اعطای ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان خراسان شمالی

بجنورد- گفت: برای توانمندسازی مددجویان در پنج‌ماهه نخست امسال بیش از ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال قرض‌الحسنه از محل منابع بانکی به متقاضیان پرداخت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان اظهار کرد: اجرای طرح‌های خوداشتغالی و ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای خانواده‌های نیازمند در رأس اهداف و برنامه‌های کمیته امداد امام (ره) قرار دارد که ارمغان آن تأمین عزت و کرامت و درعین‌حال ایجاد توانمندی و خودکفایی خانواده‌های مددجو است.

علیرضا مرادی بابیان اینکه حدود ۳۸۰ طرح مختلف اشتغال‌زایی طی امسال توسط کمیته امداد خراسان شمالی اجراشده است، افزود: برای اجرای این طرح‌های اشتغال ۵۰ میلیارد ریال اعتبار صرف شده است.

 وی بابیان اینکه ۱۱۵ طرح اشتغال کمیته امداد استان در این مدت از محل اعتبارات کمیته امداد اجراشده است، یادآور شد: برای اجرای ۱۱۵ طرح اشتغال کمیته امداد استان، ۱۴ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال اعتبار صرف شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تصریح کرد: همچنین از محل قرض‌الحسنه بانک‌های استان نیز ۲۵۵ طرح اشتغال‌زا بااعتباری افزون بر ۳۰ میلیارد ریال اجراشده است.

مرادی با اشاره به اینکه تسهیلات این نهاد با اولویت مددجویان و فرزندان مددجو پرداخت‌شده است، اضافه کرد: همچنین پنج طرح اشتغال‌زایی به‌صورت تلفیقی با دو میلیارد ریال اعتبار و دو طرح اشتغال هم از محل صندوق توسعه بااعتبار ۸۰۰ میلیون ریال اجراشده است.

وی بابیان اینکه ایجاد اشتغال در کمیته امداد در ۶ گام تخصصی صورت می‌گیرد، افزود: در گام اول کمیته امداد با شناسایی استعدادها برای مددجویان واجد شرایط در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و صنایع‌دستی کلاس‌های آموزشی متناسب با نیاز بومی منطقه برگزار می‌کند و در گام دوم با ارائه مشاوره‌های شغلی مددجویان را راهنمایی می‌کنند وگام سوم با پرداخت تسهیلات اعتباری به نیازمندان، به‌صورت وام‌های قرض‌الحسنه درازمدت اقدام می‌کند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان عنوان کرد: کمیته امداد پس از کمک به اجرای طرح با نظارت مستمر بر حسن اجرای طرح‌های اشتغال و همچنین ارائه آموزش‌های تکمیلی در حین اجرای طرح‌ها در قالب گام پنجم وششم پس از اجرای طرح از مددجویان حمایت می‌کند.

 مرادی بازاریابی و فروش تولیدات طرح‌های خودکفایی را باقیمت مناسب، مهم‌ترین گام در حمایت از مددجویان برشمرد و گفت: علاوه بر این کمیته امداد به‌منظور پایدارسازی طرح‌ها با احداث و یا تأمین فضای موردنیاز برای اجرای طرح‌های خودکفایی با پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه مددجویان را حمایت می‌کند.

وی در ادامه یکی دیگر از راهبردهای توانمندسازی در کمیته امداد را ایجاد شغل برای مددجویان از طریق برنامه‌های کاریابی و تعامل با کارفرمایان عنوان کرد و افزود: ارتباط مستقیم با کارفرما، اجرای طرح‌های خودکفایی اعضای خانوار مددجو، خود اظهاری مددجو، شرکت‌های خدماتی و طرح‌های کارآفرینی از انواع اقدامات و فعالیت‌های اشتغال در طرح‌های کاریابی است.

وی در ارتباط با نحوه کاریابی از طریق بنگاه‌ها و مؤسسات کاریابی گفت: کمیته امداد با ارائه آموزش‌های لازم به مددجویان در مراکز فنی و حرفه‌ای از طریق مؤسسات کاریابی و شرکت‌های خدماتی به‌صورت مستقیم به کارفرمایان معرفی و مشغول به کار می‌شوند.

مرادی با اشاره به ارائه بسته‌های تشویقی کاریابی گفت: کمیته امداد به‌منظور ایجاد انگیزه در کارفرمایان بنگاه‌های تولیدی و خدماتی جهت اشتغال کارجویان موردحمایت، حق بیمه سهم کارفرمایی مددجویانی که نزد کارفرمایان مشغول به کار شوند، طی دو سال، در سال اول ۱۰۰ درصد و در سال دوم ۵۰ درصد به کارفرمایان پرداخت می‌کند.

کد خبر 3772931

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =