شکایت ایران از داور صربستانی به فیفا/ امیدوارم اتفاقات بازی آرژانتین - نیجریه طبیعی باشد

سرپرست تیم ملی فوتبال کشورمان ابراز امیدواری کرد اتفاقات بازی آرژانتین با نیجریه کاملا طبیعی باشد نه غیر طبیعی و جریان آن بازی، در مسابقه حساس تیم ملی ایران و بوسنی تاثیرگذار نباشد. وی همچنین از شکایت فدراسیون فوتبال نسبت به عملکرد داور صربستانی بازی ایران - آرژانتین به دبیر کل و رئیس دپارتمان داوری فیفا و مسئول برگزاری مسابقات جام جهانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به برزیل، مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون در نشستی خبری در خصوص عملکرد تیم فوتبال ایران در جام جهانی 2014 برزیل، ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: تیم ملی فوتبال ایران برای چهارمین بار است در رقابتهای جام جهانی فوتبال حضور داشته و نزدیک به 70 میلیون جمعیت ایرانی، نگاهشان به مسابقات در برزیل است.

وی افزود: نزدیک به 60 روز اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال برگزار شد که در این مدت با تلاش بازیکنان وهدایت خوب کادر فنی در شرایط خوبی قرار داریم. اولین نتیجه برابر نیجریه نسبتا قابل قبول بود و در مسابقه دوم با توجه به اینکه آرژانتین به گل رسید، تیم ملی ایران واقعا عالی بود.

سرپرست تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرد: در واقع چیزی که مردم دنیا به آن اعتقاد دارند،ا ین است که برزیل در فوتبال یا رشته‌های دیگر به عنوان میزبان است و مردمی که در طول مسابقات در این کشور حضور دارند، تقریبا نزدیک به یک ماه زندگی می‌کنند. در واقع تمام نگاه‌ها به این مسابقات است و میلیاردها نفر به طور مستقیم این پیکارها را تماشا می‌کنند. یکی از این دیدارها، رقابت دو تیم ایران و آرژانتین بود که اعلام می‌کنم به شدت از نتیجه‌ای که داور مسابقه رقم زد، ناراحت هستیم و معتقدم داورانی که برای این بازی‌ها در نظر گرفته می‌شوند، باید عدالت را رعایت کنند.

وی در ادامه بیان کرد: آرژانتین تیم بسیار خوبی است و جزو حریفان با تجربه و سابقه در جام جهانی است ولی متاسفانه نتیجه به عدالت تمام نشد و در تمامی صحنه‌های مختلف، داور بازی 50-50 را به تیم آرژانتین داد و این کار به لحاظ اخلاقی حرفه ‌ی اشتباه است. اگر این امتیاز 50-50 برای آرژانتین ثبت شده، چه دلیلی دارد که از تمامی قاره‌ها در این مسابقات حضور داشته و به رقابت با یکدیگر بپردازند؟ باز هم می‌گویم عدالت باید برقرار شود.

نبی همچنین ادامه داد: نزدیک به سه سال است که تیم ملی فوتبال ایران درگیر مسابقات مقدماتی جام جهانی، اردوها و بازی‌های تدارکاتی مختلف بود که به این مرحله رسیده‌ایم.اما قضاوت ناعادلانه داور، نتیجه بازی را تغییر داد. معتقدم این کار اشتباه است و این رفتار، نوعی رفتار غیر حرفه‌ای محسوب می‌شود. پس از پایان بازی ایران و آرژانتین، تمامی رسانه‌های خارجی دنیا و رسانه‌های داخلی ایران به اتفاق به بحث داوری پرداخته و قضاوت داور را عادلانه ندانستند.

وی خاطرنشان کرد: تیم‌های ایران، استرالیا، ژاپن و کره‌جنوبی از تیم‌های برتر آسیا هستند که در برزیل حضور دارند اگر مروری گذری بر عملکرد این تیم‌ها داشته باشیم، خواهیم دید که این 4 تیم زحمات زیادی برای حضور در برزیل کشیده‌اند. ما تنها یک خواسته کوچک از مسئولان داریم و آن این است که داورانی که تعیین می‌شوند، از فیلترهای مختلف عبور کنند و به راحتی تلاش و زحمات یک تیم را هدر ندهند.

سرپرست تیم ملی فوتبال ایران در ادامه بیان کرد: بعد از پایان بازی با آرژانتین، کادر فنی به همراه سرپرست تیم ملی، فیلم بازی ایران و آرژانتین را باز بینی کرده و متوجه شدیم صحنه‌های 50-50 را داور به نفع آرژانتین اعلام می‌کرد. در حین مسابقه و در دقیقه 54 داور پنالتی محرز که روی بازیکن تیم ایران رخ داد، را نگرفت و با توجه به اینکه به صحنه بسیارنزدیک بود، به راحتی از آن عبور کرد و دستور ادامه بازی را داد. در واقع داور چشم خود را بر حقیقت بست و معتقدم این کار کاملا زشت و عملا ناپسندیده است.

وی اضافه کرد: بر همین اساس حدود پیش نامه را به دبیر کل فدراسیون جهانی فوتبال، رئیس دپارتمان داوری فیفا و مسئول برگزاری مسابقات جام جهانی ارسال کردیم و به دلیل قضاوت ناصحیح داور این دیدار، اعتراض خود را اعلام کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم تا در مسابقات آتی چه برای تیم ایران و چه تیم‌های دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. تنها خواسته ما از دپارتمان داوری فیفا این است که نهایت دقت را برای انتخاب داوران برای مسابقات ایران و یا سایر تیم ها داشته باشند.

نبی همچنین با بیان اینکه می‌داند فیفا همه تیم‌ها را از خود دانسته و مانند یک خانواده و فامیل می‌شناسد، تصریح کرد امیدواریم در چیدمان داوری دقت بیشتری شود. به طور مثال می‌گویم تیم ملی ایران سه سال پیاپی زحمت کشید تا به جام جهانی برسد و متاسفانه با یک سوت ناصحیح در این وضعیت قرار بگیرد.

وی در ادامه اذعان داشت: نکته دیگری که برای من بسیار جالب بود، این است که حدود 40 هزار تماشاگر آرژانتینی در استادیوم حضور داشتند و 4 هزار تماشاگر از ایران. چطور ورزشگاهی که ظرفیت 60 هزار نفری را دارد، بیش از 8 درصد ظرفیتش در اختیار تیم آرژانتین قرار می‌گیرد؟ در این خصوص نیز با مسئولان موارد را مطرح کردیم که آنها اعلام کردند این تعداد آرژانتینی در شهر بلوهوریزنته حضور دارند و به خاطر این است این تعداد تماشاگر آرژانتینی در ورزشگاه حاضر بودند اما زمانی که می‌خواستیم وارد استادیوم بازی شویم، تعدادی زیادی از تماشاگران برزیلی بیرون از ورزشگاه مانده بودند. این در حالی است که تماشاگران آرژانتینی به راحتی در جایگاه‌های تماشاگران نشسته بودند. معتقدم مسئولان یا نباید مقرراتی را در این خصوص بنویسند و یا اگر می‌نویسند به آن عمل کنند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در ادامه بیان کرد: ورزشگاه‌هایی که برزیل برای رقابتهای جام جهانی در نظر گرفته بود، در مجموع خوب بودند. خاطرم است که حدود سه ماه پیش در کارگاه آموزشی که حضور داشتیم، با توجه به اینکه استادیوم کورنتیبا مشکلاتی داشت، اعلام کردیم که تماشاگران حق حضور در این ورزشگاه را دارند و ما خواستار این امر شدیم تحت هیچ شرایطی نباید تماشاگران محروم شوند که خوشبختانه شرایط ورزشگاه‌ها مطلوب شد.

وی افزود: اما در بحث رعایت مقررات فیفا به عنوان 8 درصد، می‌خواهم بدانم آیا این موضوع رعایت می‌شود؟ اگر قرار است که رعایت نشود؛ بهتر است که از ابتدا مقررات مشخص شود زیرا به دلیل عدم ظرفیت 8 درصد، تعداد زیادی از ایرانی‌ها، تماشاگران نیجریه و یا خیلی دیگر از تماشاچیان نتوانستند در ورزشگاه حضور داشته باشند. معتقدم به عنوان فدراسیون فوتبال ایران این مقررات را رعایت کرده اما چه دلیلی داشت که تماشاگران آرژانتینی این موضوع را رعایت نکرده‌اند؟ فکر می‌کنم که حق بود این موضوع را مطرح کنیم.

نبی در ادامه در خصوص نمایش بازیکنان و عملکرد کادر فنی در این دیدار خاطرنشان کرد: بازی بسیا رخوبی را شاهد بودیم. بازیکنان خوب بودند و کادر فنی به خوبی ملی پوشان را هدایت کرد. تماشاگران تیم های ایران و آرژانتین و مردم شهر بلوهوریزنته نیز خوب بودند و از تمامی آنها تشکر می کنم. امیدوار هستیم که بازیهای خوبی را در آینده شاهد باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حماسه بازی ایران و آرژانتین در بازی ایران برابر بوسنی نیز تکرار می ‌شود، یادآور شد: بازیکنان تیم ملی در بازی پیش روباید ریکاوری خوبی داشته باشند. انگیزه ما برای صعود وجود داشته و تمامی تلاشمان را در دیدار مقابل این تیم به کار می‌گیریم. تیم ملی فوتبال ایران هنوز شانس برای صعود دارد. با توجه به اینکه بازی هر دو تیم به صورت همزمان برگزارمی شود، از حالت تشریفاتی خارج شده و ان‌شاءالله شاهد دیدار خوبی باشیم.

سرپرست تیم ملی فوتبال ایران همچنین به نکته مهمی اشاره کرد: امیدوارم در بازی آرژانتین و نیجریه عدالت به گونه‌ای باشد که تاثیر گذار در بازی تیم ملی ایران و بوسنی نباشد و اتفاقات بازی کاملا طبیعی باشد نه غیر طبیعی.

وی در خصوص پاداش و برنامه تمرینی بازیکنان تاکید کرد: طبق مصوبه‌ای که وجود دارد، مبالغی را برای بازیکنان در نظر گرفته‌ایم. ضمن اینکه با رئیس فدراسیون فوتبال جلسه‌ای را برگزار و در خصوص بازی ایران برابر آرژانتین که از نظر ما دیدار بسیار خوبی بود، حتما پاداشی را در نظر خواهیم گرفت. در خصوص تمرینات تیم ملی نیز باید بگویم که ملی پوشان امروز و فردا تمرین داشته و سپس راهی شهر سالوادور می‌شوند و پس از یک جلسه تمرین در روز سه‌شنبه، چهارم تیرماه به مصاف تیم بوسنی خواهند رفت. امیدواریم روز چهارشنبه مسابقه خوبی را شاهد باشیم و بتوانیم با کسب سه امتیاز به دور بعد صعود کنیم و برنامه ریزی برای دور دوم مسابقات داشته باشیم.

محمدنبی با تشکر از فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل در پایان گفت: از مسئولان فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل، دولت برزیل و مردم این کشور به خاطر زحماتی که کشیده ند، تشکر می‌کنیم. در بحث برگزاری مسابقات  و برنامه ریزی، فیفا و فدراسیون برزیل در بخش هدایت تیم‌ها به محل تمرین و مسابقه در یک سلامت کامل وبه نحو شایسته‌ای عمل کرده و به همین دلیل است که برترین‌های دنیا در این کشور گرد هم آمده‌اند. باز هم ازطرف قاره آسیا و فدراسیون فوتبال ایران از مردم برزیل، فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل تشکر و قدردانی می‌کنیم.

کد خبر 2317401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =