ارکستر بزرگ اروند در خرمشهر رونمایی شد/گرم شدن استخوان‌های یخ‌زده

گروه کر و ارکستر بزرگ اروند به سرپرستی امیر مهیار تفرشی پور جمعه شب ۲۲ اردیبهشت ماه با اجرای قطعاتی از آثار آهنگسازان ایرانی در خرمشهر رونمایی شد.

 به گزارش خبرگزاری مهر، اولین اجرای رسمی گروه کر و ارکستر بزرگ «اروند» به سرپرستی امیرمهیار تفرشی پور و رهبری بابک میلانی جمعه شب ۲۲ اردیبهشت ماه در سالن خلیج فارس خرمشهر، با حضور اهالی موسیقی و مسئولان استانی برگزار شد.

در این اجراگروه کر و ارکستر بزرگ اروند کار خود را با اجرای قطعه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران ساخته حسن ریاحی آغاز کرد. در ادامه نیز سید محمد حسین مرعشی پور به عنوان مدیر این ارکستر پشت تریبون قرار گرفت و گفت: خوشحال هستیم که رونمایی از گروه کر و ارکستر بزرگ اروند درچنین شب با حمایت مسئولان اتفاق می افتد.

وی  با تشکر از تلاش های امیر مهیار تفرشی پور و مسئولان استانی در راه اندازی این ارکستر ادامه داد: تشکیل این مجموعه موسیقایی کار بسیار سختی بود که وما از خانواده های نوازندگان این ارکستر بسیار ممنون هستیم که در این شرایط فعالیت زیاد نوازندگان را بدون هیچ چشم داشتی تحمل کردند. امروز ما ارکستری را راه اندازی کردیم که قرار است در آینده ای نه چندان دور به یک ارکستر ملی و بین المللی تبدیل شد.

در بخش بعدی برنامه پیام فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت راه اندازی این ارکستر قرائت شد.

در ادامه امیرمهیار تفرشی پور سرپرست گروه کر و ارکستر بزرگ اروند درباره روند شکل گیری این ارکستر گفت: من ۹ ماه قبل اینجا قول دادم این ارکستر را راه اندازی کنم و خوشحالم که امروز این اتفاق میسر شد. البته فکر نمی کردم در خرمشهر نوازندگانی وجود داشته باشند که بتوان با آنها چنین ارکستری را راه اندازی کرد. اما خوشبختانه ما توانستیم با نوازندگان این شهر گروه کر و ارکستر بزرگ اروند را تاسیس کنیم.

کمتر کسی فکر می کرد در خرمشهر این تعداد نوازنده وجود داشته باشد

این آهنگساز افزود: قصد داریم در آینده ای نزدیک با جذب نوازندگان بیشتر از مناطق اطراف خرمشهر، همچون یک ارکستر بزرگ به فعالیت بپردازیم. اگر امروز این ارکستر در خرمشهر راه اندازی شده به خاطر همکاری و حمایت افرادی چون سید محمد حسین مرعشی پور، نوازندگان این شهر و مسئولان این منطقه است. البته این نکته را عنوان کنم که حتی در دانشگاه تهران هم کسی فکرش را نمی کرد در شهری چون خرمشهر این تعداد نوازنده در سازهای مختلف وجود داشته باشد که بتوان با کمک بی چشم داشت آنها چنین ارکستری را راه اندازی کرد.

وی عنوان کرد: چندی پیش من در سفارت بلژیک در حضور حدود ۱۵ سفیر از کشورهای مختلف گفتم خرمشهر یکی از امن ترین شهرهای ایران است. موزیسین های فرانسوی هم که برای اجرای برنامه به این شهر آمده بودند بر این نکته تاکید کردند و این موضوع در رسانه هایشان نیز درج شد. آقای نعمت زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد اروند گفته بود که یک شهر بین المللی نیازمند هنر بین المللی است و به گمان من این جمله تاریخی در مورد شهری مانند خرمشهر صدق می کند.

 در ادامه این مراسم  گروه کر و ارکستر بزرگ اروند قطعات «ساری گلین» با تنظیم سیاوش مرادی ، «شیرعلی مردان» (قطعه بختیاری) با تنظیم سامان هاشمی و «بنت الشلبیه »(قطعه عربی) با تنظیم سید محمد حسین مرعشی پور را برای حاظران در سالن اجرا کرد. عبدالله علیخانی در این بخش به عنوان کنسرت مایستر، این ارکستر را همراهی کرد. البته در پایان این بخش با تشویق های ممتد مخاطبان، قطعه  «بنت الشلبیه» با تنظیم سید محمد حسین مرعشی پور یکبار دیگر برای حاضران در سالن به اجرا در آمد.

شما استخوان های یخ زده من را گرم کردید

 پس از اجرای این قطعات شاهین فرهت نوازنده و آهنگساز پیشکسوت کشورمان روی صحنه آمد و پیرامون تشکیل گروه کر و ارکستر بزرگ اروند گفت: امشب برای من شبی فراموش نشدنی و الهام بخش است. من سال ها در کشورهای سوئد و اسکاندیناوی زندگی کرده ام اما در این روزها، گرمای سرزمین خرمشهر و مردم خون گرم این شهر استخوان های یخ زده من را گرم کرد. من به جرات می توانم به شما مردم خون گرم خرمشهر بگویم اینجا یکی از امن ترین شهرهای دنیاست که من تا کنون دیده ام و قطعا قدرش را می دانم.

من سال ها در کشورهای سوئد و اسکاندیناوی زندگی کرده ام اما در این روزها، گرمای سرزمین خرمشهر و مردم خون گرم این شهر استخوان های یخ زده من را گرم کرداین موزیسین درباره قطعاتی که در ادامه مراسم اجرا می شود عنوان کرد: من ۱۵ سال قبل در فستیوال موسیقی فیلم های صامت که در موزه سینما برگزار می شد آثاری را ساخته و اجرا کردم. در گذشته جواد معرفی، عبدالعلی وزیری و پرویز ایران پور روی فیلم های صامت نوازندگی می کردند که می توانم به فیلم های روشنایی شب، ژاندارک، ژنرال و شورش در کشتی اشاره کرد. من در این زمینه یک سوئیت ساختم که در شروع نمایش فیلم های صامت نمایش داده می شد به همین جهت امشب سه قطعه مینیاتوری پیانو را برای شما خواهم نواخت. البته در نظر داشته باشید که کار اصلی من  آهنگسازی است اما تقریبا هر روز پیانو می نوازم اما هرگز این کار را در کنسرت انجام نداده ام؛ ولی امشب به عشق مردم خون گرم خرمشهر این سه اثر را با پیانو برای شما خواهم نواخت.

در ادامه شاهین فرهت سه قطعه از ساخته هایش را به صورت تکنوازی پیانو برای حاضران در سالن نواخت که با تشویق های ممتد مخاطبان روبرو شد.

در بخش دیگری از این برنامه، اثر «سراب» نوشته شاهین فرهت که یک تریو محسوب می شود توسط بهاره صفایی نوازنده ویولن ، ابراهیم قائدی نوازنده ویولنسل و امیرحسین محمدخانی نوازنده ابوا به اجرا در آمد.

در این مجموعه شکاف  نسل ها از بین رفت

نعمت زاده  معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد اروند هم  درباره افتتاح گروه کر و ارکستر بزرگ اروند گفت: امروز، روز طلوع خورشید (نیمه شعبان) است و ارکستر ما در چنین روزی طلوع کرد که باید آن را گرامی داشت. موسیقی زمانی که از ساز یک نوازنده صادر می شود در واقع از قلب او برخواسته است و اگر این اثر بتواند بر قلب مخاطب بنشیند می توان گفت که موسیقی موفقی محسوب می شود.

وی افزود: به نظر من که البته اطلاعات موسیقایی کمی دارم هر اثر موسیقی یک سناریویی دارد که با احساسات یک موزیسین گره خورده است؛ وقتی مخاطب با این موسیقی و پیام آن مواجه می شود اگر بتواند پیام موسیقی را بگیرد و در عمق جانش نفوذ کند باید به آن افتخار کرد. امروز به گروه کر و ارکستر بزرگ اروند می توانیم افتخار کنیم به جهت اینکه موسیقی را اجرا کرد که با احساسات ما همخوان بود و در قلب و احساسات مان اثر کرد و ما را از یک فضای خشن مادی به یک فضای عاطفی معطوف کرد. به اعتقاد من در این مجموعه شکاف  نسل ها از بین رفت. من به یاد می آورم رزمندگانمان را که در کنار هم می زیستند و شکافی بین نسل ها در موضوعات ملی وجود نداشت، یا هنگامی که خبر از آزادی خرمشهر شد این فاصله ها از بین رفت. این ارکستر تلاش می کند تا چنین لحظاتی را برای ما بیشتر به وجود بیاورد. ما از این ایثار اعضای ارکستر که بدون هیچ گونه چشم داشتی صورت گرفته است قدردانی می کنیم.

در بخش پایانی این مراسم از امیرمهیار تفرشی پور، شاهین فرهت، بابک میلانی، عبدالله علیخانی، سیاوش مرادی و سامان هاشمی تقدیر و قدردانی شد.

کد خبر 3977084

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha