برپایی مراکز فرآموز در مناطق ۲۲ گانه پایتخت

مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران، از برپایی مراکز فرآموز در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سمانه زمانی از برگزاری دوره های آموزشی مختلف در تابستان برای دانش آموزان خبرداد و گفت: دوره های آموزشی پیشگیری از رفتارهای پرخطر(پیشگیری از استعمال دخانیات، ایدز و ...)  در هر مدرسه  حداقل دو دوره در ماه در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، برگزاری دوره های آموزشی  مهارت های زندگی در هر مدرسه  حداقل یک دوره در ماه، برگزاری دوره آموزشی کمکهای اولیه در هر مدرسه حداقل یک دوره در ماه و برگزاری جشنواره غذا در هر مدرسه  حداقل  یک جشنواره در ماه انجام خواهد گرفت.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران به ارائه خدمات مشاوره و روان شناسی به  والدین و دانش آموزان در مدارس اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره غذا، تهیه و توزیع اقلام آموزشی سلامت محور ۱۰۰۰ عدد در هر مدرسه و اجرای تأتر و نمایش های میدانی با موضوع سلامت از دیگر اقدامات اداره سلامت در تابستان امسال است.

زمانی باتوجه به اهمیت آموزش مهارت رفتاری  در سنین کودکی ونوجوانی و  با توجه به فقدان این آموزش ها در مدارس اظهارداشت: شهرداری تهران  برای اولین بار در کشور اقدام به تاسیس مراکزی به نام فراموزکرده است.

وی با تاکید بر اینکه در هر منطقه شهرداری تهران  یک مرکز به نام فرآموز براساس اصول ذکر شده توسط اداره کل سلامت شهرداری تهران پایه گذاری شده است، اذعان داشت: هدف از تاسیس این مراکز آموزش مهارت های رفتاری به صورت آموزش غیر مستقیم به کودکان (سن ۶تا ۱۲ سال) است.

زمانی ادامه داد: براساس عنوان مطرح شده برای آموزش در هر منطقه،  ساختمان مرکز فراموز به کارگاه های متنوعی برای یادگیری بهتر وسریعتر تقسیم بندی می شود که این فضاسازی براساس اصول علمی روانشناسی طراحی می شود.

وی به آموزش در این مراکز توسط مربیان مجرب و آشنا با مباحث روانشناسی و مهارت های رفتاری کودکان اشاره و اظهارداشت: دانش آموزان به صورت اردوهای دانش آموزی از طرف مدرسه با هماهنگی قبلی با مرکز فراموز در آموزش های این مراکز شرکت می کنند.

زمانی با پرداختن به اهداف مراکز فرآموز فعال در شهر تهران درراستای آموزش رفتارهای اعتیادآوری نظیر اعتیاد به رایانه و اینترنت، تلفن همراه، مُد و مُد گرایی، غذاهای آماده (فست فود) و... بیان داشت: این مراکز در هر منطقه به نام های مختلف نام گذاری شده اند. در منطقه ۱؛ اعتیاد نوین، منطقه ۳؛ خودشناسی، منطقه ۴؛ خلاقیت، منطقه ۵ ؛ مهارت دوست یابی، منطقه ۶؛ پیشگیری از مصرف دخانیات، منطقه ۸؛ هوش هیجانی، منطقه ۱۱؛ مسئولیت پذیری، منطقه ۱۲؛ آداب معاشرت، منطقه ۱۳؛ تغذیه سالم، منطقه ۱۴؛ احترام، منطقه ۱۵؛ هوش اخلاقی، منطقه ۱۸؛ پیشگیری از وندالیسم، منطقه ۱۹؛ اعتماد به نفس، منطقه ۲۱؛ رفتار جرات مندانه، منطقه ۲۲؛ حقوق وتكاليف شهروندي در این زمینه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: البته این مراکز در طی سال هم فعال خواهد بود و عمده فعالیت شان در جهت آموزش مهارت های زندگی، بازیافت، خلاقیت، حقوق وتکالیف شهروندی، مجسمه سازی، اوریگامی، نقاشی، نمایش، داستان سرایی، خلاقیت هنری با موادبازیافتی و بازی های بومی وفکری است. البته تاکید می کنم این آموزش ها در هر مرکز فرآموز متناسب و مرتبط با موضوع آن مرکز صورت می گیرد.

زمانی درباره چگونگی بهره مندی از این مراکز هم گفت: ثبت نام در فصل تابستان از طریق مراجعه انفرادی والدین به مراکز فراموز یا از طریق پایگاه های تابستانی مدارس، کانون پرورش فکری، پایگاه های مساجد و فرهنگسراها و به صورت اردوهای دانش آموزی صورت می گیرد.

کد خبر 2868555

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha