حوزه هنری سریال‌های انیمیشنی با تعداد قسمت‌های بالا می‌سازد

مدیر مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری از تولید سریال های انیمیشنی با تعداد قسمت های زیاد و به صورت فصلی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احسان کاوه مدیر مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری در خصوص عملکرد جدید این بخش توضیح داد: مسیری که در گذشته در حوزه انیمیشن حوزه هنری دنبال می شد بیشتر ناظر بر تولیدات با محور بازار بین المللی و خارجی بود که با تغییراتی در رویکرد این بخش، ضمن حفظ آن ظرفیت مهم در پی ۲ مولفه مهم دیگر برآمدیم؛ نخست جذب بیش از پیش مخاطب داخلی با مقصود ترویج اخلاق حسنه و دوم استعدادیابی و حمایت از تولیدکنندگان جوان، خصوصا نیروهای متخصصی که خارج از مرکز هستند اما ظرفیت فعال جبهه فرهنگی انقلاب محسوب می شوند.

کاوه در مورد نحوه سیاستگذاری، برای بهتر دیده شدن آثار تولید شده اظهار کرد: به اعتقاد من مهم ترین شیوه ارایه محصولات فرهنگی، ریل گذاری و فضاسازی بلندمدت عرضه است. در واقع تکرار قالب دیداری و شنیداری، باعث می‌شود فرم در ذهن مخاطب جای خود را پیدا کند و پس از اعتماد به فرم، پذیرای محتوای مطلوب باشد. یعنی طراحی ریلی که قالب را برای گذر محتواهای گوناگون مهیا می کند. این روش تنها با صنعتی شدن و تولیدات بلندمدت انیمیشن امکان پذیر است. به طور قطع محصولات تک قسمتی و یا با تعداد اپیزودهای محدود در ذهن مخاطب ماندگاری کمتری دارد و اثرگذاری آن نیز کاهش می یابد.

وی ادامه داد: به همین جهت مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری در نظر دارد که سریال های انیمیشنی با تعداد قسمت های زیاد و به صورت فصلی تولید کند تا در سایه این تولید انبوه و پیوسته، مفاهیم ارزشمند در ریل‌های جاگذاری شده به سمت مقصد که همانا اثرگذاری بر ذهن مخاطب هدف است، حرکت کند.

مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری در نظر دارد که سریال های انیمیشنی با تعداد قسمت های زیاد و به صورت فصلی تولید کند تا در سایه این تولید انبوه و پیوسته، مفاهیم ارزشمند در ریل‌های جاگذاری شده به سمت مقصد که همانا اثرگذاری بر ذهن مخاطب هدف است، حرکت کندمدیر مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن سازمان سینمایی حوزه هنری در مورد مضامین این آثار نیز گفت: سبک زندگی آرمانی ما مسلمانان برگرفته از آموزه‌های قرآنی، سیره نبوی (ص) و سیره ائمه اطهار علیهم السلام است که در مجموع به نام حیات طیبه از آن یاد می‌کنیم. رسیدن به چنین سبکی از زندگی که مقام معظم رهبری در مجموع سخنرانی های خود به شاخص های آن مکرر، اشاره کرده اند، مطلوب و مقصد محتوایی هر محصول فرهنگی دغدغه مند است. به نظر من آموزش چنین الگوها و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، باید از خردسالی آغاز شود، تا در بزرگسالی ذهن به صورت ناخودآگاه و نهادینه به سوی تحقق آن حرکت کند. یعنی کودک ما با دیدن قصه و تصویر جذاب، با آن ارتباط برقرار می کند، مفاهیم را کسب و مثل بذری در بزرگسالی نهال اندیشه او رشد می کند و به ثمر می نشیند. مثلا وقتی بچه ای در خردسالی با مفهوم عدالت آشنا شود در بزرگسالی با بسط آن، مفاهیمی مانند ظلم ستیزی، آزادی خواهی و... را به نحوی آشنا می شناسد.

کاوه با اشاره به این نکته که از تمام ظرفیت های موجود بهره می برند تا آثار فاخر و ارزشمندی را در اختیار مخاطبانمان قرار دهند، بیان کرد: در راستای اهدافمان، علاوه بر همکاری با سازمان صدا و سیما برای تولید محصول، از پتانسیل فضای مجازی و رسانه خانگی نیز بهره‌ خواهیم برد، تا از تمامی ظرفیت های موجود به نحو شایسته استفاده کرده باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت خود در مورد میزان تولیدات این مرکز عنوان کرد: مرکز مطالعات و تولیدات انیمیشن حوزه هنری از سال ۸۵ اقدام به تولید کرده و در این مدت پروژه های شاخصی را مانند مجموعه‌های «شکرستان»، «زوزو»، «مزرعه شادی»، «الاغک»، «گنجینه»، «بابیلو»، «بیا آشتی کنیم» و فیلم های کوتاه انیمیشنی مانند «پارازیت» و «تمام زمستان هایی که ندیدم» که جوایز داخلی و خارجی زیادی را به دست آوردند، تولید کرده است.

کاوه در پایان اظهار کرد: کشور ما با بحران های مالی زیادی مواجه شده است و همه اصحاب فرهنگ به این مساله واقفند برای همین ما باید سعی کنیم اقتصاد متکی به نفت را  کنار بگذاریم. این در حالی است که تولید انیمیشن هزینه بر بوده و صبر و تحمل زیادی را می طلبد، لذا باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که هم آثار درخور و شایسته بسازیم و هم به اقتصاد نفتی چونان که اقتصاد مقاومتی رهنمون می دهد، وابسته نباشیم. به همین منظور می توانیم از سرمایه بخش خصوصی که تمایل دارد دراین بخش فعال  باشد بهره ببریم به شرط آنکه به سرمایه گذار اطمینان خاطر بدهیم، نتیجه حاصل از تولید اثر، سودمند خواهد بود و سرمایه اولیه حتما برگشت خواهد داشت. برای این منظور باید به صورت جدی قوانین متقنی وضع شود و ساز و کار محکمی برای اطمینان بخشی به سرمایه گذاری بخش خصوصی، در تولید آثار فرهنگی، به خصوص انیمیشن ایجاد شود. ما سعی می کنیم بررسی‌های نخستین در خصوص شرایط حقوقی کشور جهت حمایت از ایده و فکر را انجام داده و به صورت گزارش به مراجع ذی صلاح پیشنهاد بدهیم تا از این طریق روند شکل گیری قوانین مرتبط و لازم تسریع شود و بخش انیمیشن را به عنوان یک الگوی سودآور فرهنگی پیش چشم بخش خصوصی و سایر فعالان قرار دهیم.

کد خبر 3862499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =