۴ بهمن ۱۳۹۳، ۱۷:۱۲

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران:

بسته های تشویقی جدید نوسازی بافت های فرسوده در راه است

بسته های تشویقی جدید نوسازی بافت های فرسوده در راه است

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در جلسه شورای هماهنگی دبیران ستاد احیا، نوسازی و بهسازی مناطق اظهار داشت: قطعات ریزدانه سهم کمتری را در استفاده از تسهیلات تشویقی نوسازی به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا نادری، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این جلسه با اشاره به بحران وقوع زلزله در پایتخت، تصریح کرد: چنانچه در شهر تهران زلزله ای بیاید بالغ بر یک میلیون نفر فوت خواهند کرد، لذا نوسازی بافت های فرسوده مبحثی است که ورود به آن همت ملی می خواهد.

معاون شهرسازی و نوسازی شهرداری تهران اظهار داشت: نوسازی بافت های فرسوده در دنیا با دو رویکرد مداخله مستقیم و مداخله غیر مستقیم انجام می شود و در رویکرد مداخله مستقیم، سرمایه گذاران با حمایت های دولت اقدام به نوسازی می کنند. 

وی در ادامه عنوان کرد: سازمان نوسازی شهر تهران توانست در رویکرد مداخله غیرمستقیم و نوسازی مردمی موفقیت هایی کسب کند.

نادری با اشاره به گزارشات ارائه شده از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی، بر ضرورت هدفمند شدن بسته های جدید تشویقی و تسهیلات نوسازی و جمع بندی نقطه نظرات شهرداران مناطق در این خصوص تأکید کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی جامع در خصوص اقدامات و سیاست های این سازمان، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به نوسازی بافت های فرسوده نگاهی اجتماعی داشته باشیم ناگزیر هستیم به نظام دانه بندی در بافت های فرسوده توجه ویژه کنیم.

فتح اللهی با بیان این که حدنصاب ریزدانگی در سند طرح جامع و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ۲۰۰ متر مربع است، خاطرنشان کرد:در شهر تهران هم اکنون ۹۲۹۶۲۶ پلاک وجود دارد که از این تعداد ۶۸ درصد، مساحت کمتر از ۲۰۰ متر مربع دارند و ۱۴ درصد وسعت قطعات شهر را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: در بافت فرسوده شهر تهران حدود ۲۰۵ هزار پلاک وجود دارد که ۱۸۷ هزار از این پلاک ها زیر ۲۰۰ متر مربع هستند؛ به بیانی دیگر حدود ۹۱.۵% از قطعات داخل بافت که ۶۸.۳% مساحت را به خود اختصاص داده اند زیر خط استاندار سند طرح جامع است و ضرورت دارد توجه ویژه ای برای نوسازی این پلاک ها معطوف شود.

وی اظهار داشت: میانگین تعداد پلاک های تجمیعی از ۲ در سال ۱۳۸۷ به ۲.۷۶ در سال ۱۳۹۲ و سهم پروانه های تجمیعی در کل پروانه های صادره از ۱ درصد به ۳۷ درصد رسیده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین با ارائه آمار دقیق از میزان استفاده پلاک های ریزدانه زیر ۲۰۰ متر و مقایسه آن با پلاک های بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع، خاطرنشان کرد: بر مبنای سیاست های تشویقی که تاکنون اعمال شده است قطعات ریزدانه سهم کمتری را در استفاده از تسهیلات تشویقی برای نوسازی به خود اختصاص داده اند.

وی در ادامه افزود: با عنایت به مصوبات اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری و همچنین وضعیت موجود دانه بندی قطعات و شبکه معابر در بافت های فرسوده، عملاً صدور پروانه در این بافت ها با مشکل مواجه خواهد شد، از این رو ضوابط ویژه بافت با رویکرد تسهیل و تشویق نوسازی بافت های فرسوده و هدفمندی توزیع مشوق ها در دستور کار سازمان قرار گرفت و جلسات متعددی با شهرداران مناطق و سایر متولیان پیرامون تدوین بسته های تشویقی جدید برگزار شد.

فتح اللهی در ادامه این جلسه در خصوص سیاست های انقباظی و انبساطی تدوین شده در بسته های تشویقی جدید پیشنهادی و مشوق هایی همچون تخفیفات عوارض، تراکم تشویقی، پارکینگ، یارانه سود بانکی شهرداری و دولت، پرداخت هزینه تشکیل پرونده، پرداخت کمک هزینه احداث نما و عوارض سالیانه نوسازی توضیح داد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با همکاری شهرداران مناطق، حمایت های شورای اسلامی شهر تهران و همچنین استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود در راستای امکان بهره مندی هر چه بیشتر قطعات ریزدانه از سیاست ها و مشوق های نوسازی و حرکت به سمت تجمیع و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان گام برداشت.

در ادامه این جلسه سید محسن اسدی، شهردار منطقه ۱۶ تهران نیز ضمن تشکر از گزارشات ارائه شده از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی، گفت: تشویق های نوسازی بافت های فرسوده بیشتر منطبق با ویژگی ساختاری پلاک های موجود است به همین خاطر پلاکی که مساحت بیشتری دارد از امکان بهره مندی از تشویقات بیشتری برخوردار می شود.

شهردار منطقه ۱۶ خاطرنشان کرد: به نظر می رسد بهتر است سیاست های ما در بحث تشویقات نوسازی بافت های فرسوده ۲ ویژگی سلبی و ایجابی  داشته باشد. 

اسدی با بیان این که ویژگی ایجابی سیاستهای تشویقی، سبب ایجاد مزیت های زیاد و در نتیجه رشد نوسازی بافت های فرسوده شد، بیان کرد: به نظر می آید ایجاد تشویق ها در بافت های فرسوده می بایست همزمان با کاهش امتیازات و اعمال سختگیری های بیشتر در سایر پلاک ها باشد.

شهردار منطقه ۱۶ در خاتمه سخنان خود بر اهمیت توجه به نقش سرمایه گذاران در نوسازی بافت های فرسوده تأکید کرد و گفت: درست است که تجربه شهرداری در نوسازی مردمی و ترغیب ساکنان به نوسازی تجربه موفقی بوده است اما ضروری است نقش سرمایه گذاران و سازنده ها نیز در این فرآیند مورد توجه قرار گیرد.

 

کد خبر 2472886

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha