بزرگداشت خسرو معصومی برپا می‌شود/ تلاش برای تشکیل دبیرخانه دائمی

فرهاد توحیدی دبیر جشنواره فیلم «سبز» در نشست خبری این رویداد عنوان کرد که کمبود فیلم بلند ممکن است ما را به سمت دوسالانه شدن این جشنواره سوق دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست جشنواره بین المللی فیلم «سبز» با حضور فرهاد توحیدی دبیر جشنواره و مهدی توحیدپور دبیر اجرایی صبح امروز ۱۹ اردیبهشت ماه در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

فرهاد توحیدی در این نشست بیان کرد: پنجمین دوره جشنواره فیلم «سبز» از تاریخ ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه فعالیت خود را به سرانجام می رساند. این جشنواره در تهران و مراکز استان ها به صورت همزمان فیلم هایی را از ایران و ۴۱ کشور دیگر به نمایش می گذارد. جشنواره فیلم «سبز» تاریخچه ای نزدیک به دو دهه را پشت سر گذاشته است. این رویداد از دهه ۷۰ به صورت دوسالانه کار خود را آغاز کرد و تا سال ۸۴ برگزار شد، اما متاسفانه بعد از مدتی تعطیل شد و به اندازه یک دهه جایش خالی بود.

وی افزود: از سال ۹۲ به همت سازمان حفاظت از محیط زیست و با پیگیری های معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست احیا شد و در اسفند همین سال احکام دبیری جشنواره صادر شد تا پنجمین دوره این رویداد فرهنگی آغاز به کار کند. الان بیش از یکسال است که دست اندرکاران فعالیت خودشان را آغاز کردند و علاوه بر دریافت فیلم و سازماندهی برای نمایش آنها قرار است مجموعه آثاری از حوزه هنرهای تجسمی هم در معرض نمایش علاقه مندان قرار گیرد. این آثار مقارن با اکران فیلم ها در گالری های فرهنگستان صبا در رشته های گرافیک، عکاسی، کاریکاتور، آثار حجمی و هنرهای مفهومی به نمایش در می آید.

توحیدی ادامه داد: در دهه اخیر آثار عمومی در ایران متوجه مسایل زیست محیطی شده است و حساسیت مردم و سازمان های مردم‌نهاد در حوزه محیط زیست نسبت به گذشته بالا رفته تا با اطلاع رسانی فرهنگ حفاظت از محیط زیست یک تلاش همگانی برای این امر مهم ترویج شود. در جهان کمی متفاوت است و این موضوع از چند دهه قبل در مرکز توجه قرار گرفت که اولین هشدار درباره سوراخ شدن لایه ازون و توجه به آثار مخرب سوخت های فسیلی بود. بسیاری از کشورها احزاب «سبز» را به منظور توجه به محیط زیست تشکیل دادند و به شکلی خودجوش سعی کردند ایده هایشان را اجرایی کنند. در ایران هم مشکلات فزاینده محیط زیست در حوزه های مختلف مردم را متوجه این مسئله کرد، اگرچه تاخیر زیاد داریم و معضلات روز به روز غیرقابل تحمل تر می‌شود، اما به هر حال همین تلاش ها شایسته تقدیر است.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم «سبز» گفت: یکی از ابزارهایی که می تواند مردم را متوجه آسیب و گرفتاری زیست محیطی کند، رسانه است. سینما و هنرهای تجسمی رسانه های نیرومندی هستند که با هدف توجه به فرهنگ حمایت محیط زیست قصد دارند با ایجاد ارتباط بین مردم و مسئولان حساسیت همگانی را بر دقت به این موضوع بالا ببرند و از عوام گرایی پرهیز کنند. حل این موضوع مهم در گرو نگاهی عالمانه و بلندمدت است. سعی کردیم در جشنواره فیلم فجر آثاری انتخاب کنیم که به اهداف ما نزدیک باشد. این رویداد فرهنگی ۱۵۰۰ فیلم دریافت کرد که علاوه بر ایران کشورهایی نظیر آلمان، آمریکا، فرانسه، لهستان و ایتالیا بیشترین تعداد آثار را ارسال کردند.

نمایش آثاری که برای اولین بار به جشنواره می آیند

وی تصریح کرد: برخی از آثار انتخاب شده مثل فیلم «زمین» و فیلم «قدرت تغییر» آثاری هستند که برای اولین بار در یک جشنواره جهانی به نمایش در می آیند. مشاوران عالی جشنواره فیلم فجر جواهرپور، اسماعیل کهرم، هومان لیاقتی، فرهاد ورهرام، طاها بهبهانی و محسن هاشمی هستند. مدیران این جشنواره علاوه بر جعفر صانعی مقدم که در سمت مشاور عالی دبیر فعالیت می کند، مهدی قربان پور مدیر بخش سینمای ایران، امیر عابدی در بخش هنرهای تجسمی، مزدک میررحمانی در بخش استان ها، شهرام کریمی کارگاه آموزشی، مرتضی رنجبران مدیر روابط عمومی و ابراهیم حقیقی مدیر هنری این جشنواره هستند.

توحیدی در معرفی سفیران محیط زیست نیز بیان کرد: هنرمندانی که با استفاده از محبوبیت، توان شخصی ما را در این امر مهم یاری می کنند، فاطمه معتمدآریا، شبنم قلی‌خانی، رضا کیانیان و گروه موسیقی پالت هستند که این گروه در اختتامیه جشنواره برنامه ویژه ای را به اجرا در می آورند. هیات انتخاب این جشنواره نیز عبارتند از جعفر صانعی مقدم، مهرداد زاهدیان، وحید نصیریان، مهدی قربان پور، خانم هواکیمیان، فرزاد توحیدی و بهمن کیارستمی.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سبز» گفت: نیمان رییس جشنواره «سبز» برلین، آنتوان حداد فیلمساز فرانسوی، ترزا کامو از مکزیک، علیرضا شجاع نوری و احمد ضابطی جهرمی داوران بخش بین المللی هستند و در بخش ملی مرضیه برومند، آیدا پناهنده، اسماعیل کهرم، شهاب الدین عادل، عزیزالله حاجی مشهدی، وحید نصیریان و محسن امیریوسفی بخش ملی را داوری می کنند.

وی اضافه کرد: جشنواره فیلم «سبز» از ابتدا در صدد بود به تشکل جهانی جشنواره های بین المللی فیلم «سبز» بپیوندد که با تلاش همگانی این مهم از زمستان سال گذشته محقق شده و ایران به عنوان تنها کشور خاورمیانه به عضویت این باشگاه درآمده است. این اتفاق باعث می شود مراودات فیلمسازان ایرانی با جشنواره های جهانی در سال های آینده راحت تر صورت بگیرد.

آغاز به کار جشنواره «سبز» بعد از ۱۰ سال سکوت

توحیدی توضیح داد: ۳۸ فیلم و انیمیشن در بخش ملی، ۱۲ مستند بلند، ۲۰ مستند کوتاه، ۱۰ فیلم داستانی سینمایی و ویدئویی و ۳۰ فیلم کوتاه داستانی در این جشنواره در معرض نمایش قرار خواهند گرفت. در بخش هنرهای تجسمی هم از بین ۱۵۰۰ آثار ارسال شده، ۴۰۰ اثر انتخاب شده اند.

در ادامه این نشست مهدی توحیدپور اظهار کرد: پس از ۱۰ سال سکوت، جشنواره بین المللی فیلم «سبز» کار خود را آغاز کرد و برای اولین دوره تشکل زیست محیطی فعالی به نام انجمن هنرمندان حامی محیط زیست که سابقه ترویج آموزش محیط زیست در کشور دارند، مجدانه مشغول کار هستند. این جشنواره بدون پشتوانه مالی به صورت غیرانتفاعی کار خود را شروع کرد و ما سعی داریم در این دوره برنامه های ویژه ای در ۳۱ مرکز استان داشته باشیم.

وی افزود: فیلم های این رویداد از ۹ صبح تا ۱۱ شب اکران می شود که در تهران سینما فلسطین کاخ اصلی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و فرهنگستان هنر دیگر سالن های آماده به خدمت هستند، ضمن اینکه مجموعه صبا گالری و کارگاه های آموزشی را برای علاقه مندان نیز در موضوعات مرتبط با فیلم های به نمایش درآمده مثل بحران آب، پسماندها، انرژی نو، عکاسی طبیعت، فیلمسازی و مستندسازی، اکوتوریسم، رفتارهای اجتماعی مربوطه و... در نظر گرفته است.

دبیر اجرایی جشنواره بین المللی فیلم «سبز» تصریح کرد: بخش هنرهای تجسمی خارج از مسابقه میزبان آثار گرافیکی از کشورهای برزیل و مکزیک است که با همکاری سفارت این دو کشور برگزار می شود. آنچه این رویداد فرهنگی را از سایر جشنواره ها متمایز می کند، موضوع محیط زیست و حفظ سلامت جامعه است که در زمینه اشاعه فرهنگ زیست محیطی برای انسان و همه موجودات زنده تلاش می کند.

وی ادامه داد: در این جشنواره ۱۰ میهمان خارجی حضور دارند و در بخش جانبی نیز خیابان مظفر با ایجاد غرفه های متنوع نمایش‌های خیابانی و تئاتر عروسکی تلاش می کنیم به معرفی محصولات ارگانیک بپردازیم. همچنین در همکاری با سایت تیوال برنامه یک ساعته ویدئویی را در دسترس علاقه مندان قرار خواهیم داد و مخاطبان این فیلم ها می توانند از این طریق به ثبت نام در کارگاه ها و رزرو صندلی با بلیت رایگان بپردازند.

در ادامه، فرهاد توحیدی بیان کرد: افشین بختیار، طاها بهبهانی، کامبیز درم‌بخش، امیر عابدی، حسین محجوبی و ساعد مشکی داوری بخش تجسمی را به عهده دارند. همچنین قرار است خسرو معصومی به عنوان فیلمسازی که بدون دریافت سفارش تمام توجهش به محیط زیست معطوف بوده است، مورد قدردانی و بزرگداشت قرار بگیرد. در سازمان حفاظت از محیط زیست کسانی هستند که مظلومانه کار می کنند ولی کسی آنها را نمی شناسد. در این رویداد فرهنگی از برگزیدگان این سازمان که محیط بانان هستند نیز تقدیر خواهد شد.

دعوت از دی‌کاپریو برای ارسال یک پیام تصویری

وی افزود: خطر خشک شدن منابع زیست محیطی مثل دریاچه ارومیه بسیار جدی است و ما تلاش می کنیم از هنرمندان جهان دعوت کنیم تا با ارایه یک پیام سهمی در این جشنواره داشته باشند. لئوناردو دی‌کاپریو یکی از هنرمندانی است که از او دعوت شده تا با یک پیام تصویری در این زمینه با ما همکاری کند. همچنین در حال تنظیم بیانیه‌ای هستیم که هم متولیان و هم مخاطبان در آن دخیل هستند. خوشبختانه توجه دولت دهم به مسئله محیط زیست زیاد است و سال اقدام و عمل در این امر مهم خود را به خوبی نشان داده است.

مهدی توحیدپور با اشاره به اینکه دولت حافظ محیط زیست خواهد بود، بیان کرد: در دو سال گذشته اتفاقات ناگواری برای محیط بانان رخ داد که اگر چه کمی ناراحت کننده بود، ولی سرانجام خوبی داشت. ما بنا داریم با همکاری این سازمان، کسانی که در عرصه فعالیت های زیست محیطی تلاش کرده اند را به مردم معرفی و از آنها تقدیر کنیم. همچنین با گروه موسیقی «خورشید سیاه» در تعامل هستیم تا بتوانیم از آنها به عنوان یکی از گروه های موسیقی مرتبط استفاده کنیم.

فرهاد توحیدی نیز بیان کرد: در تلاشیم تا جشنواره فیلم «سبز» با داشتن یک دبیرخانه دائمی تشکلی منسجم داشته باشد تا با آمد و شد دولت ها تعطیل و بازگشایی نشود. امیدواریم با حمایت معنوی سازمان حفاظت از محیط زیست این جشنواره که به شکل خصوصی برگزار می شود بتواند به کار خود ادامه دهد.

وی در پایان گفت: در حوزه مستند و فیلم کوتاه سرمایه های تصویری بسیاری داریم ولی در بخش فیلم بلند آثار تولید شده به اندازه ای نیست که بتوانیم این جشنواره را سالانه برگزار کنیم.

در پایان نشست جشنواره فیلم «سبز» رونمایی از پوستر این رویداد فرهنگی به زنده یاد علی وزینی فعال عرصه رسانه تقدیم شد.

کد خبر 3619423

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =