تغییر کاربری زمین و تَرک های دیوار حکایت تلخ دیگری را در کرج رقم زد/ ساخت مجتمع مسکونی بر روی نخاله ساختمانی

کرج – خبرگزاری مهر: تغییر کاربری یک قطعه زمین از 15 سال پیش سرنوشت ساکنان مجتمع های "گلها" و "لادن" منطقه گوهردشت که به خیال خود سرپناه دار شده اند را به بازی گرفته و حکایتی تلخی را رقم زده است. حال با گذشت سالها تَرک های دیوار خواب راحت را از چشمانشان ربوده است و برای گرفتن حق خود در نهادهای دولتی مربوطه در حال آمد و شد هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای ورود، تَرک دیوارها ادعای ساکنان مجتمع را مبنی بر اینکه خانه هایشان ایمنی ندارد و در حال ریزش است را بر ما اثبات می کند تَرک ها به قدری عمیق است که در برخورد اول بذر ترس در دل بیننده می کارد.

حکایت تلخ و خطرناک مجتمع های لادن، گلها و شقایق منطقه گوهردشت کرج به 15 سال پیش برمی گردد زمانی که زمین مجتمع های فعلی در اختیار یکی از نهادها قرار داشت، طبق بررسی ها و اسناد موجود قرار بر این بود که 15 سال پیش در این زمین که در حال حاضر مجتمع های مسکونی فاقد ایمنی ساخته شده است، مجتمع ورزشی ساخته شود یعنی به عبارتی کاربری زمین های مذکور غیرمسکونی بوده است ولی در چشم بر هم زدنی مسئولان به این نتیجه می رسند که کاربری را تغییر داده و مجتمع مسکونی بسازند.

طبق شواهد موجود در آن سالها شهرداری کرج با تغییر کاربری و صدور مجوز ساخت برای مجتمع‌های مسکونی مخالفت کرده است ولی نهاد مذکور با رایزنی موفق به کسب مجوز برای تغییر کاربری زمین مذکور شده و سرانجام زمین مورد نظر به قطعات کوچک ‌تر تقسیم و در آن مجتمع مسکونی ساخته شده است.

گوش مسئولان بدهکار نیست و کسی صدایمان را نمی شنود

مجتمع‌های ساخته شده در حال حاضر در منطقه گوهردشت کرج در بلوار انقلاب و کوچه‌های گل گندم و شقایق واقع شده است و با صدور اسناد مالکیت به مردم واگذار شده است.

با توجه به عمق فاجعه بسیاری از ساکنان این واحدهای مسکونی دست به دامن رسانه ها شده اند مگر از این طریق بتوانند راه چاره ای بجویند.

بانوی میانسال که خود را فاطمه مرادی معرفی می کند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می دارد: 12 سال پیش یک واحد از مجتمع لادن را پیش خرید کردیم تا با پرداخت اقساط صاحب سرپناه شویم ولی با گذشت سالها سرپناهمان در حال خراب شدن است و هیچ کدام از مسئولین جوابگو نیستند.

مرادی در ادامه تاکید می کند: بسیاری از ساکنان مجتمع با مراجعه به مسئولان خواستار رسیدگی به این وضعیت شده اند ولی گوشی بدهکار نیست و صدایمان به جایی نمی رسد.

یکی دیگر از ساکنان مجتمع لادن که در محل حضور دارد می گوید: در فصل زمستان وضعیت بسیار خطرناک و نامطلوبی را سپری کرده ایم با وجود بارش ها و باران ها هر لحظه ممکن بود دیوارها خراب شود و برخی مواقع خانه را ترک می کردیم و در منزل اقوام میهمان می شدیم ولی این کار مثل خوردن قرص مسکن است که مقطعی درد را آرام می کند.

مرادی همانطور که در حال صحبت است ما را به آشپزخانه خانه خود راهنمایی می کند تَرکی بزرگ روی دیوار وجود دارد و پریز برق نیز از جایش بیرون زده است.

در انتظار رای دادگاه هر شب و روز را با دلهره زندگی می کنیم

این بانوی میانسال می گوید: با اشاره به اینکه کاربری این زمین مسکونی نبوده است، بیان می کند: مدتی بعد از نقل مکان کردن در خانه متوجه مشکلات شدیم و بعد از پیگیری ها متوجه شدیم که کاربری زمینی مجتمع لادن و گلها اصلا مسکونی نبوده و زیرساختهای مسکونی را ندارد.

وی می افزاید: پس از مراجعه به نهادها و اُرگانهای دولتی در استان البرز و بی توجهی بسیاری از مسئولان به این نتیجه رسیدیم که برخورد قانونی کنیم ولی با گذشت ماهها هنوز منتظر رای دادگاه هستیم و هر روز و هر شب با دلهره به زندگی ادامه می دهیم.

مرادی در پایان یادآور می شود: با مراجعه به فرمانداری و پیگیریهای شخص فرماندار مقرر شده است که 2 ماه زودتر به شکایات رسیدگی شود امیدواریم با پیگیری ها و تشکیل کمیته در فرمانداری کرج به نتیجه مطلوب برسیم.

نکته حائز اهمیت این است که، در اوراق و اسناد این مجتمع های مسکونی، تائید مهندسان ناظر، تائید نهایی شهرداری و گواهی پایان کار وجود دارد.

مراحل مقاوم سازی واحدهای مسکونی بر روی کاغذ ماند و اجرا نشد

کارشناسانی پس از بازدید از مجتمع های مذکور، اعلام کرده اند که این مجتمع ها در زمینی بدون رعایت زیرساخت‌های لازم و بتن‌ریزی و پی‌ریزی ساخته شده است، و به گفته کارشناسان مربوطه در حقیقت این ساختمان بر روی چندین متر نخاله ساختمانی، ساخته شده است.

این در حالیست که با تشکیل پرونده در محاکم قضایی متخلفان متعهد شدند که با پرداخت 20 میلیون تومان به مالک هر واحد، اقدام به تخلیه واحدهای مسکونی کنند تا مراحل مقاوم سازی شروع شود ولی با گذشت مدتی این تعهد بر روی کاغذ مانده است و ساکنان در همان شرایط اسفبار در حال گذراندن زندگی در میان تَرک های دیوارهایی هستند که برای ریزش کسی را خبر نمی کنند.

فرمانداری کرج آخرین اُرگانی است که ساکنان با مراجعه به آنجا درخواست کمک و رسیدگی به شکایات خود را کرده اند.

محمدتقی ایرانی فرماندار ویژه شهرستان کرج برای رسیدگی به این مشکل دستور تشکیل کمیته‌ای ویژه، برای بررسی شکایت شهروندان را در دستور کار قرار داد و مقرر شد گزارش این کمیته به مراجع قضایی برای برخورد با متخلفان پرونده ارسال شود.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب اظهار می دارد: چندین جلسه با حضور نماینده نظام مهندسی و شهرداری و برخی از ساکنان مجتمع های مذکور برگزار شد ولی متاسفانه راه چاره ای ارائه نشد و متخلفین توپ را به زمین دیگری انداختند.

ایرانی تاکیدمی کند: با توجه به عدم نتیجه حاصل از جلسات پی در پی، پرونده را پس از بررسی در کمیته مورد نظر به مراجع قانونی تحویل دادیم تا خارج از نوبت به این پرونده رسیدگی شود چرا که جان مردم در خطر است.

به مردمی که حقوقشان نادیده گرفته شده است نمی شود جواب سر بالا داد

فرماندار ویژه کرج یادآور می شود: برخی از کارشناسان اعتباری را که مورد نیاز است تا این ساختمان ها مقاوم سازی شود 400 میلیون تومان برآورد کرده اند که به نوبه خود هزینه زیادی است.

ایرانی با اشاره به اینکه طبق نظر کارشناسان پی ساختمان بر روی چندین متر نخاله ساختمانی بنا شده است، اضافه می کند: تخلفات بسیاری در تغییر کاربری، صدور مجوز ساخت و در نهایت صدور پایان‌کار در این پرونده مشاهده می‌شود و اتهاماتی به طور مستقیم به افراد سازنده، مهندسان ناظر و شهرداری وارد است.

ایرانی تصریح می کند: مراجعه های پی در پی شهروندان به اُرگانهای مربوطه از جمله شهرداری، و عدم پاسخ مناسب و بی توجهی به این مسئله فاجعه بزرگ را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه از مدعی‌العموم خواست برای دفاع از حقوق شهروندان وارد شده و به طور مستقیم پرونده را بررسی کند و با متخلفان و کسانی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده اند، برخورد شود.

ایرانی در پایان با اشاره به اینکه نمی‌شود به مردمی که حقوق آنها نادیده گرفته شده است، جواب سربالا داد بیان می کند: نمی شود به خواسته مردم بی توجهی کرد و حرف‌های آنها را نشنیده فرض کرد.
..................

گزارش: ساره نوری

کد خبر 2299084

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha