عملکرد تولید ۵۷ مجتمع پتروشیمی/جزئیات میزان تولید و فروش محصولات

تولید مجتمع های پتروشیمی تا پایان تیرماه، در مجموع به بیش از ۱۸ میلیون و یکصد و نود و شش هزار تن رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت؛ ظرفیت اسمی ۵۷ مجتمع  پتروشیمی تا پایان امسال، حدود ۷۲ میلیون تن است که از میزان حدود ۶۰ میلیون تن در برنامه تولید واقعی قرار دارد.

بر اساس این گزارش، عملکرد ۲۱ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه ماهشهر از ابتدای سال تا پایان تیرماه، ۶ میلیون و پانصد و پنجاه و هفت هزار تن بوده؛ این در حالی است که ظرفیت اسمی سالانه مجتمع های پتروشیمی در ماهشهر ۲۵.۶ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز ۲۱ میلیون تن برآورد شده است.

همچنین، عملکرد ۱۶ مجتمع پتروشیمی مستقر در منطقه عسلویه نشان می دهد، تولید واقعی این منطقه در مدت زمان یاد شده در حدود ۷ میلیون و نهصد و دو هزار تن بوده است. ظرفیت اسمی سالانه مجتمع های پتروشیمی در عسلویه ۳۲.۷ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز درحدود ۲۶.۵ میلیون تن  برآورد شده است.

بر پایه این گزارش، تولید واقعی ۲۱ مجتمع پتروشیمی مستقر در مناطق داخلی کشور در مدت زمان مذکور، در حدود ۳ میلیون و هفتصد و سی و شش هزار تن بوده؛ در حالیکه ظرفیت اسمی سالانه مجتمع های پتروشیمی سایر مناطق کشور ۱۳.۷ میلیون تن و برنامه تولید سال آن نیز ۱۱.۴ میلیون تن برآورد شده است.

به گزارش مهر؛ مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی در تیرماه امسال حدود ۴.۷ میلیون تن و عملکرد تولید از ابتدای سال تا پایان تیرماه بیش از ۱۸ میلیون تن بوده است. میزان فروش داخلی صنعت پتروشیمی تا پایان تیرماه نیز ۵۷۴۹.۴۵ هزار تن (به ارزش ۱۱۱۲۱۶.۲۶ میلیارد ریال)  و میزان صادرات نیز ۷۱۸۸.۸۶ هزارتن (به ارزش ۳۴۹۶.۲۶ میلیون دلار) بوده است. در این بین بالاترین میزان صادرات را از نظر وزنی پتروشیمی زاگرس با بیش از ۳۱۳ هزار تن و پتروشیمی نوری از نظر ارزش با بیش از ۹۱ میلیون دلار به خود اختصاص دادند.

 همچنین در تیرماه امسال پتروشیمی بندر امام با ۲۰۰.۷۳ هزار تن عرضه داخلی در صدر تامین کنندگان نیاز مصرف کنندگان داخلی قرار گرفت و پتروشیمی جم نیز از نظر ارزش با ۲.۹۱۷ میلیارد ریال رتبه نخست را  در میان مجتمع های پتروشیمی به دست آورد.

بر اساس این گزارش، بالاترین عملکرد تولید در تیر ماه امسال را مجتمع های پتروشیمی بیستون، مهر، تخت جمشید، پلی پروپیلن جم، ارومیه، خراسان،کربن ایران،فرسا شیمی، تبریز، بوعلی سینا و لاله به خود اختصاص دادند.

کد خبر 4059944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =