۱۹ آبان ۱۳۸۵، ۱۰:۵۹

جوابیه بانک مرکزی به سخنان اعضای اتاق بازرگانی تهران؛

امنیت بخش خصوصی با جوسازی به دست نمی‌آید/ حساب‌سازی‌های صدها میلیارد ریالی مشخص خواهد شد

امنیت بخش خصوصی با جوسازی به دست نمی‌آید/ حساب‌سازی‌های صدها میلیارد ریالی مشخص خواهد شد

بانک مرکزی در پاسخ به اتهامات مطروحه علیه این بانک در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره اقدام اخیر بانک مرکزی در مورد بانک پارسیان اعلام کرد: کسانی که صدها میلیارد ریال حساب‌سازی کرده و حق مردم را جابجا کرده و به دریافت‌های صدها میلیون تومانی دست یافته‌اند، مشخص خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در ارتباط با موارد مطروحه در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بر علیه بانک مرکزی که در برخی از رسانه‌های گروهی مورخ 17/8/85 نیز منتشر گردید، مطالبی بشرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می‌گردد.

کسانی که در اتاق بازرگانی تهران نسنجیده بانک مرکزی را محکوم کرده‌اند خود به جای قاضی نشسته و حکم صادر کرده‌اند بدون آن که صلاحیت آن را داشته باشند. آنها از امنیت بخش خصوصی سخن گفته‌اند بدون آن که از چپاول اموال سپرده گذاران و به خطر انداختن بانک‌ها و مضار آن حرفی بزنند. آنان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده‌اند بدون آن که بیندیشند، اگر بانک مرکزی که ناظر قانونی بر همه موسسات پولی و بانکی کشور است نظارت خود را نکند هیچ امنیت اقتصادی وجود نخواهد داشت.

 آنان از یاد برده‌اند که قانون بانکداری غیردولتی به کوشش بانک مرکزی به سرانجام رسیده است و فراموش کرده‌اند که بانک مرکزی مجوز این بانک‌ها را صادر کرده است.‌ آنان صبر نمی‌کنند تا پایان کار را ببینند و اتهام بی اساس می‌زنند که خود جرم است و قابل پیگیری.

این حضرات بهتر است اساسنامه بانک‌های خصوصی را ورق بزنند و بخوانند و ببینند که صلاحیت حرفه‌ای و فنی تمام اعضای هیات مدیره و مدیرعامل این بانک‌ها را باید بانک مرکزی تایید نماید. آیا بانک مرکزی حق ندارد بگوید دیگر صلاحیت فلان فرد را تایید نمی‌کند؟ آیا اعلام عدم تایید صلاحیت افراد متخلف در آینده جرم است؟ بهر حال بگذارید تا شاهنامه به آخرش برسد. آن وقت جرم مشخص خواهد شد. بخش خصوصی وقتی امنیت دارد که قانون حکمفرما باشد نه جوسازی و شکستن قوانین.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی مانع از چپاول حقوق سپرده‌گذاران و قانون شکنی خواهد شد این همان چیزی است که عده‌ای را از آینده خود نگران ساخته است.

هر مرجعی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را از انجام وظیفه خود باز دارد مسئول لطماتی خواهد بود که بر امنیت اقتصادی کشور وارد خواهد آمد.

بانک مرکزی در پایان اعلام کرده است: از برگزارکنندگان این قبیل جلسات هم انتظار می‌رود اجازه بدهند که از بانک مرکزی نیز در این جلسه حضور یابند تا نگذارند آقایان تنها به قاضی بروند یا خود به جای قاضی بنشینند.

کد خبر 404624

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha