کردستان آماده استقبال ازمسافران نوروزی/بسیج امکانات درایام تعطیل

سنندج – کردستان یکی از مقصدهای سفرهای نوروزی است و در همین راستا ادارات و سازمان های متولی تمهیدات لازم را برای فراهم کردن خدمات هر چه بهتر به مسافران استان در این ایام فراهم کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، کردستان یکی از استان های گردشگرپذیر کشور است که با توجه به آمار سال گذشته بیش از دو میلیون مسافر و گردشگر به جای جایی استان کردستان سفر کرده اند.

در این راستا تمامی دستگاه های اجرایی استان با توجه به وظایف و عملکردهای که دارند برنامه ریزی های لازم را در حوزه امن بودن راهها، باز بودن مکان ها زیارتی و سیاحتی، اسکان مسافران و دیگر بسترهای رفاهی را فراهم کرده اند.

آمادگی 24 پایگاه امداد و نجات جاده ای

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اقدامات صورت گرفته در آستانه ایام تعطیلات گفت: کردستان استانی مهمان پذیر است و در راستای ایجاد بسترهای رفاهی مسافران، ۲۴ پایگاه امداد و نجات در جاده های این استان آماده خدمات رسانی به مسافران هستند.

حسن خدابنده لو اظهار داشت: از این ۲۴ پایگاه ۱۴ پایگاه امداد و نجات ثابت، سیار و موقت و۱۰  پایگاه امداد و نجات و پشتیبانی آماده خدمات رسانی امدادی به حوادث احتمالی در جاده ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ۲۵ پایگاه نوروزی در قالب  دو طرح ملی امداد و نجات نوروزی و ایمنی و سلامت به صورت سراسری در کشور و استان کردستان فعالیت دارند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کردستان یادآور شد: در این پایگاه های تمامی خدمات بهداشتی، راهنمایی و آموزش به مسافران ارائه می شود و در کنار این پایگاه ها همچنین خیمه های نماز برای نمازگزاران برپا شده است.

تجهیز 2 هزار کلاس برای اسکان مسافران نوروزی در کردستان

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای استقبال و پذیرایی مناسب از مسافرین استان به ویژه فرهنگیان از تجهیز دو هزار کلاس برای اسکان مسافران نوروزی در این استان خبر داد.

رشید قربانی گفت: برای نوروز امسال و اسکان مسافران نوروزی 212 مدرسه، مرکز تربیت معلم و آموزشکده فنی و حرفه ای با دو هزار کلاس تجهیز می شوند.

وی اظهار داشت: تعداد کلاس یا اتاق های مذکور 490 اتاق در گروه الف، هزار و 900 اتاق در گروه ب و مابقی هم در گروه ج تقسیم بندی شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان بیان کرد: اتاق های گروه الف مجهز به بیشتر امکانات رفاهی هم تراز مسافراخانه ها و اتاق های گروه جیم فقط داری فرش و پتو هستند.

قربانی از استقرار 19 پایگاه برای پذیریش مهمانان نورزوی در سطح استان خبرداد و یادآور شد: به محض پذیرش مهمانان نوروزی در این پایگاه ها آدرس مکان اسکان به صورت پیامک به مهمان و هم چنین مسئول پذیرش در مکان تعیین شده ارسال می شود.

وی بیان اینکه اسکان و پذیرش میهمانان در ایام تعطیلات نوروز به لحاظ فرهنگی دارای اهمیت فوق العاده است، ادامه داد: مسئولان ستاد پذیرش و اسکان باید به گونه ای عمل نمایند که میهمانان با دید مثبت و با خاطره ای به یاد ماندنی از استان فرهنگی ما خداحافظی کنند.

برپایی 55 سفره هفت سین در کردستان

معاون گردشگری اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان کردستان هم به اقدامات این اداره کل در ایام نوروز اشاره کرد و به خبرنگار مهر گفت: کمیته‌ خدمات رفاهی و فرهنگی در راستای برگزاری برنامه ‌های فرهنگی در ایام نوروز نسبت به برگزاری برنامه ‌های متنوعی در سطح استان اقدام کرده است.

آرمان وطن دوست اظهار داشت: برنامه‌ های فرهنگی کمیته‌ خدمات رفاهی و فرهنگی شامل، فعال بودن پنج موزه در ایام نوروز، برگزاری 22 برنامه شامل جشن‌ ها، جشنواره ‌ها و مسابقات فرهنگی، برپایی 55 سفره هفت سین در سطح استان است.

وی افزود: برپایی 15 نمایشگاه صنایع ‌دستی و سوغات، ایجاد 25 بازارچه‌ سنتی و محل عرضه ارزاق عمومی به مسافران و گردشگران، فعال بودن 32  جایگاه توزیع سوخت فعال در شبانه ‌روز، راه ‌اندازی دو ایستگاه صلواتی و پذیرایی رایگان برای مسافران، راه ‌اندازی 42 مکان برای اقامه نماز برای مسافران، فعال بودن شش باب حمام عمومی برای مسافران از اهم فعالیت ‌ها و خدمات کمیته‌ خدمات رفاهی و فرهنگی استان کردستان از دیگر اقدامات این کمیته در ایام نوروز است.

معاون گردشگری اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان کردستان  بیان کرد: ستاد اجرای خدمات سفر استان كردستان برای استقبال و پذيرايی از مسافران نوروز94  آمادگی کامل دارد.

وطن دوست اظهار داشت: غار كرفتو و منطقه اورامان از مهمترين مناطق گردشگر پذير استان كردستان هستند كه در ليست موقت ثبت جهانی يونسكو قرار گرفته اند و ميراث فرهنگيی استان كردستان در راستای معرفی هرچه بيشتر و بهتر اين مناطق به گردشگران اقداماتی را در ايام نوروز انجام داده است.

اختصاص 3 میلیارد تومان هزینه ایمن‌ سازی راه‌ های کردستان در طرح نوروزی

مدیر راهداری اداره‌ کل راه و شهرسازی کردستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای تسهیل در رفت و آمد مردم در ایام تعطیلات از صرف سه میلیارد تومان در قالب ایمن ‌سازی راه‌ ها در طرح نوروزی امسال در استان خبر داد.

محمد راشد مدرس ‌گرجی افزود: براساس برنامه ‌ریزی‌ های صورت گرفته 140 اکیپ راهداری در طرح نوروزی امسال در سطح جاده ‌های استان فعالیت دارند.

وی بیان کرد: 400 نفر پرسنل و 30 راهدارخانه در راستای ارائه خدمات به مسافران نوروزی فعال شده است وفعالیت راهدارخانه ‌های استان به صورت 24 ساعته و ویژه در قالب طرح نوروزی از امروز آغاز  و تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه دارد.

مدیر راهداری اداره‌ کل راه و شهرسازی کردستان یادآور شد: در راستای ایمن ‌سازی راه‌ ها قبل از آغاز طرح نوروزی بیش از 300 کیلومتر خط‌ کشی انجام شده که نقش مهمی در کاهش تصادفات دارد.

مدرس گرجی ادامه داد: بازسازی تمامی تابلو ها، لکه‌ گیری، چراغ‌ های روشنایی و علائم و خط‌ کشی‌ های سطح جاده‌ ها از جمله اقداماتی است که با صرف این میزان اعتبار در سطح استان انجام و این مهم به صورت مستمر ادامه دارد.

وی گفت: دقت بیش از پیش رانندگان به علائم راهنمایی و رانندگی سطح جاده‌ ها  ضروری است و متاسفانه عامل بسیاری از تصادفات در سطح جاده‌ ها عدم توجه رانندگان به این علائم است.

ظرفیت پذیرش روزانه 111 هزار مسافر در کردستان فراهم است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان هم با اشاره به بسیج تمامی امکانات و ظرفیت های استان برای استقبال مناسب از مسافران نوروزی گفت: ظرفیت پذیرش روزانه بیش از 111 هزار مسافر در روز در استان فراهم شده است.

امیر قادری اظهار داشت: تامین امنیت و خدمات رسانی به مسافران در سطح جاده‌ های این استان نیازمند تلاشی مضاعف نسبت به استان‌ های دیگر است.

وی افزود: به منظور تحقق این مهم جلسات متعددی با دستگاه‌ های متولی اجرای طرح نوروزی در طول چند ماه اخیر برگزار و آمادگی کامل برای استقبال از مهمانان نوروزی در استان فراهم شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان بیان کرد: تمام توان و ظرفیت ‌های موجود استان را برای استقبال هر چه مطلوب و خدمات ‌رسانی در خور جایگاه استان و مهمانان از سوی دستگاه ‌های مختلف صورت گرفته است.

قادری یادآور شد: در زمینه معرفی جاذبه‌ های گردشگری، اقدامات امداد و نجات و بهسازی و آماده ‌سازی راه‌ ها نیز اقدامات خاصی انجام گرفته  و انتظار می رود اجرای این برنامه ‌ها بستر خدمات ‌رسانی بهتر به مردم و مسافران در طول تعطیلات نوروزی را فراهم کند.

افزایش نیروهای پلیس در ایام تعطیلات

جانشین فرمانده انتظامی کردستان هم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص تمهیدات پلیس در ایام تعطیلات نوروزی اظهار داشت: در روزهای تعطیل سال نو نه تنها شمار نیروهای فعال پلیس کردستان کاهش نمی یابد که حتی این میزان نیز افزایش می یابد تا فرصت مناسب برای گذراندن تعطیلات خوب و مناسب برای مردم فراهم شود.

جعفر آژنگ افزود: در همین راستا در حوزه پلیس های تخصصی از انتظامی گرفته تا راهور و راهنمایی و رانندگی برنامه ریزی های ویژه ای برای ایام عید نوروز صورت گرفته و انتظار می رود که با مشارکت و همراهی خوب مردم شاهد وقوع هیچ گونه حادثه ای در کردستان نباشیم و مسافران نوروزی نیز با خاطره ای خوش این استان را ترک کنند.

وی بیان کرد: تامین امنیت جانی و مالی مردم یکی از اولویت های کاری نیروهای نظامی و امنیتی است و از این رو برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است.

کردستان با داشتن جاذبه های متعدد فرهنگی و گردشگری یکی از مکان های مهم کشور برای استقبال و پذیرایی از مسافران و مهمانان نوروزی است و به همین دلیل نه تنها در ایام تعطیلات بلکه در سایر فصول سال نیز این استان میزبان خیل عظیمی از مردم کشورمان است.

کد خبر 2521568

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =