دستاوردهای حضور در سرزمین شام/در ۴سطح در سوریه حضور مستشاری داریم

جانشین فرمانده کل سپاه حضور ایران در سوریه را از نظر عملیاتی در چهار سطح تقسیم بندی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سردار حسین سلامی حانشین فرمانده کل سپاه در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه سوریه بیش از چهار سال است که در نقطه تمرکز تلاش راهبردی یک ائتلاف جهانی قرار گرفته است گفت: مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران در چهار سطح راهبردی، عملیاتی، ‌تاکتیکی، فنی و امدادی در سوریه حضور فعال دارد.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: این ائتلاف شامل آمریکا، برخی از کشورهای اروپایی و متحدان منطقه ای آن همچون عربستان است که تروریستها را مورد حمایتهای سیاسی، اقتصادی، ‌ تسهیلاتی، اعتقادی، مالی و نیروی انسانی قرار می دهند.

وی افزود: این ائتلاف دست به دست هم داده است تا در یکی از کانون های مقاومت در برابر صهیونیستها نقشه ای مخرب اجرا کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: برنامه اول آمریکا سرنگونی نظام سوریه در ماه رمضان چهار سال پیش و سپس حرکت به سمت لبنان، عراق و ایران بود.

سردار سلامی تصریح کرد: پس از چهار سال و نیم هیچ یک از اهداف و راهبردهای این ائتلاف ویرانگر بین المللی تحقق نیافته و نظام سوریه همچنان مستقر است.

وی افزود: این ائتلاف قصد داشت با محبوس کردن نظام سوریه و بسته آسمان آن و انجام حملات نظامی مستقیم به سیستم های دفاعی و امنیتی و زیرساختهای سوریه و توسعه جنگ وسیع داخلی در این کشور نظام سوریه را به فروپاشی بکشاند که موفق نشد.

جانشین فرمانده کل سپاه راهبرد آمریکاییها در سوریه را پاتکی به انقلابهای ناشی از بیداری اسلامی در مصر، یمن، تونس، لیبی و بحرین دانست و گفت: آمریکاییها آمدند تا در قلب مقاومت اسلامی که پاشنه تحولات منطقه ای است یک نقشه جامع سیاسی را به اجرا بگذارند.

سردار سلامی افزود: سوریه منطقه تقابل نظام سلطه با انقلاب اسلامی است و آنچه که در این کشور می گذرد به هیچ وجه درگیریهای قدرتهای بزرگ با نظام سوریه نیست بلکه درگیری بین دو جبهه است.

وی تصریح کرد: اگر آنها موفق به طی کردن پله اول می شدند به مرحله بعد می رفتند و تلاش می کردند تا بتوانند نقطه به نقطه پیش بروند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمنان اسلام در پی تکه تکه کردن جغرافیای جهان اسلام بوده و هستند افزود: آنها می خواهند با این کار در هر زمان که خواستند به یک تکه از آن حمله کنند.

سردار سلامی به حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در سوریه در ابتدای بحران در این کشور اشاره کرد و افزود: کار ما استحکام سیاسی، روانی، اقتصادی و نظام و مردم سوریه است که در خط مقدم مبارزه با راهبرد آمریکاییها و صهیونیستها قرار دارند.

وی حضور ایران در سوریه را از نظر عملیاتی در چهار سطح تقسیم بندی کرد و گفت: در عرصه مستشاری راهبردی مباحث سیاسی و معنوی و تقویت دولت و نظام و مردم سوریه و انتقال تجربیات ارزشمند دفاع مقدس به فرماندهان عالیرتبه ارتش سوریه، نوسازی و بازسازی ساختار ارتش این کشور و تلاش برای سازماندهی، آموزش، طراحی و جذب نیروی انسانی جدید در ارتش سوریه است.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: ما تجربیات ارزشمند خود را در زمینه بسیج مردمی به سوریها منتقل کردیم و ساختار مفهومی و عملیاتی بسیج مردمی را در سوریه به اجرا گذاشتیم.

سردار سلامی سطح مستشاری عملیاتی ایران در سوریه را دومین سطح از حضور کشورمان در سوریه اعلام کرد و افزود: در این سطح به فرماندهان سطوح عملیاتی اعم از فرماندهان لشگرها و تیپ های ارتش کمک می کنیم و سطوح میان جنگ با تروریستها را مدیریت می نماییم.

وی سطوح تاکتیکی، فنی و امدادی را دو سطح دیگر حضور مستشاری ایران در سوریه اعلام کرد و افزود: این سطوح شامل  آموزش فرماندهان گردانها، آماد، آموزش و تعمیرات و امداد و نجات است که همه اینها با درخواست رسمی دولت سوریه به اجرا گذاشته می شود.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: نگاه ما به سوریه فراتر از جنبه اعتقادی است و این کشور برای ما ارزش استراتژیک فوق العاده دارد زیرا بخشهایی از امنیت ملی و منطقه ای ما با آن گره خورده است.

سردار سلامی خاطر نشان کرد: اگر ما سوریه را که در رأس محور مقاومت است تنها بگذاریم باید در عرصه های دیگر با دشمن درگیر شویم.

جانشین فرمانده کل سپاه در پاسخ به سؤالی درباره علت افزایش شمار شهدای ایرانی در چند روز اخیر در نبردهای سوریه گفت: از چند ماه پیش نظام سوریه بازسازی و نوسازی ارتش این کشور را در دستور کار خود قرار داد و برای طراحی یک عملیات بزرگ از ما درخواست افزایش سطح مستشاری را کرد.

سردار سلامی افزود: بر این اساس ما سطح حضور مستشاری مان را در سوریه از نظر کمیت و کیفیت گسترش دادیم.

وی گفت: برای بهتر ارائه کردن خدمات مستشاری نیروهای ما باید حتماً از میدانهای نبرد بازدید کنند و حضور داشته باشند و بازدید از میادین نبرد از الزامات تاکتیکی لازم برای آموزش نیروهاست و این مسئله باعث افزایش شمار شهدای ما در سوریه در چند روز اخیر است.

جانشین فرمانده کل سپاه ویژگی اصلی مستشاران ایرانی در سوریه را نبوغ و نفوذ در قلبها دانست و گفت: هنر آنان تسخیر دلهاست.

سردار سلامی با اشاره به بازسازی ارتش سوریه پس از یک جنگ فرسایشی افزود: همزمان نیروهایی از عراق، افغانستان، پاکستان و لبنان ارتش سوریه را در نبرد با تروریستها یاری می کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه همچنین عملیات اخیر نیروی هوایی روسیه را در سوریه یادآور شد و گفت: روسها بخشی از عملیات زمینی ارتش سوریه را در برخی مناطق همراهی می کنند.

وی افزود: در تمامی عملیات هوایی در جنگها علیه نیروهای غیرکلاسیک وقتی این حملات تأثیرگذار خواهند بود که نیروهای زمینی آنرا ادامه دهند و پشتیبانی کنند.

سردار سلامی تصریح کرد: با پیوند عملیاتهای تاکتیکی هوایی و زمینی همانطور که در چند روز اخیر نمایان شد روند مقابله با تروریستها تغییر خواهد کرد.

وی با اشاره به کاهش نسبی عملیات هوایی روسها در سوریه افزود: در ابتدای ورود ارتش  روسیه به نبرد با تروریستها در سوریه عملیات آنان بدون حضور نیروی زمینی سوریه بود و بعد خبری بیشتری داشت اما هم اکنون با گسترده تر شدن عملیاتی زمینی ارتش سوریه عملیات هوایی روسها نسبت به قبل کاهش یافته است.

سردار سلامی با بیان اینکه روسها بر اساس برداشت جدیدشان از اوضاع سوریه و بر اساس منافع و علائق و روابط سنتی شان با این کشور وارد نبرد مستقیم با تروریستها شدند افزود: دلیل اصلی ورود مستقیم روسها به سوریه آن است که دریافتند اگر هم اکنون با تروریستها در سوریه مقابله نکنند باید به زودی با آنان در مرزهایشان مواجه شوند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به حضور هفت هزار جنگجو از منطقه آسیای میانه و قفقاز در بین تروریستها گفت: بنا بر اطلاعات موجود ۲۰ درصد فرماندهان داعش از این مناطق هستند و روسها تروریستها را محصول سیاستهای آمریکا و پیاده نظام آنان می دانند.

سردار سلامی خاطر نشان کرد: روسیه دریافته است اگر امروز نظام و ارتش سوریه را تقویت نکند فردا  در مرزهای خودشان مجبور به نبرد با تروریستها خواهد شد.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطر نشان کرد: یک مرکز هماهنگی و تبادل اطلاعات نبرد هوایی و زمینی میان نیروهای عمل کننده ارتش روسیه و سوریه در سوریه تشکیل شده و این یک الزام فنی و عملیاتی است اما محور تمامی عملیاتها ارتش سوریه است.

سردار سلامی عراق را هم همچون سوریه برای جمهوری اسلامی ایران مهم و راهبردی دانست و افزود: تحولات در سوریه و عراق برای ما یکسان است و ما به هر دو حساس هستیم.

وی افزود: عراقیها باید به مهار بیشتر و عقب نشینی بیشتر تکفیریها بپردازند.

سردار سلامی خاطر نشان کرد: راهبرد ورود به چنین جنگهایی زمانبر و غیرقابل پیش بینی است.

جانشین فرمانده کل سپاه عراق و سوریه را نقطه برخورد همه قدرتهای منطقه ای و بین المللی و عوامل بومی و غیربومی دانست و افزود: بر این اساس پیش بینی زمان برای پایان این تحولات سخت و غیرممکن است اما مهم روند تحولات است که این روزها علیه تروریستها مثبت شده است.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره با اوضاع منطقه و حملات چند ماهه عربستان به یمن گفت: تهاجم کور و بی منطق سعودیها علیه ملت یمن بخشی از گستره تقابل نظام سلطه با انقلاب اسلامی است.

سردار سلامی با بیان اینکه سعودیها در جنگ یمن گرفتار شده اند افزود: سعودیها در یمن در برابر یک جنگ بی نتیجه با فرسایش قدرت مواجه خواهند شد و در نهایت تمرکز آنها را به دیگر جبهه ها و حمایتشان از تروریستها در عراق و سوریه، و فتنه گریهایشان در لبنان و اخلال در امنیت کشورهای دیگر  با مشکل مواجه می کند.

جانشین فرمانده کل سپاه همچنین با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای افزایش قدرت دفاعی و تهاجمی در برابر حملات احتمالی دشمنان گفت: فرض اساسی، توسعه قدرت جنگ با ائتلاف جهانی و منطقه ای بود و همواره راهبرد خود را بر این اساس تطبیق دادیم که باید یک تضمین عمیق و بازدارنده در برابر دشمنان نظام داشته باشیم.

سردار سلامی در اختیار داشتن انبوهی از موشکهای با برد ۲ هزار کیلومتر، با دقت صد درصد و خطای صفر را از جمله عوامل بازدارنده در برابر دشمنان دانست و افزود: با این حال ریشه اصلی قدرت ما اینها نیستند و در حقیقت قدرت اصلی ما وجود رهبری حکیم و مدبر است که هر جنگ را با هر مقیاس و مقدار مدیریت می کند.

وی خاطر نشان کرد: ما قطعنامه ها مطالعه نمی کنیم و هیچ کس نمی تواند به ملت ایران دیکته بگوید.

افزایش شهدای ما در سوریه، به علت گسترش کمی و کیفی حضورماست

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: علت افزایش شهدای ما در سوریه، گسترش سطح کمی و کیفی حضور ما در میدان نبرد بوده است.

سردار سلامی افزود: اگر نیروهای ما امروز در سوریه درگیر نشوند ممکن است مجبور شویم در نقاط دیگر درگیر شویم.

وی گفت: از چند ماه پیش که برای کمک مستشاری وارد عرصه بازسازی ارتش سوریه شدیم حضور ما از لحاظ کمی و کیفی در سوریه افرایش یافته است.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: برای تطبیق تجربه های خود با واقعیات جدید، مجبور به حضور در سوریه هستیم.

سردار سلامی گفت: سوریه امروز برای ما دانشگاه جنگ است و هنر نیروهای ما در سوریه نفوذ در قلبهاست.

کد خبر 2950877

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =