۵ عامل شکست و موفقیت‌ شرکت‌های دانش بنیان

مدیر مرکز رشد فناوری های دانشگاه صنعتی شریف گفت: وجود تیم کاری توانمندی که بتوانند کنار هم فعالیت روبه جلو داشته باشند یکی از ۵ عامل تاثیر گذار در موفقیت و شکست شرکت های دانش بنیان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید دهبیدی پور، در رویداد آشنایی با مرکز کارآفرینی «نوتک»  گفت: طبق ارزیابی های ما، بیش از ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان، حضور  بیش از ۲۰۰ شرکت در  مرکز رشد فناوری های دانشگاه صنعتی شریف و دست‌یابی بیش از ۲۰ شرکت به فروش میلیاردی به عنوان تجربه‌ای ارزنده در حوزه کارآفرینی یاد کرد و افزود: طی این ۱۲ سال فعالیت این مرکز، بالغ بر ۲۵ درصد از ۲۰۰ شرکت‌ شکست مطلق داشتند، و ۱۰ درصد از این میان توانستند خود را تثبیت کرده و به پایداری بسیار خوبی برسند.

دهبیدی پور، عوامل شکست و موفقیت این شرکت‌ها را در ۵ عامل اساسی و سرنوشت‌ساز شامل تیم کاری، مطالعه بازار، وجود راهبر، سابقه و تجربه فعالیت بنیان‌گذاران در دیگر شرکت‌ها، مدل کسب و کار و منابع مالی خلاصه کرد و افزود: در این میان تامین منابع مالی در مقایسه با دیگر مولفه‌ها اولویت کم‌تری را داراست.

وی ادامه داد: عواملی چون وجود تیم کاری توانمندی که بتوانند کنار هم فعالیت روبه جلو داشته باشند،  توجه جدی به مساله بازار برای محصول، وجود فرد راهبری که بتواند در شرایط دشوار تیم را مدیریت و هدایت کند، عوامل مهمی هستند که شکست و یا موفقیت کسب و کارهای نوپا را رقم می‌زنند.

تکمیل بخش مهمی از نظام ملی نوآوری

در ادامه حمیدرضا امیری‌نیا،  مدیر موسسه دانش بنیان برکت با اشاره به این‌که نوتک اقدامی مهم در نظام ملی نوآوری را مورد حمایت قرار می‌دهد افزود: این مرکز بخش کلیدی و مهمی را در زنجیره ایده تا محصول مورد حمایت قرار می‌دهد و شتاب‌دهی ایده‌های نوآور از مهم‌ترین این بخش‌هاست.

امیری نیا، با اشاره به آشنایی کشور با زنجیر ایده تا بازار، حل تدریجی چالش علم صرفاً برای علم و حرکت به سوی حضور ایده‌های نوآورانه در بازارهای جهانی گفت: امروزه نگاه شرکت‌های فناور کشور ما به بازارهای جهانی است و کسب و کاری که در چشم‌انداز خود صرفاً به بازار داخلی اکتفا کند، پیش از شروع شکست خورده خواهد بود.

مدیر موسسه دانش‌بنیان برکت، تلاش‌ها و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری را در جهت جلب مشارکت و فعال سازی حلقه‌های گوناگون عرصه فناوری و نوآوری از جمله استارت‌آپ‌ها مثبت و اثرگذار ارزیابی کرد و افزود: این تلاش‌ها موجب شده است که کشورمان به سوی تحقق یکی از رویکردهای مهم اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کند و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز با درک ضرورت تحقق اقتصاد دانش‌بنیان توسط همه بخش‌ها، تلاش کرده است از طریق موسسه دانش بنیان برکت به این عرصه ورود پیدا کرده و حمایتهای لازم را انجام دهد.

کد خبر 3730977

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha