جشنواره ملی عکس تالاب میقان فرصتی برای معرفی اکوسیستمی ویژه/ آثار برگزیده به نمایش درآمد

اراک – خبرگزاری مهر: جشنواره ملی عکس تالاب میقان، جشنوارهای با هدف حفظ محیط زیست که این بار هنرمندان عکاس را به کمک خواسته بود تا با کمک تصویرهای ثبت شده از میقان این طبیعت بکر حفاظت شود. جشنواره ای که با برپایی نمایشگاه برگزیدگان از میان 2500 عکس رسیده، با زبان هنر خواستار توجه بیشتر به این اکوسیستم ویژه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی شامگاه یکشنبه در حاشیه افتتاح نمایشگاه آثار برتر جشنواره ملی عکس تالاب میقان در جمع خبرنگاران گفت: تالاب میقان اراک بعنوان یکی از تالاب های مهم استان قابلیت بین المللی شدن را دارد.

امیر انصاری افزود: اراک شهری متاثر از شرایط اکولوژیکی و تالابی است اما در مصوبات دولت به عنوان شهر تالابی دیده نشده است.

وی با اشاره به اهمیت منطقه تالاب میقان اظهار کرد: پس از اقدامات انجام شده در سال 81 منطقه میقان بعنوان تالاب معرفی شد.

طرح جامع زیست بومی تالاب میقان در استان مصوب شده است

انصاری گفت: هم اکنون طرح جامع زیست بومی تالاب میقان در استان مصوب شده است و همچنین 110 میلیون تومان از محل اعتبارات ریزگردها برای برخی اقدامات در تالاب کنار گذاشته شده است.

وی گفت: تنوع جانوری و گیاهی تالاب اهمیت آن را چند برابر کرده است و در زمینه اکوتوریسم و طبیعت گردی دارای 140 گونه پرنده در فصول مختلف است.

انصاری ادامه داد: در بخش دیرینه گونه های جانوری تالاب آمده است که در گذشته در حاشیه تالاب یوزپلنگ آسیایی، گور خر ایرانی ، آهو و هوبره وجود داشته که به دلیل ناشناخته بودن پتانسیل اکوتوریسم و اکوسیستم از بین رفته است.

وی افزود: اهمیت تالاب ها از جنگل و اراضی کشاورزی بیشتر است بطوریکه متخصصان به این نتیجه رسیده اند که هر هکتار تالاب 10 برابر هر هکتار جنگل و 200 برابر اراضی کشاورزی مفید است به طوری که اگر کشاورزی رها شود و حق آبه تالاب رعایت شود توجیه اقتصادی بیشتری از کشاورزی دارد.

جشنواره عکس تالاب میقان را فرصتی برای معرفی این اکوسیستم ویژه

انصاری جشنواره عکس تالاب میقان را فرصتی برای معرفی این اکوسیستم ویژه عنوان کرد و گفت: این تالاب به عنوان یکی از زیستگاه های ارزشمند درنا که پرنده ای تحت حمایت جهانی است و شناساندن زیبایی های زیستی این پرنده به مردم ایران برگزار می شود.

انصاری بیان کرد: با توجه به کلانشهر شدن اراک مسایل اکولوژیک تالاب میقان در توسعه شهری باید پررنگ دیده شود.

مدیرعامل خانه تشکل های مردمی استان مرکزی نیز گفت: آلوده بودن شهر اراک باعث شده تا همه این شهر را شهری پر از خطرها و بیماری ها تلقی کنند. به همین دلیل لازم دیدیم تا با برگزاری چنین جشنواره ای، به معرفی تالاب میقان به عنوان منطقه ای باارزش و جذاب بپردازیم، زیرا مطمئن هستیم که بسیاری از مردم شهر اراک از جاذبه ها و پتانسیل های آن بی خبرند و آن را از نزدیک ندیده اند.

تخریب ها باید تبدیل به فرصت شوند

سیاوش آقاخانی با بیان اینکه تخریب ها باید تبدیل به فرصت شوند، افزود: فراخوان جشنواره آگاهی از این موضوع است که مردم بدانند که آب این تالاب به کویر نمی ریزد که از بین برود بلکه این آب می رود تا کویر را زنده نگه دارد.

وی ادامه داد: از طرفی این جشنواره فرصتی برای توجه دادن و معرفی این جاذبه توسط خود مردم بود، یعنی اینکه  از خود مردم خواسته شده تا به این منطقه بروند عکاسی کنند و جاذبه هایش را معرفی کنند.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه برگزاری چنین جشنواره هایی راه را برای مشارکت و تغییر نگرش مردم در حفظ محیط زیست هموار می کند، اظهار کرد: باید این فرهنگ سازی از یک جایی شروع شود و استمرار و تداوم داشته باشد تا نتیجه بدهد.

آقاخانی با بیان اینکه رعایت حق آبه تالاب میقان مهم ترین خواست فعالان محیط زیست است زیرا ادامه حیات تالاب میقان در گرو آن است، گفت: برگزاری جشنواره و نمایشگاه عکس تالاب میقان، بخشی از پیشگیریِ اتفاق ناگواری است که در حال وقوع است.

دبیر جشنواره تالاب میقان نیز با بیان اینکه  پس از اعلام فراخوان 2 هزار و 357 قطعه عکس از 368 عکاس  از سراسر کشور  به دبیرخانه رسید، افزود: از میان این تعداد 73 عکس با داوری بهمن وفایی نژاد عکاس بین المللی، محمد وروانی فراهانی و مهرداد شریفی ، 73 قطعه عکس به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

این جشنواره تا روز بیستم بهمن ماه ادامه دارد

مجید نوری افزود: این جشنواره تا روز بیستم بهمن ماه ادامه دارد و در همان روز با معرفی آثار برتر به کار خود پایان می دهد.

در بخش حرفه ای میلاد ممتاز فرجاد،  امید جعفر نژاد، ساسان نژادی، سهراب نیازی، محمود کلنگری، علی صالحی، امیر قادری،  مهدی سعادت، علی اکبری، ایمان حامی خواه، فرزین خلجی، محمد ربون، جابر غلامی، علی اصغر اباذری،  ابوالفضل امیری، حمید گردان، مهدی طاهری، حمیده سلیم نژاد، اله ویردی علیپور قوزجاق، ابراهیم سیسان، زهرا کسایی پور و کسری کاکایی به بخش نهایی راه یافتند.

در بخش آماتور هم حمید حاجی حسینی با، عمران حاجیان، محمد امین فنایی، علی بهادری، مهدی تاج آباد ، صدیقه نوده فراهانی، سید میثم حیدری، زهره صادقی،  رضا ستوده نیا، زهره حسینی، ابوالفضل شانقی، محمدرضا شانقی،  نیما زمانی و محسن اوجاری با یک عکس به بخش نهایی راه یافتند.


 

دربخش فرصت ها، آسیب ها و تهدیدها نیز حمید حاجی حسینی ، زهرا امام قلی،  روح اله صالحی،  جعفر مجیدی، محمد امین حق بیدار،  کیارش آقاخانی ،  ابوالفضل شانقی، فرشته زمانی  و عبدالرضا کاکایی و در بخش کودک محمد جواد رجبی ده، صبا نظام آبادی ، آریوبرزن نوری و  بهاره باجلان با یک عکس  حضور دارند.

ضرورت حفظ محیط زیست و ایجاد دغدغه در افکار عمومی یکی از چالش های پیش رو در جامعه امروز است، شهر اراک که این روزها بیشتر با آلودگی هوایش در صدر اخبار قرار می گیرد ، این روزها چهره دیگری از خود را نشان داده است. برگزاری نمایشگاه آثار برتر جشنواره ملی عکس تالاب میقان، نمایش بخشی از جاذبه های زیستی در نزیدیک این شهر است که شاید برای خیلی ها حتی خود اراکی ها دور از ذهن باشد.

شاید با گشتی در این نمایشگاه کمتر کسی باور نکند که این عکس ها مربوط به منطقه ای در 10 کیلومتری اراک با آسمانی سیاه است. پرندگان زیبا، گیاهان مختلف که درون آب روییده اند و آسمانی که آبی است.

اینجا نمایشگاه آثار برتر جشنواره ملی عکس تالاب میقان است. حضور مخاطبان و شهروندان اراکی در این نمایشگاه نشان از حساسیت و اهمیت محیط زیست و حفظ آن دارد و شاید برگزاری این دست جشنواره ها گام های مهمی باشد که مسیر را برای برداشتن قدم های بزرگتر ایجاد می کند.

در این نمایشگاه 73 عکس در بخش های آماتور، کودک، حرفه ای و بخش فرصت ها، آسیب ها و تهدیدها به نمایش درآمده است.

کد خبر 2227667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =