تمدن هزاران ساله و لزوم توجه به نگین کوه سهند/ صنعت فراموش شده چاپ باتیک اسکو احیاء می شود

تبریز – خبرگزاری مهر: "اسکو" یکی از شهرستان هایی است که به خاطر وجود دهکده توریستی کندوان و باغ شهر اسکو از ظرفیت های بالقوه گردشگری برخوردار است و باید توجه ویژه ای به نگین کوه سهند یعنی اسکو و کندوان صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، از 20 کیلومتری جنوب غرب کلانشهر تبریز که می گذرید، آسمان خراش های فروانی را خواهید دید که عمر چندانی ندارند و در یک دهه گذشته رشد چشمگیری داشته و به سمت آسمان صعود کردند؛ شهر جدید سهند نخستین ورودی شهرستان اسکو از سمت تبریز و سومین شهر این شهرستان است که از این منطقه می توان به خوبی، زیبایی های باغ شهر اسکو را تماشا کرد.

شهر جدید سهند در تیرماه ۱۳۸۷ با افتتاح ساختمان شهرداری، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر آذربایجان شرقی در شمال غربی اسکو با هدف اسکان دادن سرریز جمعیت کلانشهر تبریز حیات شهری خود را آغاز کرده و درحال حاضر در سه فاز مختلف یکی از ظرفیت های شهرستان اسکو به شمار می رود.

 

ولی شهرستان اسکو در گذشته شهری در دامنهٔ سهند و شرق دریاچهٔ ارومیه به‌نام «اوشکایا» وجود داشته که گویا در محل اسکوی فعلی بوده‌است. نام این شهر در کتیبهٔ ارگیشتی اول و نیز سارگن دوم (پادشاه آشور) آمده‌است؛ به گونه‌ای که سارگن دوم در کتیبهٔ خود که متعلق به سدهٔ نخست پیش از میلاد است، از هجوم جنگ‌جویان آشوری به سرزمین اورارتو و به آتش‌کشیدن اوشکایا و آبادی‌های اطراف آن سخن به میان آورده‌است.

حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب اسکو را یکی از روستاهای بزرگ منطقهٔ باویل‌رود می‌شمارد که با روستاهای باویل، خسروشاه، فسقندیس و میلان همسایه بوده‌است. نادری در عالم‌آرا نیز این روستا را یکی از آبادترین مناطق آذربایجان معرفی می‌کند. در جریان انقلاب مشروطیت مردم اسکو همپای مردم تبریز علیه قزاقان شوروی و نیروهای دولتی دست به اعتراض زده‌اند.

باغ شهر اسکو نیز با توجه به پتانسیل کشاورزی و همچنین تاریخی، یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری شهرستان است که هوای مرطوب و فضای دلنواز این شهر در طول تاریخ، همواره زبانزد خاص و عام بوده است؛ چند کیلومتری دورتر از این باغ شهر، دهکده توریستی کندوان نیز از دور دلربایی می کند و از نزدیک می توان یکجانشینی بشر غارنشین را در آن مشاهده کرد.

ایلخچی یکی دیگر از شهرهای این شهرستان است که علیرغم پتانسیل کشاورزی، به لحاظ وجود شرکت های صنعتی، ظرفیت بخصوصی در بخش سرمایه گذاری دارد؛ با این حال می توان شهرستان اسکو را به عنوان یکی از شهرستان های مهم گردشگری و سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی عنوان کرد.

پتانسیل گردشگری اسکو بیش از پیش معرفی می شود

فرماندار شهرستان اسکو در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به قدمت تاریخی شهر اسکو و روستاهای حومه از جمله روستای منحصر بفرد کندوان، اظهار داشت: این شهرستان دارای پتانسیل بسیار بالایی در زمینه گردشگری است، که ضروری است ظرفیت های گردشگری و سرمایه گذاری شهرستان بیش از پیش شناسایی و معرفی شود که به همین دلیل، همایش معرفی ظرفیت های گردشگری اسکو در آینده نزدیک برگزار می شود.

وی با اشاره به ضرورت تکمیل زیرساخت های بخش گردشگری شهرستان نیز اظهار داشت: متأسفانه مشکلات اساسی در زیرساخت های گردشگری در سطح شهرستان وجود دارد و خدمات دهی به مسافران بسیار ضعیف است که امیدواریم با مناسب سازی و ساماندهی راه های ارتباطی روستاهای تاریخی و افزایش خدمات عمومی، این بخش را تقویت دهیم.

مرتضی علیخانی در ادامه به ظرفیت های کشاورزی شهرستان اسکو اشاره کرد و گفت: این شهرستان در تولید گردو در منطقه دارای مقام نخست کشوری است و همچنین در تولید گل محمدی، زرشک سیاه، بادام و فندق نیز در رتبه های مطلوبی در کشور قرار گرفته، اما متأسفانه با توجه به این پتانسیل، حتی یک واحد بسته بندی در این شهرستان وجود ندارد که امیدواریم در این بخش نیز سرمایه گذاری هایی صورت گیرد.

وی در خصوص پتانسیل صنعتی این شهرستان نیز اظهار کرد: در ایلخچی بیش از 40 واحد صنعتی و تولیدی مستقر است که در آینده با رفع مشکل کم آبی در این بخش، شهرک قطعه سازی ایلخچی احداث می شود و درحال حاضر در این شهر، پروژه اماکن تفریحی و رفاهی درحال احداث است.

فرماندار اسکو همچنین به سایر برنامه های شهرستان اسکو اشاره کرد و گفت: ایجاد شهرک صنایع دستی، تصویب طرح جامع دهکده توریستی کندوان، تکمیل احداث اتوبان شهید کلانتری، تکمیل اتوبان تبریز – سهند، احداث پارک مرکزی ایلخچی، احیای عمارت پیرآباد ایلخچی و چندین پروژه بزرگ بخش خصوصی در شهر جدید سهند اجرا می شود.

مرمت آثار تاریخی اسکو در اولویت کاری میراث فرهنگی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مرمت و بازسازی آثار تاریخی شهرستان اسکو در اولیت کاری میراث فرهنگی است، اظهار داشت: به منظور افزایش گردشگر در شهرستان اسکو، مرمت و بازسازی آثار باستانی این شهرستان در اولیت کاری اداره کل قرار گرفته است.

وی در خصوص برنامه های میراث فرهنگی در این شهرستان افزود: بیش 90 درصد از پروژه حمام میلان به اتمام رسیده و به زودی این مکان به عنوان موزه به بهره برداری می رسد.

فرزین حق پرست همچنین ادامه داد: توافقات بر سر بازار سرپوشیده اسکو نیز به عنوان بازار خشکبار شهرستان صورت گرفته و همچنین در خصوص احیای روستای زیر زمینی حیله ور و منطقه نمونه گردشگری کندوان نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این طرح جامع دهکده توریستی کندوان بزودی تدوین می شود، افزود: به منظور ثبت جهانی دهکده توریستی کندوان نیز طرح جامع این دهکده نوشته می شود و باید بزودی ساخت و سازهای غیرمجاز در این دهکده تخریب شده و سرریز جمعیت به روستای جدید نیز اقدام شود.

حق پرست در ادامه افزود: تکمیل راه دسترسی به دهکده تاریخی کندوان، ساماندهی به سنگ فرش این دهکده و ایجاد روستای جدید سرریز جمعیت کندوان نیز در برنامه کاری این اداره کل قرار گرفته است.

احیای صنعت فراموش شده چاپ باتیک در شهرستان اسکو

مشاور سرمایه گذاری فرمانداری اسکو و مسئول میرث فرهنگی این شهرستان در گفتگو با خبرنگار مهر از احیای صنعت چاپ باتیک در این شهرستان خبر داد و گفت: به منظور احیای این صنعت فراموش شده، خانه باتیک در محل شهرداری اسکو احداث می شود و مجوزات لازم در این زمینه داده شده است.

وی افزود: موزه چاپ باتیک اسکو پس از تخلیه محل شهرداری اسکو و انتقال این شهرداری به محل جدید، بالافاصله پس از بازسازی، احداث می شود که افتتاح این موزه گام میسری در احیا و معرفی چاپ باتیک است.

علیرضا قوچی با بیان اینکه شهرستان اسکو پایتخت چاپ باتیک در کشور است، افزود: این صنعت در ایران بیشتر در تبریز و اسکو رواج دارد و کَلاقه‌ای نامیده می‌شود و در چاپ کلاقه‌ای، کلیه طرح ها و رنگ ها را با استفاده از واکس و عملیات رنگرزی بر روی پارچه منتقل می‌کنند که برای این کار بیشتر از پارچه ابریشم استفاده می‌شود.

البته پیش از این مهدی محمدزاده، رئیس دانشکده هنر اسلامی تبریز در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص تصریح کرد: چاپ سنتی باتیک درحال حاضر در حال از بین رفتن است که دانشکده هنر اسلامی تبریز در نظر دارد با راه اندازی رشته تحصیلی چاپ های سنتی در مقطع کارشناسی این صنعت دیرین را احیا کند.

با این حال با توجه به ظرفیت های موجود گردشگری در شهرستان اسکو، سرمایه گذاری در بخش بسته بندی خشکبار و گل محمدی و هممچنین بخش صنعت نیز بیش از پیش به چشم می خورد که امیدواریم سرمایه گذاران در این بخش ورود کرده و موجب رونق بخش گردشگری در این شهرستان شوند.

---------------------------------------

گزارش از شاهین بدرحیدری

کد خبر 2305173

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha