خروج جاده از پارک ملی گلستان اراده سمن های استانی را می طلبد

گرگان- مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های سازمان حفاظ محیط زیست گفت: اگر خواهان خروج جاده از پارک ملی گلستان هستید اراده سمن ها و تشکل هالی زیست محیطی را می طلبد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد درویش در گردهمایی بزرگ تشکل های زیست محیطی استان گلستان که پیش از ظهر یکشنبه در اداره کل محیط زیست استان برگزار شد، اظهار کرد: سمن های استان چه مقدار حاضر هستند برای این موضوع هزینه بپردازند و چه مقدار در این زمینه فعالیت کرده اند.

وی افزود: آرمان من در اداره آموزش، کیفی شدن سمن ها است و باید تلاش کنیم سمن ها خود و نوع فعالیت خود را بشناسند و دولت محیط زیستی نیز باید این اجازه را بدهد که سمن ها فعال تر و کیفی تر شوند.

درویش بیان کرد: در اداره مشارکت ها از ابتدای ورود ما در سال ۹۲ قرار شد ۵۰۰ میلیون تومان برای این اداره تخصیص یاید ولی با گذشت دو سال از این موضوع هنوز ریالی به ما پرداخت نشده است و این شعارها در زمینه دولت محیط زیستی باید به عمل تبدیل شود.

وی تصریح کرد: سازمان متولی طبیعت ایران از فقیر ترین سازمان های کشوری است که بودجه  ۱۷۴ میلیارد تومانی آن از بودجه  آب و برق یکی از شهرستان های ایران هم کمتر است و بدیهی است در چنین شرایط اعتباری همه می توانند سازمان محیط زیست را دور بزنند.

درویش اظهار کرد: در استان گلستان ۵ سد بر روی رودخانه اترک زده شده است و ۱۸ سد دیگر هم در دست اقدام است و چیزی از تالاب آلماگل و آجی گل و گمیشان نمانده است ولی من هنوز یک یادداشت موثر و یا یک اعتراض در این موارد از سمن های استان ندیده ام و مردم ما از این اوضاع کم اطلاع هستند.

وی تصریح کرد: این ها مواردی است که باید تشکل ها به اطلاع مردم برسانند و ما در شرایطی هستیم که شاید آخرین نسلی باشیم که در برابر موج فزاینده تخریب علیه این سرزمین قد علم می کنیم.

درویش در ادامه با بیان این که اقتدار سازمان متولی حفظ محیط زیست ایران باید بیشتر شود، گفت: در این شرایط نابهنجار محیط زیست ایران و سیل فزاینده تخریب ها ۱۳۰ نماینده مجلس در طرحی دو فوریتی خواستار انحلال سازمان محیط زیست شدند و اگر سخنان تاریخی رهبر فرزانه انقلاب نبود شاید سازمان محیط زیست در حال حاضر منحل شده بود.

وی بیان کرد: سمن ها و همه مردم دوستدار محیط زیست باید شجاع و نترس باشیم و باید از خودمان بگذریم اگر می خواهیم که اتفاق مبارکی در حوزه حفظ محیط زیست در کشور رخ دهد.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های سازمان حفاظ محیط زیست کشور در ادامه با بیان شعار جهانی محیط زیست امسال گفت: «هفت میلیارد رویا و یک سیاره» و این نشان دهنده این است که باید در این سیاره با احتیاط مصرف کنیم و ما اگر بخواهیم رویاهایمان را در کشور خودمان با ۷۸ میلیون جمعیت تحقق بخشیم باید ابتدا قدر داشته های مان، قدر سرمایه های انسانی خودمان که برای اعتلای محیط زیست این کشور زحمت کشیده اند را بدانیم. انسان هایی نظیر اسکندر فیروز که اولین پایه گذار محیط زیست ایران بود و امروز به ورطه فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: ما تا قدر سرمایه های انسانی خود را ندانیم هر روز شاهد از بین رفتن یک نوع از گونه های گیاهی و جانوری در این کشور هستیم.

وی تصریح کرد: باید این خطرات توسط سمن ها به گوش مردم برسد و مردم از این خطرات آگاه باشند.

وی با بیان این که در آستانه سفر رییس جمهور به استان گلستان ۱۵۱ نماینده مجلس خواستار احداث جاده در جنگل ابر شدند جنگلی که ۸۵ گونه نادر گیاهی در آن وجود دارد و از رویش های اصلی سرخدار در استان است و موجب حفظ آب و خاک منطقه و مانع از بیابانی شدن آن شده است! در چنین شرایطی نمایندگان مجلس استان شما نیز همراهی می کنند و باید بررسی کنیم که کجای کار را اشتباه رفته ایم!

درویش در ادامه با اشاره به این موضوع که تخریب جنگل ها و محیط زیست بزرگ ترین اتفاقی است که در حال حاضر در کشور در حال رخ دادن است، گفت: کنشگران حوزه محیط زیست و سمن ها باید با دانایی و مجهز بودن به زبان روز دنیا این تخریب ها را به گوش مردم رسانده و از آن جلوگیری کنند چرا که اگر ما لکنتی در خدمات اکوسیستم ایجاد کنیم بطور حتم سیلی سختی خواهیم خورد.

کد خبر 2769912

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha