود جنگ را در حالی ساختیم که هنوز مردم جنگ را باور نداشتند، عنوان کرد: این آهنگ در زیرزمینی وزارت ارشاد و با کمترین امکانات ساخته شد.

این عضو گروه کامکارها بیان داشت: دو سال پیش یک اهنگ در رابطه با "آزادسازی خرمشهر تا حلبچه" ساختیم که متاسفانه چون د ر صدا و سیما پخش نشد هیچ کس آن را نشنید.

وی افزود: صدا و سیما یک ابر رسانه است که می تواند با هفتاد میلیون نفر مخاطب ارتباط برقرار کند اما متاسفانه در حوزه پخش موسیقی های نواحی از سوی این رسانه چندان توجهی صورت نگرفته است.

کامکار با اشاره به اینکه حرکت های فرهنگی، انقلاب و انسان و ... همواره در ساخت موسیقی منبع الهام بوده است، یادآور شد: چرا امروز دیگر آهنگی مثل نسخه "گلها" وجود ندارد؟

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز منبع الهام فعالان موسیقی کشور کامپیوتر است، تصریح کرد: امروز منبع الهام و جنب و جوش عوض شده و همین هم عامل تاثیرگذار نبودن موسیقی امروز است.

ضرورت استفاده از ارکان موسیقی نواحی و مناطق 

عضو گروه "کامکارها" در ادامه با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم موسیقی ایران در بازارهای جهانی قرار بگیرد باید از ارکان موسیقی نواحی و مناطق در آن استفاده کنیم، اظهار داشت: متاسفانه تا کنون چنین اقدامی نشده و اگر هم این کار را کرده اند در نهایت به جای موسیقی خوب ایرانی موسیقی هندی و عربی تولید شده است.

کامکار با تاکید بر اینکه استفاده از ملودی های تمیز و پاک موسیقی نواحی از جمله موسیقی لرستان و همچنین استفاده از ریتم های موسیقی نواحی می تواند یک منبع الهام برای ساخت آهنگ تاثیرگذار باشد، یادآور شد: حتی می توان برای ساخت سمفونی های بزرگ از ریتم ها و ملودی های موسیقی نواحی استفاده کرد.

موسیقی ایران به لحاظ کیفی رشدی نداشته است

وی همچنین با اشاره به اینکه موسیقی در ایران از نظر کمی خیلی رشد کرده اما از نظر کیفی متاسفانه اشکال هایی داریم، گفت: موسیقی باید احساس و اعجاز برانگیز باشد تا ماندگار شود.

عضو گروه "کامکارها"  با بیان اینکه متاسفانه موسیقی امروز کشور ما فقط اعجاز برانگیز است و در آن احساسی نیست، تصریح کرد: موسیقی کشور از نظر کیفی رشد نکرده و این در حالی است که از نظر کمی در بی نهایت هستیم.

کامکار با اشاره به اینکه زمانی تمام تهران را زیر و رو می کردی یک عود نواز نبود، اظهار داشت: امروز تنها برادرم ارسلان 50 تا 60 نوازنده حرفه ای عود را تربیت کرده است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سخت ترین قسمت کار گروهی در موسیقی حمایت است که متاسفانه مسئولان در این زمینه بی کفایت هستند، افزود: امروز برای همه چیز در کشور به جز موسیقی سرمایه گذاری می شود.

نوع بیان و لهجه به موسیقی نواحی ایران تفاوت می دهد

بیژن کامکار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شباهت های موسیقی لری و کردی اظهار داشت: از نظر حسی و معرفتی موسیقی نواحی ایران شبیه به هم هستند و موسیقی لرستان عمدتا در ماهور اجرا می شود که در موسیقی کردی هم مقام هایی از ماهور وجود دارد.

وی با بیان اینکه نوع بیان و لهجه است که به موسیقی نواحی ایران تفاوت می دهد، افزود: موسیقی کردستان و لرستان به هم نزدیک هستند و حتی گویش آنها نیز به هم نزدیک است.

عضو گروه "کامکارها" در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دو ماه پایانی سال 92 یک کنسرت در کردستان عراق اجرا خواهیم کرد، یادآور شد: همچنین احتمالا در استانهای کرمان، اهواز و تهران هم کنسرت خواهیم داشت.

شباهت موسیقی و فوتبال در دنیای امروز

پشنگ کامکار دیگر عضو گروه موسیقی کامکارها نیز در این رابطه با اشاره به اینکه موسیقی از جهاتی شبیه به فوتبال شده است، اظهار داشت: در گذشته کسانی مثل بیژن ذوالفقار نسب و علی پروین برای پول بازی نمی کردند بلکه به خاطر علاقه و عشقشان بود.

وی با بیان اینکه امروزه در موسیقی هم اینگونه شده و گروههای موسیقی تشکیل می شوند ولی اگر پول نباشد از هم پاشیده می شوند، افزود: در گذشته اگر مشکلات اقتصادی هم بود هنرمندان دور هم جمع می شدند و با علاقه و عشق کار می کردند.

عضو گروه "کامکارها" یادآور شد: اگر گروه موسیقی "کامکارها" از هم جدا نمی شود علت آن این است که ما برادر هستیم و اگر کدورتی هم ایجاد شود یک دقیقه خواهد بود.

کد خبر 2216202

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =