ادبیات کودک ایران در دوره قاجار وجود داشته است

شیراز- ایران شناس آلمانی با اشاره به پیشینه ادبیات کودک در ایران، گفت: ادبیات کودک ایران در میانه دوره قاجار وجود داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، پروفسور اولریش مارزلف پیش از ظهر دوشنبه در پنجمین همایش ملی ادبیات کودک و نوجوان ایران عنوان کرد: وجود ادبیات کودک ایران در میانه دوره قاجار بر اساس مدارک و اسناد همان دوره قابل اثبات است.

نویسنده و گردآورنده کتاب«قصه نوش آفرین گوهرتاج» افزود: این اسناد نکاتی از قصه های عامیانه و مردم پسند فارسی که قدمت آن به قرن های یازدهم یا دوازدهم هجری یعنی روزگار صفویان را شامل می شود.

«بچه خوانی» و ادبیات عامیانه

وی عنوان کرد: کتاب های «بچه خوانی» کم و بیش همان کتابهایی به شمار می رود که پژوهشگران پیشین تحت عنوان ادبیات عامیانه مطرح کرده اند از این رو درحال حاضر برای من کافی است با نقل قول از دانشنامه زبان و ادبیات فارسی، ابراز کنم این کتاب ها ناظر بر آثاری است که نویسنده برای بچه ها نوشته و بعدها به ادبیات راه یافته است.

فولکلورشناس و کارشناس ادبیات عامیانه ایران ادامه داد: در سال های اخیر چند نفر اصطلاحی را با عنوان «ادبیات مکتبخانه ای» بکار بردند که به اواخر دوران قاجار مربوط است و البته که این عنوان نیز درست است.

مارزلف تاکید کرد: اصطلاح چهارمی نیز وجود دارد که در سندهای تاریخی با عنوان کتاب های بچه خوانی به آن اشاره شده، البته موضوع این در هیچ سند دیگری از دوره قاجار دیده نشده است.

وی ادامه داد: امروزه برای شناخت پاره ای از گونه های ادبی، پرداختن به ادبیات عامیانه از ارزشهای زیادی برخوردار است.

ورود صنعت چاپ مفهوم ادبیات عامیانه را دگرگون ساخت

وی با اشاره به  آثار محمدجعفر محجوب گفت: در طول دوره قاجار اصطلاح ادبیات معنایی تازه یافت زیرا پیش از آن، مجموعه ادبیات به آثار شعرا عنوان می شد اما با ورود صنعت چاپ در اوایل قرن نوزده میلادی تلقی جدیدی به وجود آورد که هرچند بررسی دقیق این برآیند تاکنون انجام نگرفته اما ورود صنعت چاپ مفهوم ادبیات عامیانه را دگرگون ساخت.

گردآورنده کتاب قصه نوش آفرین گوهرتاج بیان کرد: منظور از ادبیات عامیانه آن دسته آثار تخیلی و نقلی و روایی است که به صورت مکتوب در ابعاد گسترده در جامعه قرار گرفته که توزیع گسترده این آثار ناگزیر به گسترش طیف زیادی از مخاطبان شد و گروه بزرگتری از افراد بی سواد در این طیف قرار گرفتند.

مارزلف تاکید کرد: کمبود اطلاعات موثق درباره این گونه ادبیات بسیار دیده می شود اما جای خوشبختی است که فهرستی از کتاب هایی از اواخر دوره قاجار وجود دارد که می توان آن را همپای فهرست ابن ندیم عراقی دانست.

پنجمین همایش ملی ادبیات کودک و نوجوان که از صبح دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه با حضور نویسندگان و پدیدآورندگان آثار این حوزه آغاز شده، ۱۶ اردیبهشت با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می دهد.

کد خبر 2567626

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =