«کوی گلستان» به یک جزیره در شهر سبزوار تبدیل شده است

سبزوار- یک عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران در حاشیه بازدید از کوی گلستان سبزوار به مهر گفت: کوی گلستان متاسفانه به جزیره ای جدا از شهر سبزوار تبدیل شده است.

مرجان نعمتی مهر در حاشیه بازدید از کوی گلستان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: کوی گلستان با جذابیت های خود یک محیط اجتماعی منحصر به فرد است زیرا مشاغلی در این کوی فعالیت دارند که در نوع خود بی نظیر هستند و با اینکه محصولات آن ها بازتاب بیرونی ندارد اما این افراد به صورت خودجوش کار می کنند.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات جدایی کوی گلستان جزیره ای بودن  آن است زیرا ما با بافتی روبرو هستیم که به لحاظ اجتماعی و قومیت خاص و نوع سبک سکونت از مجموعه شهری جدا شده است .

وی افزود: برای  تغییر این مجموعه شهری بایستی الگوی زندگی این افراد را در ارتباط با شهر متحول و آن را تبدیل به گردشگری کنیم تا افراد از این طریق به سمت کوی گلستان جذب شوند.

نعمتی مهر ادامه داد: صنایع دستی ارزشمندی در این کوی وجود دارد که می توان با آموزش و پژوهش به یک سرمایه اقتصادی برای تقویت بنیه مالی محله تبدیل شوند.

وی مهمترین سرمایه اجتماعی این کوی را روابط حسنه بسیار قوی بین اهالی بیان کرد و گفت: در بازدید هایی که از این کوی انجام شد اهالی به محض معرفی هم کیشان خود آن ها را بزرگ محله  معرفی می کردند و یا بدون در نظر گرفتن غریبه یا آشنا همه را تعارف به چای می کردند که این موراد از ارزش های ویژه بافت گلستان بود.

بافت کوی گلستان غیر ایمن است

نعمتی مهر اظهار کرد: در کنار تمامی مزایای سرمایه اجتماعی کوی گلستان متاسفانه بافت این کوی که در قلب شهر سبزوار واقع شده از ایمنی بسیار پایینی برخوردار است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: این بافت استانداردهای لازم برای یک زندگی مطلوب را ندارد و به نوعی زندگی و حیات در کوی گلستان بدون کیفیت مناسب موج می زند.

عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به سوال خبرنگار ما برای کاهش تضارب فرهنگی بین اهالی کوی گلستان و دیگر شهروندان نیز گفت: در حوزه مداخلات شهری برای جذب مردم به جای ساختن ساختمان های عجیب و غریببه آن ها را باید آموزش داد تا توانمند شوند در صورتی که سطح فرهنگ را از سطحی که هم اکنون قرار دارند بالاتر آوریم خواه ناخواه تضارب فرهنگی کمتر خواهد شد.

 

 

 

کد خبر 3604274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =