حفظ تمامیت ارضی سوریه  و عراق دیدگاه مشترک ایران و روسیه است

علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت: حفظ تمامیت ارضی سوریه و عراق دیدگاه مشترک ایران و روسیه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی پس از پایان گفتگوها با نیکلای پاتروشوف دبیر شورای امنیت روسیه گفت: این مذاکرات در چارچوب انجام گفتگوهای جامع و منظم میان دو ساختار عالی امنیتی است که به طور نوبتی انجام می شود.

شمخانی افزود: در خلال گفتگوهای امروز، مجموعه ای از مباحث مورد علاقه در سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نگاه‌های مشترک میان دو کشور در بسیاری از زمینه ها، یادداشت تفاهمی برای گسترش همکاری های آتی به امضاء رسید که چارچوب و ساز و کارهای همکاری در بخش‌های مختلف به ویژه در موضوعات اقتصادی و امنیتی را تعیین می‌کند.

شمخانی گفت: امیدواریم این مذاکرات که در فضای دوستانه، توام با حسن تفاهم انجام شد، مناسبات را در جهت سطح مطلوب همکاری ها هدایت کند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان ضمن ابراز نگرانی از تحولات و روندهای نگران کننده ای که هم در سطح جهان و هم در سطح منطقه شکل گرفته است و صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی را تهدید می کند، تاکید کرد: تقویت همکاری برای مقابله با آن ها ضروری است.

علی شمخانی در خصوص لزوم حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عراق دیدگاه‌های میان ایران و روسیه را مشترک دانست و اظهار داشت: پدیده داعش نتیجه اقدامات نادرست به ویژه در حمایت و تجهیز گروه‌های

تروریستی است و کسانی که به تجهیز این گروه ها اقدام کردند باید پاسخگو باشند.

وی افزود: تفکیک و تقسیم بندی گروه‌هایی را که به هر بهانه ای سلاح به دست گرفته و به ریختن خون بی گناهان مبادرت می ورزند غیر ممکن و غیرمنطقی می‌دانیم.

نماینده مقام معظم رهبری همچنین تفکیک میان تروریست خوب و میانه رو و تروریست بد را موهوم و مبتنی بر رویکرد منفعت جویانه دانست.

شمخانی با اشاره به حمایت دو کشور ایران و روسیه از تحکیم حکومت مرکزی عراق بر حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی آن و تقویت دولت مرکزی و ارتش عراق برای مقابله با ناامنی ها تاکید کرد.

علی شمخانی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت افغانستان را مورد توجه دو کشور ایران و فدراسیون روسیه دانست و بر اهمیت و ضرورت همکاری منطقه ای برای تقویت و تحکیم ثبات در افغانستان و حمایت از دولت جدید این کشور به ویژه پس از خروج نیروهای خارجی تاکید کرد.

دریابان علی شمخانی افزایش شدید مواد مخدر در یک دهه گذشته افغانستان را دارای پیامدهای ناگوار بر دو کشور و ثبات و امنیت اجتماعی کشورهای منطقه و جهان دانست و بر لزوم بررسی بی طرفانه وضعیت مواد مخدر از سوی سازمان ملل در دوره حضور نیروهای خارجی و اتخاذ راهکارهای جدی تاکید کرد.

گسترش همکاری های اقتصادی و گشودن عرصه های جدید همکاری و رفع موانع موجود موضوع دیگری بود که شمخانی به آن پرداخت و افزود؛ بخش انرژی تاکنون یکی از عرصه های مهم همکاری میان دو کشور بوده و از جمله نتایج آن احداث نیروگاه بوشهر و وارد شدن برق تولیدی آن به شبکه بوده است.

دبیر شورایعالی امنیت ملی در پایان گفت، در موضوع برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران، آخرین وضعیت مذاکرات با کشورهای 1+5 مورد بررسی قرار گرفت و طرف روس حق مسلم ایران در انجام کلیه برنامه های صلح آمیز هسته ای را مورد تاکید قرار داد و از حل و فصل نهایی این موضوع در چارچوب ان.پی.تی حمایت به عمل آورد.
 

کد خبر 2393686

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha