لزوم فرهنگسازی در بودجه تئاتر/ تا اول شهریور اجرا داریم

شهرام گیل آبادی کارگردان تئاتر «یک دقیقه و ۱۳ ثانیه» در برنامه «چشم شب روشن» از نوع نگاه به بودجه های تئاتر در کشور گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد رایانی مخصوص مجری کارشناس بخش تئاتر «چشم شب روشن» شبکه چهار سیما بامداد یکشنبه ۲۲ مرداد میزبان شهرام گیل آبادی برای گفتگو درباره تعامل و رابطه شهرداری ها و هنر تئاتر بود.

گیل آبادی کارگردان «یک دقیقه و ۱۳ ثانیه» در ابتدا درباره این تئاتر گفت: در ۱۸ شبی که این اثر اجرا می شود، استقبال مخاطبان خوب بوده و از آنها ممنونیم و اجرای ما تا اول شهریور نیز ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این نمایش یک اثر اجتماعی است، افزود: هنرمند نمی تواند نفس به نفس جامعه حرکت نکند و امروزه که با آسیب های اجتماعی بسیاری روبرو هستیم، باید در تئاتر نیز به این موضوع پرداخت. ما برای این نمایش با ۵۳ زن کارتن خواب گفتگو و قصه هایشان را انتخاب کردیم تا در نهایت با انتخاب ۴ قصه، محمد چرمشیر متن را نهایی کرد.

در ادامه رایانی مخصوص با برشمردن تعداد مدارس، مساجد، سالن های تئاتر و بیان بودجه راه اندازی پل صدر، زیرگذر نیایش و هزینه جمع آوری زباله ها، این موارد را با بودجه تئاتر که سالی ۲۰ میلیارد تومان است، مقایسه کرد.

سپس گیل آبادی در این خصوص گفت: شهر تهران به بزرگراه نیاز دارد و ۵۴۵ کیلومتر چشم انداز بزرگراهی تهران بوده که در این ۱۰ سال تمام شده و مردم از آن استفاده می کنند. مثل ۳۷ کیلومتر که بزرگراه امام علی بوده است. توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز احساس می شده و تا جایی که امکان داشته به آنها پرداخته شده است.

مشکل مهجور بودن هنرها در ایران ناشی از نظام آموزشی است

وی تصریح کرد: البته باید در نظر گرفت نظام آموزشی ما دچار مشکل است. اگر هنرها در ایران مهجور هستند و می بینیم کل بودجه تئاتر به اندازه آسفالت کردن همین جام جم است، به خاطر نوع نگاه و فرهنگسازی است.

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری اکنون در تمام جشنواره ها دخیل است، اظهار کرد: شهرداری نقش مستقیمی در حوزه تئاتر ندارد اما تا به حال سالن های بسیاری برای تئاتر ساخته است.

گیل آبادی بیان کرد: با وجود سیاست غلطی که درباره شهرها و اداره های آن وجود دارد، متاسفانه اکثر شهرداری های کشور شکست خورده اند چراکه سیاست یک طرفه دولتی از گذشته اینگونه بوده است که اختیارات شهرداری ها را محدود و به دولت اضافه کند و اینگونه اصلا شهرداری ها نمی توانند به هنر توجهی داشته باشند.

گیل آبادی در پایان اذعان کرد: شهرداری اگر بتواند خودش را اداره کند هنر زیادی کرده است و به یقین با این وجود نمی تواند به تئاتر برسد. شاید برایتان جالب باشد بدانید ما چشم انداز ۱۴۰۴ را با ۵۰ هزار صندلی تئاتر و سینما محقق کردیم.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه ها هر شب ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

کد خبر 4057441

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =