توزیع هیزم مورد نیاز برای برگزاری آئین "گِل مالی"/ دست سودجویان کوتاه می شود

خرم آباد - خبرگزاری مهر: هر ساله برای روز عاشورا و برگزاری آئین گل مالی نیاز به تهیه هیزم این آئین عاشورایی احساس می شود که امسال نیز مسئولان اقدام به تهیه و توزیع هیزم مورد نیاز خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، همه ساله بنا به یک رسم دیرین مردم لرستان از پیر و جوان گرفته تا زن و مرد در عاشورای حسینی رخت سیاه بر تن کرده و آن را با گل روز عاشورا متبرک می کنند.

آئین گل مالی در لرستان بویژه در شهر خرم آباد با مراسمات خاصی همراه است به طوریکه در این روز در کنار تمامی تکیه ها و خیمه های برپا شده در سطح شهر حوضچه هایی از آجر آماده شده و با گل رس و گلاب  پر می شوند و بدین ترتیب گِل روز عاشورا برای عزاداران حسینی مهیا می شود.

با توجه به سرد بودن هوا و برای خشک شدن گل روی لباس عزاداران برخی از هیئات عزاداری روز تاسوعا به جنگل های استان رفته و اقدام به تهیه هیزم می کنند که تجربه سالهای گذشته نشان می دهد که این امر باعث سوء استفاده برخی سودجویان شده و با قطع درختان به تخربیب جنگل ها می پردازند.

این سوء استفاده ها به گونه ای است که برخی افراد با مناسب دیدن فضا به جنگلها هجوم برده و به بهانه استفاده از هیزم برای آئین گِل مالی اقدام به ذغال گیری می کنند، موضوعی که مشکلات را در این زمینه مضاعف کرده است.

هر ساله قطع اشجار و آسیب زدن به جنگل های لرستان با واکنش هایی از سوی دوستداران و فعالان محیط زیست مواجه می شود بطوریکه طی دو سال گذشته برخی از تشکل های زیست محیطی اقدام به تهیه مشعل ها و بخاری های گازی کرده که به علت غیر استاندارد بودن استفاده از آن ها ممنوع شد.

از این رو امسال فرمانداری خرم آباد به همراه اداره کل محیط زیست، منایع طبیعی، اداره کل تبلیغات اسلامی، شهرداری و نیروی انتظامی برنامه هایی برای تهیه هیزم روز عاشورا و خاک مورد نیاز برای تهیه گل این روز ترتیب داده اند تا از این طریق دست افراد سودجو و مخرب جنگل برای تهیه هیزم کوتاه شود.

معاون فرماندار خرم آباد در اینباره به مهر گفت: بر اساس برنامه های پیشنهادی از طرف فرمانداری امسال برای تهیه سوخت روز عاشورا طرح جایگزینی به لحاظ ضرورت حفاظت و صیانت از جنگل های لرستان بررسی و مصوب شد بطوریکه مطابق این برنامه هیزم مورد نیاز برای عزاداران خرم آبادی در سه نقطه از شهر توزیع خواهد شد.

مهدی پازوکی اظهار داشت: همه خودروهایی که به صورت غیرمجاز نسبت به تهیه هیزم اقدام کنند توسط راهنمایی و رانندگی متوقف شده و به پارکینگ انتقال داده می شوند و هیزم هایی که توسط آن ها جمع آوری شده به محل دپوی معین شده هدایت خواهد شد.

وی افزود: با توجه به لیست تعداد هیئات عزاداری و حواله هایی که توسط اداره کل تبلیغات اسلامی لرستان صادر می شود هیزم مورد نیاز در سه منطقه مورد نظر تعبیه شده و سرپرستان هر هیئت می توانند با در دست داشتن حواله های مربوطه هیزم مورد نیاز خود را تحویل بگیرند.

معاون فرماندار خرم آباد بیان داشت: لازم است بعد از ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان فکری اساسی برای تهیه طرح جایگزین سوخت مورد نیاز روز عاشورا در سال های آینده اندیشیده شود چرا که ذخایر عرصه های جنگلی لرستان محدود شده و به جنگل های استان خسارات زیادی وارد شده است.

پازوکی تصریح کرد: نیروی انتظامی استان برای جلوگیری از هرگونه مشکل در روز تاسوعا و در محل توزیع هیزم مورد نیاز هیئات حضور داشته و هیچ مسئول هیئتی نباید نسبت به هیزم توزیع شده اعتراض داشته باشد.

وی از هیئات و دستجات عزاداری در خرم آباد خواست در استفاده از گل و هیزم اسراف نکرده و به اندازه نیاز خود خاک و هیزم تحویل بگیرند.

مدیر کل منابع طبیعی استان لرستان نیز در این رابطه گفت: نیروهای اداره منابع طبیعی با همکاری شهرداری خرم آباد به جنگل ها رفته و درختانی که قبلا خشک شده بودند را قطع و جمع آوری کردند.

بهاروندی به سه نقطه توزیع هیزم روز عاشورا اشاره کرد و بیان داشت: منطقه قلعه سنگی، اسپستان (ترمینال حافظی) و کوی فلسطین (واحد نقلیه) سه منطقه ای هستند که هیزم مورد نیاز هئیت های عزاداری را توزیع خواهند کرد.

وی افزود: مسئول توزیع هیزم در منطقه قلعه سنگی خرم آباد سازمان محیط زیست، در منطقه اسپسان نماینده انجمن یاران سبز و نماینده شورای هیئات مذهبی و در منطقه کوی فلسطین اداره منابع طبیعی شهرستان خواهند بود.

نماینده اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان نیز تعداد هئیت های دارای مجوز خرم آباد را 470 هئیت برشمرد و گفت: 72 هئیت شهری فاقد مجوز و 50 هیئت در نوبت مجوز ثبت هستند.

علی اکرمی اظهار داشت: شهرداری خرم آباد تقبل کرده است که خاک مورد نیاز برای تهیه گل عاشورا را در قالب 500 کیسه 50 کیلویی در اختیار هیئات عزاداری قرار دهد.

وی افزود: لازم است نظارت های لازم برای استفاده از خاک در زیر محل تجمع هیزم ریخته شود تا زیرسازی آسفالت مشکل پیدا نکند چرا که عدم رعایت این امر باعث دو چندان شدن زحمت ماوران شهرداری خواهد شد.

اکرمی یادآور شد: صدا و سیمای لرستان بایستی در بین برنامه های خود و همچنین به صورت زیرنویس اطلاع رسانی مناسب را برای مراجعه هئیت ها به سه نقطه مذکور انجام دهد و فرهنگسازی لازم برای استفاده از حداقل هیزم توسط مسئولین هیئات صورت گیرد.

 

 

کد خبر 2413768