برگزاری همایش کودکان کار/ لزوم توجه بیشتر مسئولان به کودکان کار

همایش کودکان کار سوم تا هفتم اسفندماه در دانشگاههای شریف،تهران،علامه و شهید بهشتی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر،جمعیت دانشجویی امام علی(ع) قصد دارد اسفند ماه همایش کودکان کار را برگزار کند. در همین رابطه دکتر سعید معیدفر جامعه شناس پیرامون مشکلات گریبانگیر کودکان کار اظهار داشت: کودکان تا سن 18 سالگی نیاز به اوقات فراغت، بازی ومراقبت های تربیتی- بهداشتی دارند. وقتی کودکی بخش عمده ای از اوقات خودش را صرف کارمی کند،از این حقوق مسلم خود محروم می شود. به همین میزان فرایند جامعه پذیری را درست طی نکرده و ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در شخصیت کودک شده و در آینده با برخی از جرائم و آسیب های اجتماعی مواجه شود. برای کودکان خیابانی مشکلات دیگری هم ایجاد می شود. رابطه آنها با جامعه یک رابطه معکوس و یک سویه خواهد بود وهمیشه خود را به صورت نیازمند و اعانه بگیرمی بینند. بنابراین یک نوع روحیه تحقیر و سرکوب شده در آنها شکل می‌گیرد.

دکتر علی کاظمی  که از فعالان طرح لوایح حمایت ازکودکان است، نیز درباره تأثیر سمینارهای ویژه مسائل کودکان کار ظهار داشت: بزرگترین تاثیر حساس سازی است؛ اینکه مسئولین کشور اولویت موضوع کودکان کار را درک کنند و بدانند اگر امروز کودکی را نجات بدهند که با هوش است و در زمینه ای برجسته است ، در آینده به جای بزهکار تبدیل به یک مخترع یا کارآفرین می شود. این جاست که متوجه می شویم که چاه نفت مهم نیست، بلکه کودک مهم است. این فهم باید در ذهن مسئولان ما جا بیفتد. تا راهبردهایشان عوض شود و به این سمت بیاید که کودکان سرمایه اصلی ما هستند.  دولت کشوری مثل سنگاپور را در نظر بگیرید؛ وقتی به اقتصادش نگاه می کنید در آمدسالانه بالایی دارد. چون روی کودکانش سرمایه گذاری کرده است. ما نیز اگرساختارهای حمایتی مطلوبی برای کودکانمان ایجاد کنیم، فکر کنم بتوانیم تا 20 سال آینده در یک چشم انداز خوب با 4 برنامه  5 ساله وضعیت این کودکان را مطلوب کنیم تا نسل بعد نسلی باشد که وضعیت خوبی داشته باشد».

گفتنی است ایران از جمله 153 کشور امضاکننده «بیانیه برازيليا» (اکتبر 2013) درسومين «كنفرانس جهاني محو كار كودكان»است. بند نخست این بیانیه بر عزم کشورهای امضاکننده برای محو بدترین اشکال کارکودک تا سال 2016 تاکید می کند.به نظر می رسد برای رسیدن به این مقصود لازم است تحرکی مناسب درسطوح مختلف جامعه ایجاد شود و محوکارکودک به صورت یک مطالبه عمیق اجتماعی درآید.

زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت امام علی(ع) نیز درباره وضعیت کار کودک در ایران می گوید: ما با محله هایی مواجهیم که کار کودکان از لحاظ فرهنگی بد شمرده نمی شود و ممکن است در یک کوچه چند خانه باشد که کودکان همه آنها کار می کنند و این موضوع جا افتاده است و قباحت آن به دلیل حاکم بودن "فرهنگ فقر" از بین رفته است. والدین در این محله ها، در مدل "هزینه-فایده" ای که برای کار کودک تعریف نموده اند به نظرخودشان،یک کودکی بی ارزش راهزینه می کنند تا یک در آمد روزانه با ارزش کسب کنند و خود را در این تجارت برنده می دانند. نبود اهرم های فشار قانونی و برخوردهای جدی با این والدین نیز "هزینه ها" راکمترمی کند. هدف جمعیت امام علی پایه ریزی سلسله فعالیت هایی است که این مدل را در ذهن اهالی محلات مختل نماید».

محیا واحدی فعال اجتماعی، مدیر خانه علم دروازه غار و مسئول همایش با بیان این که همایش کودکان کار طی روزهای سوم تا هفتم اسفندماه در دانشگاه های شریف، تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی برگزار می شود، اعلام کرد: از آنجا که مخاطب سمینارتمامی شهروندان هستند، حضور برای عموم آزاد است و یقینا حضور دانشجویان و اساتید، اصحاب رسانه، مسئولان قضایی،حقوقی و اجتماعی و سایرNGOها می تواند نقشی تعیین کننده در برگزاری هر چه موثرتر این سمینار داشته باشد.

کد خبر 2237293

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha