نگاهی به اتفاقات روز چهارم/ وداع پرچمدار و خروج برخی ایرانی‌ها

چهارمین روز از بازیهای سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در شرایطی پشت سرگذاشته شد که شکست نزدیک والیبال برابرلهستان مهمترین اتفاق بود. ضمن اینکه پرچمدار کاروان ایران نیز با بازیها وداع کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین روز از سی و یکمین دوره بازیهای المپیک در برزیل یکی از روزهای پر برنامه کاروان ایران بود اما حاصلی در برنداشت. در این روز شاهد رقابت سعید ملایی نماینده جودوی ایران، اولین حضور شناگر جوان کشورمان در المپیک، دومین مسابقه گلنوش سبقت الهی در تپانچه، حضور بانوی پرچمدار ایران در مسابقه حذفی تیراندازی باکمان زنان، صعود مهسا جاور به فینال e بازیها ، رویاروی تیم والیبال کشورمان در دومین دیدار برابر تیم لهستان 3 بر 2 شکست خورد.

حریف روس غافلگیر شد؛ اما ملایی تنها با یک اخطار باخت!
در جریان روز چهارم از رقابتهای جودوی بازیهای المپیک اولین نماینده ایران در این رشته به روی تاتامی رفت. سعید ملایی در اولین دیدار خود در گروه D و در وزن ۸۱- کیلوگرم به مصاف "خالمورزایاف" از روسیه رفت و با واگذاری نتیجه به این حریف از دور رقابتها کنار رفت.  در این مبارزه مولایی نمایش خوبی داشت اما به خاطر یک اخطار کمتر نسبت به حریف روس نتیجه را واگذار کرد و از دور مسابقات کنار رفت. این جودوکار روس که در سال ۲۰۱۶ مدال طلای اروپا را کسب کرد نفر ششم رنکنیگ جهانی است و سال ۲۰۱۵ در مسابقات گراند پری جیجو و در مرحله یک هشتم نهایی برابر مولایی با یک اخطار صاحب پیروزی شده بود.  

سعید ملایی جودوکار کشورمان بعد از باخت مقابل حریف روس و حذف از المپیک ۲۰۱۶ ریو گفت: تمام سعی و تلاشم را کردم و هر چه در توان داشتم رو کردم اما متاسفانه نتیجه چیزی نشد که می‌خواستم. المپیک میدانی بسیار دشوار و حریفان هم همه مدعی و قدرتمند هستند.حریفم حریف خوبی بود و تمام تمرکزم را روی غلبه بر او گذاشته بودم اما نتوانستم شکستش دهم. شرمنده مردم شدم. 

رودکی مدیر سازمان تیم های ملی جودو هم درباره این دیدار گفت: این عملکرد به گونه ای بود که حریفش مقابل وی غافلگیر شد، حریف روسی فکر می کرد نماینده ایران حریف دست و پا بسته خواهد بود اما اینگونه نبود. به هر حال این جا میدان المپیک است و بهترین های جهان حضور دارند، ممکن است بهترین ها و قهرمانان جهان هم بخاطر یک غفلت یا اخطار تنها نتیجه را واگذار کند.جودو ایران سالهاست در المپیک حضور دارد ولی مدالی نگرفته و این نشان می دهد برای موفقیت نیاز به امکانات بیشری داریم.

به دنبال این ناکامی سعید ملایی در صفحه اینستاگرام خود ضمن عذر خواهی از مردم از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. این در حالی است که محمدرضا رودکی مدیر تیم های ملی این تصمیم وی را احساسی خواند و اعلام داشت وی را در تیم ملی نگه خواهد داشت.

گلنوش اسیر شرایط جوی شد 
در چهارمین روز از رقابتهای رشته تیراندازی المپیک، گلنوش سبقت اللهی برای صعود به فینال مسابقات تیراندازی ٢٥ متر تپانچه بادی به مصاف حریفانش رفت.  این رقابت ها در دو مرحله دقت و سرعت برگزار شد، سبقت اللهی در این دو مرحله و در میان ٤٠ شرکت کننده به ترتیب در جایگاه دوازدهم و پانزدهم ایستاد.  و در نهایت با در نظر گرفتن مجموع نتایج سبقت اللهی نتوانست به جمع نفر درار فینالیست صعود کند، وی در نهایت با امتیاز ٥٧٢ در رده بندی بیست و هشتم قرار گرفت.

سکینه خدابنده لو مربی تیم تیراندازی در رابطه با عملکرد شاگردش در این رقابتها گفت : از این مدت زمان تمرین فقط ٤ ماه از این زمان صرف اموزش گلنوش شد، با این حال از او انتظار بیشتری داشتم و معتقدم که گلنوش می توانست بهتر نتیجه بگیرد.  البته باید در بررسی نهایی، شرایط مختلف را در نظر بگیریم. گلنوش در یکی از راندها که ضعیف عمل کرد، به خاطر شرایط جوی بود. می دانید که ما در ایران تجهیزات کافی را برای خفیف نداریم و به همین دلیل تمرینات مان در المان برگزار می شود. محل تمرین ما در المان سرپرشیده است اما اینجا بخشی از محوطه باز است و به همین خاطر، زمانی که باد وزید، گلنوش به واسطه اینکه تمرین کافی برای شرکت در این شرایط را نداشت، نتوانست خوب سلاحش را کنترل کند.

پاروی جاور به فینال e رسید 
در چارچوب مسابقات روئینگ بازی های المپیک ریو هم مهسا جاور با زمان ۸:۴۵.۵۴ به فینال E روئینگ المپیک صعود کرد. جاور در گروهی که چهار قایقران حضور داشتند دوم شد و باید برای قرار گرفتن در رده بیست و چهارم به بعد امروز چهارشنبه به مصاف حریفان خود برود.

تن شنا به آبهای المپیک خورد
بالاخره روز مسابقه شنا هم فرا رسید تا تن تنها نماینده ایران که به واسطه یک وایلد کارت راهی این بازیها شده به آبهای المپیک بخورد. آریا نسیمی شاد شناگر ۱۷ ساله تیم ایران در رقابت‌های شنای ۲۰۰ متر قورباغه با زمان ٢:٢٠:١٨  دقیقه آخر شد و از رسیدن به مرحله نیمه نهایی باز ماند. در این گروه شناگران نیوزلند، مجارستان و بلژیک در رده های اول تا سوم گروه قرار گرفتند.

نسیمی شاد در پایان رقابت خود گفت: تمام تلاشم را کردم اما متاسفانه موفق نشدم رکورد ایران را بزنم. فضای المپیک حس خیلی خوبی است وقتی که با رقبای قدرتمند و خوبی رقابت می‌کنی. من یک تجربه خیلی خوب به دست آوردم. از تجربه شناگرانی که قبلا در المپیک حضور داشتند استفاده کردم و می‌دانستم جو چگونه است، با این حال امروز به این نتیجه رسیدم که المپیک حال و هوای دیگری دارد.  همه چیز در اینجا متفاوت است و اگر همین امکانات را در اختیار داشته باشیم نتایج بهتری می‌گیریم.

محسن رضوانی رئیس فدراسیون شنا هم درباره نتیجه آریا نسیمی شاد در رقابت‎های شنای ۲۰۰ متر قورباغه، اظهار داشت: آریا آینده خوبی دارد و می‎تواند برای کشورمان مقام‎های خوبی را کسب کند. او به عنوان جوان ترین فرد کاروان خیلی زحمت کشید و به دنبال بهبود رکورد ایران بود. نسیمی شاد اینجا هم بد نبود. به عنوان فردی که در چند دوره بازی‎های آسیایی شرکت‎ کرده‎ام اینجا استرس دارم چه برسد به آریا! 

وی دو پاسخ به این سوال که چرا شنا فقط یک سهمیه وایلد کارت دارد، عنوان کرد: وقتی شنا حتی یک استخر از خودش ندارد، چطور می‎تواند به فکر پشتوانه‎سازی باشد؟ اگر هر هیئت استخر اختصاصی داشته باشد، با برنامه‎ریزی ۸ ساله می‎توان برای المپیک مدال داشته باشیم. در شنا و دوومیدانی مدال‎های بسیار زیادی توزیع می‎شود که سهمی نداریم. قطعا حمایت شویم به مدال می‎رسیم.

استرس؛ باعث وداع زودهنگام بانوی پرچمدار در جدول حذفی
زهرا نعمتی که در مرحله مقدماتی و تعیین رنکینگ رقابتهای تیراندازی با کمان المپیک در رده چهل ونهم ایستاده بود امروز برای حضور در مرحله حذفی و در جدول یک سی و دوم به مصاف اینا استپانوآ از روسیه رفت.  نعمتی به ترتیب در راندهای این رقابت ۲۱، ۲۸، ۲۶ ، ۲۶ امتیاز کسب کرد و در نهایت با نتیجه ۱۱۰ بر ۱۰۱ ( ۶ بر ۲ ) برابر این حریف روس نتیجه را واگذار کرد. به این ترتیب زهرا نعمتی با متحمل شدن این شکست از راه یابی به جمع ۳۲ کماندار زن بازماند و وداع زودهنگامی با این رقابتها داشت. 

زهرا نعمتی که در پایان این مسابقه از شدت ناراحتی حذف از المپیک اشک می ریخت، اظهارداشت: تمام تلاشم را کردم اما واقعا حریفم بهتر از من کار کرد. خیلی تلاش کردم و تمرینات خوبی داشتم اما به خاطر هیجان زیاد نتوانستم خوب کار کنم. فضای المپیک خیلی سنگین است و همین موضوع باعث هیجان بالای من شد. 

شجاعی رئیس فدراسیون تیراندازی با کمان نیز در این رابطه گفت : حتی قهرمانان رکورد دار جهان هم در المپیک با اضطراب تیر می زنند و پایین تر از رکورد خود ظاهر می شوند و طبیعی بود که نعمتی در اولین حضورش در المپیک استرس بالایی داشته باشد.  این در حالی است که نعمتی همین حریف روس خود را چند ماه قبل در مسابقات جایزه بزرگ شکست داده بود. نعمتی اگر با کمی دقت بیشتر و آرامش حریف روس را شکست می داد در مرحله بعدی با حریف کلمبیایی کار راحت تری داشت. 

پارک ، مربی زهرا نعمتی پس از پایان رقابت شاگردش در رقابتهای بخش حذفی و شکست برابر رقیب روس خود گفت: مسابقه خوبی بود اما ناراحتم چون فکر می کنم که می توانست حریفش را با اینکه قدرتمند بود، شکست دهد. زهرا ورزشکار خیلی خوبی است اما در این مدت استرس زیادی تحمل کرد و فشار زیادی رویش بود. توجه زیاد رسانه ها از یک سو و انتظاری که برای مدال اوری او وجود داشته باعث زرا با فشار زیادی در این مسابقه حاضر شود.

از کسب اولین امتیاز والیبال در المپیک تا درگیری !
تیم ملی والیبال ایران دومین دیدار خود را در مرحله گروهی المپیک ریو برابر لهستان برگزار کرد و با جود ارایه یک بازی شایسته برابر این تیم مدعی نتیجه را ۳ بر ۲ واگذار کرد.  تیم ایران ست های اول و دوم را به ترتیب ۲۵ بر ۱۷ و ۲۵ بر ۲۳ واگذار کرد اما در ست های سوم و چهارم برتری ۲۵ بر ۲۳ و ۲۵ بر ۲۰ را رقم زد. در ست پنجم نیز تیم لهستان ۱۸ بر ۱۶ برنده شد. با این نتیجه تیم کشورمان نخستین امتیاز خود را در المپیک ریو کسب کرد.

در امتیاز آخر ست پنجم دیدار تیم های ملی والیبال ایران و لهستان زمانی که تیم ایران درخواست چلنج کرد بازیکنان تیم ملی لهستان بی اعتنا به این درخواست به شادی پرداختند که همین امر زمینه درگیری لفظی بازیکنان دو تیم را فراهم کرد و حتی پای نیمکت نشینان و کادر فنی را هم وسط کشید.

این درگیری به نشست خبری پس از مسابقه هم کشیده شد و بازیکنان و مربیان دو تیم با هم بحث کردند. جدی شدن بحث میان دو طرف باعث شد، استفان آنتیگا از همگی خواست به جای حرف زدن درباره دعوا، درباره مسابقه حرف بزنند.

لوزانو سرمربی این تیم درباره این بازی گفت : بازی خوبی کردیم اما لهستان در ست اول بهتر از ما بازی کرد. در ادامه بهتر شدیم اما در ست آخر لهستان خوب بود و همین مسئله باعث شکست ما شد.

وی درباره درگیری میان بازیکنان دو تیم در پایان مسابقه گفت: باید جنگ و دعوا را متوقف کنیم. این مسابقه والیبال است نه دعوا.

موسوی والیبالیست تیم ملی هم درخصوص دیدار تیم برابر لهستان عنوان کرد: خیلی سوار بازی بودیم اما نتوانستیم نتیجه را از آن خود کنیم. اگر این روند رو به رشد ادامه داشته باشد، ما قطعا می توانیم بازی های آینده مان را ببریم و از گروه مان صعود کنیم.

حمزه زرینی هم  با بیان اینکه بازی خوبی انجام دادیم اما شکست خوردیم گفت: با دو برد هم می‌توانیم از این گروه صعود کنیم ولی قطعا به دنبال پیروزی مقابل روسیه هستیم تا با سه برد راهی دور بعد مسابقات شویم.

پیام کیومرث هاشمی به نعمتی؛ سهمیه شما برای ما مدال بود
کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک ایران در پایان رقابت نعمتی در المپیک خطاب به وی یادآور شد: روزی که برای المپیک ریو کسب سهمیه کردید، اعلام کردیم که این سهمیه حکم مدال دارد و هر نتیجه ای که توسط شما در ریو به دست بیاید، چیزی از ارزش های تان کم نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه ارزش حضور زهرا نعمتی در بازی های المپیک برای همه و حتی مردم قابل درک و احترام است ابراز امیدواری کرد که وی در رقابت های آتی بتواند به بهترین شکل نتایج زحمات خود را بگیرد. المپیک برای نعمتی تمام شد اما کمیته ملی المپیک حمایت همه جانبه خود را از این ورزشکار پرافتخار ادامه خواهد داد، به این امید که شاهد درخشش دوباره وی در پارالمپیک و کسب دومین مدال طلا باشیم.

پس از چند بار تغییر بالاخره قادر نماینده تایم تریل شد!
پس از کش و قوس و بلاتکلیفی و یکی دو بار تغییر نام آروین معظمی گودرزی و قادر میزبانی بالاخره قرعه برای حضور رکابزن تایم تریل رو ایران در المپیک به نام قادر افتاد تا امروز چهارشنبه این ورزشکار در دومین تجربه خود در این ماده هم پا بزند.

آروین معظمی گودرزی که در روز سه شنبه نامش برای حضور در این ماده بر روی سایتها قرار گرفت در این رابطه گفت: قادر میزبانی بهتر شده است اما من به خاطر سینوزیت ام خوب نیستم و به این نتیجه رسیدم که خود قادر می تواند در این رشته پا بزند. بیشتر به خاطر سرماخوردگی ام و مصرف چرک خشک کن بدنم افت کرده و به همین دلیل از فکر حضور در مسابقه تایم تریل بیرون آمدم.

چایچی سرمربی تیم ملی دوچرخه سواری هم خاطرنشان کرد: آروین معظمی گودرزی از چند روز قبل از مسابقات استقامت هم سرماخوردگی داشت و بدنش افت کرده است واین حالت را هنوز دارد. به همین خاطر با همفکری خود بچه ها و صحبت با معظمی در نهایت قرار شد قادر میزبانی برای حضور در مسابقه تایم تریل معرفی شود. 

از خروج بوکسور و پینگ بازان از دهکده تا ورود سلیمی با طعم داعش!
اعضای تیم ملی تنیس روی میز و بوکس کشورمان بعد از اتمام رقابتهای خود در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ، ریو را به مقصد تهران ترک کردند. ورزشکاران تنیس روی میز و بوکس کشورمان به همراه کادر فنی خود ساعت ۴ بامداد روز پنج شنبه ١١ اگوست برابر با ٢١ مردادماه از طریق پرواز هواپیمایی الاتحاد وارد تهران خواهند شد.

بهداد سلیمی دارنده مدال طلای المپیک لندن برای حضور در المپیک ریو در این روز وارد سائوپالو شد. این در حالی است که در بین همسفران وی  دو فرد حضور داشتند که مشکوک به عضویت در گروه داعش بودند. این دو فرد دقایقی پس از فرود پرواز حامل تیم ملی وزنه برداری کشورمان با حضور پلیس امنیت و نیروهای گارد ویژه پلیس دستگیر و بازداشت شدند.

بهداد سلیمی در این خصوص گفت: به محض اینکه درهای هواپیما باز شد تعداد زیادی نیروی امنیتی و ویژه وارد هواپیما شدند و دو فرد مشکوک به عضویت در گروه داعش را دستگیر کردند.

وزارت ورزش؛ پیش بینی مدال برای بانوان دارد
رباب شهریان که این روز در سالن تیراندازی و بر سر مسابقه سبقت الهی حاضر بود با تاکید بر اینکه روند کسب سهمیه المپیکی بانوان کاملا رضایت بخش بود، اظهارداشت: تا به امروز عملکرد بانوان در رشته های مختلف خوب بود و امیدواریم در ادامه شاهد عملکرد بهتری هم باشیم.

" پیش بینی وزارت ورزش از نتیجه گیری بانوان در المپیک پیش از آغاز رسمی این بازی ها چه بود، آیا پیش بینی مدال داشتید؟"، شهریان در پاسخ به این پرسش گفت: پیش بینی داشتیم یک مدال بگیریم، به خصوص در تیراندازی به الهه احمدی خیلی امید داشتیم که او نتوانست به رغم عملکرد خوبش صاحب مدال شود. احمدی طی ٦ ماه گذشته رنکینگ اول جهان را در اختیار داشت اما به هر حال اینجا المپیک است و شرایط ورزشکاران دیگر کشورها به خاطر همان مسائل اعزام های برون مرزی و البته تجهیزاتی که در اختیار دارند، به مراتب بهتر است.

دیدار هاشمی و ننادلالویچ؛ گفتگوی داغ از دوپینگ تا داوری
کیومرث هاشمی روز سه شنبه در نشست با نناد لالویچ رئیس فدراسیون جهاین کشتی که در جریان بازی‌های المپیک انجام شد در خصوص مسائل داوری، مشکلات دوپینگ و توسعه کشتی گفت‌وگو کرد.  هاشمی در این دیدار با اشاره به تجربیات تلخ و ناخوشایند گذشته در برنامه‌ریزی پشت پرده داوری و اولین حضور نناد لالوویچ در المپیک به عنوان رئیس اتحادیه جهانی ابراز امیدواری کرد تا با توجه به برنامه‌ریزی مدیریتی کنونی وضعیت داوری بهتر شود.

لالویچ هم در این زمینه اظهار داشت: دو نکته در موضوع داوری در دستور کار قرار گرفته است، اول اینکه با تدوین دستورالعمل مشخص بهترین‌ها برای المپیک انتخاب شده و در فرایند انتخاب و پس از آن به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. همچنین با تشدید اقدامات انضباطی، داوران می‌دانند که عکس العمل به موارد انضباطی فقط به صدور دستورالعمل خلاصه نمی‌شود، بلکه هر حرکت نادرستی به طور ملموس مجازاتی در پی خواهد داشت. بنابراین امید است این دو اقدام، داوری این دوره از رقابت‌های کشتی را بهتر کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سی و یکمین دوره بازیهای المپیک با حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۶ کشور از ۱۵ تا ۳۱ مردادماه به میزبانی شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد. کاروان ورزش ایران در دوره قبل که به میزبانی لندن برگزار شد با کسب ۱۲ مدال (۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز) به عنوان هفدهمی دست پیدا کرد.

کد خبر 3736962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =