رسانه ها نقش مهمی در ایجاد امید در جامعه دارند

مشهد- تولیت آستان قدس رضوی گفت: رسانه ها نقش مهمی در امید آفرینی در جامعه دارند که موضوع بسیار مهمی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر شنبه در گردهمایی اصحاب رسانه که در روزنامه قدس برگزار شد اظهار کرد: روز خبرنگار بهانه ای برای گرامیداشت افرادی است که زحمات زیادی را متقبل می شوند.

وی افزود: بدون تردید در جامعه اسلامی توجه به ابزار اطلاع رسانی و کسانی که در عرصه خبر و امید آفرینی در جامعه نقش دارند قابل توجه است.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: امروز در عرصه جهانی جریان استکباری و خودخواه و خودبین به دنبال کسب قدرت چپاول ملت هاست و تمام این جنایات و خون ریزی ها ضایع کردن اولین حق از همه ملت ها که حقوق  تصمیم گیری برای خود باشد است.

رئیسی خاطرنشان کرد:  ضایع کردن حق مردم  را با روش هایی که باطل را حق جلو می دهند انجام می دهند.

گرفتن نشاط از جامعه

وی با بیان اینکه استکبار قصد دارد ندانستن را به جامعه امروز القا کند گفت: آن‌ها از روش هایی استفاده می‌کنند که نشاط را از مردم بگیرند تا جامعه دچار یاس و ناامیدی شود.

رئیسی افزود: آن‌ها می‌گویند آقایی ما را بپذیرید و این را در لفافه می‌گویند و از راه‌های مختلف سعی در القای آن دارند.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید به نقش رسانه‌ها در القای امید، آگاهی و نشاط در جامعه بیان کرد: امروز جریان مستکبر می‌خواهد بر قدرت و ثروت تکیه بزند و حقیقت را از مردم دور می‌کنند.

وی افزود: جریان روشن فکر که در عرصه رسانه تلاش می‌کند باید به بهترین شکل شرایط را رصد کند، روش‌های دشمن را بشناسد و نقش رسانه این است که زودتر از دیگران متوجه اوضاع جامعه شود و هشدار نسبت به خطرات را به جامعه بدهد.

رئیسی  تاکید کرد: رسانه‌هایی که می‌خواهند صبغه سیاسی داشته باشند باید شرایط و نیازهای جامعه را بشناسند و در این شناخت نیاز، ایفای نقش کنند، مرزبانان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را آگاه کنند و این نقش ارزنده‌ای است.

رسانه ها در شناخت دشمن قوی باشند

وی با بیان اینکه رسانه واقعی رسانه‌ای است که در شناخت دشمن قوی باشد و در دشمن ستیزی جامعه را هدایت کند گفت: شناخت نفوذ دشمن آسان نیست و رسانه باید این نفوذ را بشناسد و آگاهی بخشی را در جامعه ترویج دهد.

 تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: رسانه‌ها باید درجهت فهم مسائل تلاش کنند و فهم‌شجاعانه را مد نظر قرار دهند، با شجاعت مطلب را به فهم عامه برسانند و حب و بغض شخصی را دخیل ندهند و بعد از آن موضع گیری شجاعانه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هر قلمی مستور و مورد سوگند قرآن کریم‌نیست گفت: قلم خبرنگار باید آگاهی بخشی به نسل جوان و ایجاد امید در جامعه باشد و درجهت آگاهی بخشی به جامعه گام بردارد. 

رئیسی تاکید کرد: خبرنگاران تاجایی که می‌شود باید روایت‌گری و تاریخ را رقم بزنند و سختی کار آن‌ها نشان ارزشمندی آن است و هرکسی نمی‌تواند وارد این وادی شود و این قشر قدرت تحلیل را به جامعه القا می‌کنند.

وضعیت دشمن رو به انزوال است

وی ادامه داد: امروز وضعیت دشمن رو به عقب و انزوال است و رسانه‌ها نقطه اطمینانی هستند در جامعه که اخبار درست را مخابره کنند و منصفانه بنویسند و در جهت نقشه‌های دشمن مردم را آگاه کنند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به روحیه نقد پذیری خبرنگاران و مسئولان در جامعه گفت: روحیه نقد پذیری برای مسئولان موضوعی جدی است، جامعه‌ای که در آن نقد نباشد منتظر فساد باشد و اگر نواقص در جامعه مورد نقد قرار نگیرد، باید شاهد بیشتر شدن مشکلات باشیم.

وی افزود: کاستی‌های جامعه نیاز به بازگویی دارد و در این بین جامعه‌ای باید در مسیر امر به معروف و نهی از منکر پیش رود و جامعه‌ای بدون این قانون، مرده خواهد بود.

رئیسی با بیان اینکه شایعه سازی‌های بی اساس در جامعه باعث حق جلوه دادن باطل می‌شود بیان کرد: رسانه‌ها باید با هوشیاری اخبار درست را انتشار کنند و در صیانت خبرها بکوشند، نقش اثر گذار داشته باشند و در جهت آگاهی، امید و نشاط در بین افراد تلاش کنند.

وی با اشاره به رسانه انقلابی گفت: عرصه، عرصه جهاد و شناخت ظلم و ارتقای روحیه ظلم‌ستیری است و این‌ها ویژگی رسانه انقلابی است.

کد خبر 4056564

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =